GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Sisli
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $18.721
z

EYT yine Meclis gündeminde

27 Ekim 2020 Salı, 18:12

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni haftanın başlamasıyla EYT yine gündemde...

Haberi Paylaş
EYT yine Meclis gündeminde

Meclis'te EYT sorununu gündeme taşıyan son isim HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç oldu.

Oluç, konuşmasında şunları kaydetti:

"Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Türkiye İstatistik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden yararlanarak Türkiye'de emeklilerin durumu ve emeklilikte yaşa takılanlar gerçeği araştırmasını yayınladı. Yaşamlarının büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında insanca bir emeklilik yaşamaları en büyük haklarıdır. Türkiye'de 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin yaşadığı bir toplumla karşı karşıyayız ama hem emeklilerin insanca yaşam sürmesi gittikçe zorlaşıyor hem de emekliliğe hazırlananların umutları tükeniyor. En düşük dilimdeki 2,6 milyon emekli ve hak sahibi ayda 763 lira alıyor. İkinci dilimdeki 2,6 milyon emekli ve hak sahibi ayda 1.252 TL ile yaşıyor. Yani 13,2 milyon emekli ve hak sahibinin 7,9 milyonu asgari ücretin altında aylık ve gelire mahkûm edilmiş vaziyette. Emekli aylık ve gelirleri de giderek düşüyor.

Türkiye'de en düşük emekli aylık ve geliri alan emeklilerin ilk dilimi ile en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki fark 7,5 kat olmuş vaziyette. Avrupa Birliği ortalaması 4,2 kattır. Yaygın bir emekli yoksulluğu tırmanıyor; öte yandan, düşük gelirliler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı ya çalışıyor ya da iş arıyor.

Öte yandan, toplumsal cinsiyet eşitsizliği emeklilikte de sürüyor. Kadınlar emeklilik hakkına daha zor erişiyor. İstihdam edilenlerin yüzde 32’si kadınlardan oluşurken emeklilerin sadece yüzde 19’u kadınlar oluyor.

Emeklilerin yüzde 80’ine yakınını 55 ve yukarı yaştakiler oluşturuyor. Dolayısıyla Türkiye’nin genç emekliler ülkesi olduğu iddiası da doğru olarak ortaya çıkmıyor.

Türkiye'de emeklilikte ortalama ömür beklentisi 17,5 yıl. OECD ve Avrupa ortalamasının oldukça altında. Emeklilikte ortalama ömür beklentisi Fransa’da 25 yıl, Yunanistan’da 24 yıldır.

Emeklilikte yaşa takılanları hep konuşuyoruz, çok büyük bir toplumsal sorun ancak iktidar bu konuda herhangi bir çözüm bulmamak için direniyor.

TÜRK-İŞ geçtiğimiz günlerde bir son araştırmasını yayınladı ve 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2482 TL olarak belirlendi, yani asgari ücretten daha fazla. Yoksulluk sınırıysa 8086 Türk lirası olarak belirlendi. Dolayısıyla sadece emekliler değil; aynı zamanda, emekçilerin, işçilerin de son derece ağır koşullarda, insanca olmayan koşullarda yaşadıkları bu araştırmalar ve raporlarda da bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Son olarak, Türkiye İnsan Hakları Vakfının hazırladığı 1 Ocak ve 31 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri ihlal raporuna değinmek istiyorum. Bu ihlal raporuna baktığımızda, çeşitli alanlardaki ihlaller sıralanmış vaziyette."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Kazakistan'da Rus aşısı Sputnik V'nin üretimine başlanacak

Kazakistan'da Rus aşısı Sputnik V'nin üretimine başlanacak

44 düzensiz göçmen kurtarıldı

44 düzensiz göçmen kurtarıldı

'Adolf Hitler' seçimi kazandı

'Adolf Hitler' seçimi kazandı

BioNTech'ten aşı açıklaması

BioNTech'ten aşı açıklaması

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler