GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
15°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.83
EURO 9.29
ALTIN 483.14
BİST 1.219

Faruk Çelik: Ekonomi yüzde 50 + 1'in yükünü çekemez

02 Ekim 2019 Çarşamba, 19:03

Siyaset dünyası günlerdir Bursa'nın önde gelen isimlerinden eski bakan Faruk Çelik'in açıklamalarını tartışıyor. Seçimlerde "Yüzde 50+1 kuralı değişir mi?" sorusunu gündeme getiren tartışma devam ederken, Çelik'ten yeni açıklamalar geldi. Çelik, "Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi % 50 artı 1 oy yükünü çekemez" dedi.

Haberi Paylaş
Faruk Çelik: Ekonomi yüzde 50 + 1'in yükünü çekemez

Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve son olarak da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlerinde bulunan Faruk Çelik, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamaları şöyle:

'MESELELERE TABANDAN BAKTIM'

"30 yıldır çekirdekten gelerek aktif siyasetin içinde Bir siyasetçinin bulunması gereken tüm kademelerde bulundum. Milletvekilliğinden bakanlığa, devlet yönetiminde sorumluluk aldım, bu süre zarfında meselelere her zaman tavan yerine tabandan baktım."

'EKONOMİ YÜZDE 50+1 YÜKÜNÜ KALDIRAMAZ'

"Kuzeyden güneye, doğudan batıya ayak basmadığım yer tanıklık etmediğin sorun alanı kalmadı gibi. Ülke sosyolojisinin meselelerini potansiyelini ve işleyiş düzenini adeta içselleştirdim. Tüm bunların ışığında son iki seçimi, yaşanan tartışmalarıyla birlikte dikkatle irdeledim. Vardığım sonuç şudur; Türkiye sosyolojisi ve ekonomisi % 50 artı 1 oy yükünü çekemez. bu benim görüşüm. Tespitimin, önünde veya arkasında bir şey aranmasını doğru bulmuyorum."

'MADEM ÖYLE BUYURUN'

"Bazıları, 'Cumhur İttifakı'nın oy oranı % 50'nin altına düştü o nedenle bu öneri geldi' diyor. Ben de 'Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da % 50'nin üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor, birilerine gündoğdu, iyi ya' diyorum. Buyurun."

'DERDİM MİLLETİMDİR'

"Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim. Tamamen kişisel görüşlerimdir. Benim derdim, % 50'nin altına düşülmesi çıkması değil. Derdim memleketim, milletimdir."

'ÇITANIN ESNEK OLMASI SÜRDÜRÜLEBİLİRDİR'

"Nitekim, öneri içerikli röportajımda, 'Yeni sistem, AK Parti öncülüğünde kuruldu; eksikleri varsa, yine AK Parti öncülüğünde düzeltilmelidir' dedim. Getirdiğim önerinin özü, seçimlerin ilk turda sonuçlanmasına yöneliktir. Yani %40 tabanlı en çok oy alan. ilgililer tartışsın dedim. Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişilebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir."

ÇELİK NE DEMİŞTİ?

Faruk Çelik, 27 Eylül Cuma akşamı OLAY TV'deki Her Açıdan programında Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'ın sorularını yanıtlamış ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli revizyonu tartışmalarına ilişkin olarak, "tamamen kişisel görüşüm" vurgusuyla şunları söylemişti:

"Cumhurbaşkanlığı sistemini biz getirdik, eksiği-yanlışı varsa parti olarak revize etme sorumluluğumuz da var. Cumhurbaşkanı yüz de 52 küsur oyla seçilmiş. Dolayısıyla millete dayalı bir cumhurun başkanını seçtik biz. 1 yıl olmuş, çok kısa bir süre ama 1 yıl kısa diye bu süreci daha da uzatma gibi bir lüksümüz yok. Millete dayalı Başkan seçildi, şimdi millete dayalı bir meclis düzenlemeleri ele alınmalı. Dar ya da daraltılmış bölgeyle halka dayalı, halkın tercihleriyle seçilmiş bir milletvekilinin parlamentoya girmesi. Millete dayalı Başkan, millete dayalı parlamento olunca bunlar birbirini dengeleyecek. Başkanlık sistemi yüzde 50 artı 1 oy şartıyla yürürlüğe girdi. Yüzde 50'nin üzerinde oy alacaksınız ki Başkan seçilebileceksiniz. Bazı ülkelerde var. Birinci turda yüzde 40 ve üzeri alan seçilir, olmazsa ikinci turda yüzde 50 artı 1 şeklinde formüllerin geliştirilmesinde yarar var."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Türkiye'de ortak üretecekler!

Türkiye'de ortak üretecekler!

İmaj değiştirdi

İmaj değiştirdi

Azeri eşi cepheye gitti!

Azeri eşi cepheye gitti!

Roma dönemine ait sunak ele geçirildi!

Roma dönemine ait sunak ele geçirildi!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler