GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
21.02°
Açık
DOLAR 8.64
EURO 10.31
ALTIN 494.29
BİST 1.41

'EYT'nin aylık maliyeti 1.5 milyarı geçmez'

26 Eylül 2019 Perşembe, 14:28

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda büyük bir bilgi kirliliği yaşanmaya başladığını belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, özellikle EYT maliyeti konusunda kafa karıştırıcı açıklamalar yapıldığına dikkat çekti. Türkiye'de toplam 12 milyon 828 bin emekliye ayda 20 milyar 425 milyon lira ödendiğini belirten Erdursun, "Sisteme girecek 750 bin kişinin maliyeti nasıl 20 milyar olur?" diye sordu.

Haberi Paylaş
'EYT'nin aylık maliyeti 1.5 milyarı geçmez'

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda büyük bir bilgi kirliliği yaşanmaya başladığını belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Youtube kanalından açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de toplam 12 milyon 828 bin emekliye ayda 20 milyar 425 milyon lira ödendiğini belirten Erdursun, "Sisteme girecek 750 bin kişinin maliyeti nasıl 20 milyar olur?" diye sordu.

Erdursun'un açıklamaları şöyle:

'12 MİLYONU AŞKIN EMEKLİNİN AYLIK MALİYETİ 20 MİLYAR'

"Ülkemizde toplam emekli sayısı 12 milyon 828 bin... 2018 yılında emekliliklere toplam 245 milyar 100 milyon TL'lik ödeme yapılmış. Yani aylık 20 milyar 425 milyon lira ödenmiş. EYT'llilerin çok yüksek bir maliyeti olacağı söyleniyor. Bu yanlış. EYT'lilerin hepsinin emekli olması mümkün değil. Yasa çıkarsa yaklaşık 750 bin-1 milyon kişi emekli olur. 750 bin kişiye göre hesaplama yaptığımızda aylık maliyeti 1 milyar 200 milyon TL civarında olur. 1.5 milyarı geçmesi mümkün değil. Bir ayda toplamda 12 milyon 828 bin kişiye 20 milyar ödeniyorsa 750 bin kişiye ne kadar ödenir diye baktığımızda bizim söylediğimiz rakamların ne kadar gerçek olduğu ortaya çıkıyor. EYT'lilerin aylık maliyetinin aylık 20-25 milyar olacağı iddia ediliyor. Zaten biz 12 milyon 828 bin emekliye 20 milyar ödüyoruz. Yani nasıl olur da ilave 750 bin kişi sisteme girdiğinde 20 milyar TL'lik bir maliyet olabilir ki? Bu maliyeti söyleyenler afaki hesaplamalarla, EYT konusunu bilmeden yorumlar yapıyor."

EYT'li sayısının yaklaşık 5 milyon 400 bin civarında olduğunu, bunun da en az 1.5 milyonunun devlet memuru olduğunu belirten Erdursun, "Bunlardan yüzde 10-15'inin emekli olacağını varsayıyoruz. Çünkü devlet memurları emekli olduklarında aldıkları maaşın yarısını alıyor. Bu nedenle devlet memurları emekliliği tercih etmeyecektir. BağKur ve SSK'da da prim günü tamamlamak kolay değil." dedi.

Yasa çıkarsa EYT'lilerin neden hepsinin emekli olamayacağı sorusuna da yanıt veren Erdursun, "Çünkü örneğin erkeklerde 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamak gerekiyor. 95 girişliler, 96 girişliler, 97-98-99'da sisteme ilk kez girenler 25 yılını tamamlamamış durumda. Yaş şartının kalkması, aynı zamanda prim gün sayısı ve sigorlalılık süresi şartlarının da kalkacağı anlamına gelmez." diye konuştu.

Sorunun sadece EYT olmadığını vurgulayan Erdursun, bir kişiye emekli olması gereken tarihten 15 yıl sonra emekli olacaksın demenin, sağlık sigortasını ödememenin büyük bir haksızlık olduğunu kaydetti.

'ABO DEĞİŞMEZSE İŞ ARAYAN EMEKLİ SAYISI ARTAR'

EYT ile birlikte Türkiye'de aylık bağlama oranlarının da (ABO) konuşulmaya başlanmasının sevindirici olduğunu belirten Erdursun, "EYT konusu birkaç konuyu daha çözebilir. ABO sorununa çözüm getirilmelidir. Ortalama emekli maaşı 1.592 lira, asgari ücretin altında. ABO değişirse emekliler çalılma hayatından çıkar, bu da işsizlik sorununa çözümdür. Dünyada emeklilerin çalıştığı tek ülke Türkiye. 4.5 emekli ya çalışıyor ya iş arıyor. ABO değişmezse iş arayan emekli sayısı daha da artacak." ifadelerini kullandı.

Erdursun, "Kanun çıkar mı bilmem, bildiğim kanunun çıkması gerektiği. Konjonktüre baktığımız da siyasilerin duyarsız kalacağını sanmıyorum" dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Terör örgütüne operasyon

Terör örgütüne operasyon

Hareket halindeki araç alev aldı

Hareket halindeki araç alev aldı

BUTTİM’in aşı kampanyasına yoğun ilgi

BUTTİM’in aşı kampanyasına yoğun ilgi

Banyoda ölü bulundu

Banyoda ölü bulundu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler