GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
10°
Açık
DOLAR 7.89
EURO 9.4
ALTIN 458.66
BİST $16.913
z

EYT'liler dikkat! Sigortasız çalışan...

22 Ekim 2020 Perşembe, 11:06

Emeklilikte yaşa takılanlardan (EYT) ücreti düşük olanlar, 2008 sonrası çalışma süresi uzadıkça emekli aylığının düşmesi nedeniyle sigortasız çalışma gibi arayışlara giriyorlar. Sigortasız çalışanlar iş güvencesinden yoksun kalırlar, kıdem tazminatı alamazlar, işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar, kendi ceplerinden GSS primi ödemek durumunda kalabilirler. EYT’lilerin bu tür arayışlara girmesini önlemek için, prim gününü doldurduktan sonra çalışanlara emekli aylığı avantajı sağlayacak bir sistemin kurgulanması gerekir.

Haberi Paylaş
EYT'liler dikkat! Sigortasız çalışan...

HaberTürk'ten Ahmet Kıvanç, kendisine EYT'li bir vatandaş tarafından gönderilen soruya yanıt verdi.

Kıvanç, kendisine yöneltilen "Emeklilikte yaşa takılmış (EYT) biri olarak halen bir işte sigortalı çalışmaktayım. Prim günüm doldu ve yaşı beklemekteyim. 02.06.2026’da emekli olacağım. Bugünden emekli olacağım tarihe kadar sigortasız çalışmamın bana herhangi bir olumsuz yansıması olur mu?" sorusuna, 

"Ayrıntıya girmemişsiniz ama anladığım kadarıyla “emekli aylığım düşer” endişesi ile böyle bir arayışa girmişsiniz. Öncelikle şunu belirteyim, çalışmaya devam ettikçe emekli aylığının düşmesi herkes için söz konusu değil. 1999 öncesi ve 2008 sonrası çalışma sürenize, SGK’ya bildirilen prime esas kazanç tutarınıza göre değişir. Brüt kazancınız iki asgari ücret tutarında ise emekli aylığınız düşmez, üç asgari ücret tutarında veya üzerinde ise çalıştığınız süre boyunca emekli aylığınız artar.

Sigortasız çalışmanın risklerini gözardı etmemek gerekir. Sigortalı çalışmadığınız takdirde kıdem tazminatı alamazsınız, iş güvenceniz olmaz. İşveren dilediği an sizi işten atar ve hiçbir hak iddia edemezsiniz. İşsiz kaldığınızda işsizlik ödeneği hakkından yararlanamazsınız. Eşiniz sigortalı bir işte çalışmıyorsa, kendi cebinizden genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemek zorunda kalırsınız.

Sigortasız işçi çalıştıran işveren de idari para cezası başta olmak üzere çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalır.

EYT’lilerin en fazla şikayet konusu olan bu soruna bir çözüm bulunması gerektiği de aşikar. Prim günü koşulunu yerine getirdikten sonra çalışmaya devam edenlerin emekli aylığını artıracak bir sistem kurgulanmalı." yanıtını verdi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Fethiyespor’da 2 pozitif vaka

Fethiyespor’da 2 pozitif vaka

Çöpten bebek cesedi çıktı!

Çöpten bebek cesedi çıktı!

Vizon çiftliğinde Covid-19 alarmı

Vizon çiftliğinde Covid-19 alarmı

Özlü'den çarpıcı açıklama: Bu vaka sayılarını...

Özlü'den çarpıcı açıklama: Bu vaka sayılarını...

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler