GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.43
EURO 8.98
ALTIN 412.3
BİST 1.471
z

Fatih Erbakan EYT'lilerle buluştu

23 Ocak 2021 Cumartesi, 12:59

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 25 Aralık tarihinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları zoom toplantıları serisine 22 Ocak Cuma akşamı Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih ERBAKAN ile devam etti. EYT’lilerin İYİ Parti Lideri Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşmeleri bekleniyor.

Haberi Paylaş
Fatih Erbakan EYT'lilerle buluştu
Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran özüpak'ın “Yıllarca devletine vergisini ödemiş ve emeklilik hakları ötelenmiş bir kuşağız. Talebimizin karşılığını fazlasıyla ödemiş bir topluluk olarak; haklarımız üzerinden maliyet hesaplaması yapılmasını kabul edemiyoruz. Haklarımızın bizlere teslim edilmesi halinde de devletimize asla yük olmayacağımızın bilincindeyiz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Dr. Fatih Erbakan, hükumetin kaynakları paylaşımda adaletli davranmadığı konusunun altınız çizerek “Borç, faiz ve bunları karşılamak üzere de zam ve vergi kavramları üzerine kurulmuş olan bir ekonomi politikası uygulanıyor. Memura, emekliye, EYT’ liye gelince sineğin yağı hesaplanıyor ama imtiyazlılara gelince devletin kaynakları sular seller gibi akıtılıyor” sözleri ile iktidarı eleştirdi. Kaynakların doğru ve adaletli paylaşımı ile EYT dahil olmak üzere bir çok mağduriyetlerin çözümünün mümkün olduğunu belirtti.

AYLIK BAĞLAMA ORANI (ABO) SORUNUMarmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özüpak, aylık bağlama oranları konusunda geçmişte yüzde 78 olarak uygulanan ABO oranlarının 2000 yılındaki bir düzenleme ile %40 lı oranlara 2008 yılında da %28’ e kadar düşürüldüğünü ve bunun emekli olunduğu zaman insanca yaşamaya uygun olmayan oranlarda emekli maaşlarının bağlanmasına yol açtığını ifade etti. Erbakan, yönetime gelir gelmez ilk olarak işçi ve çalışanların maaşlarının en az %50 oranında artırılacağını ifade etti. Milletin refah seviyesinin arttırılması halinde ekonominin ivme kazanacağını ve devletin daha yüksek miktarlarda vergi geliri seviyesine ancak bu yola ulaşabileceğini söyledi. DEVLETİN İTİBARI Görüşme sırasında “Devletin itibarı, vatandaşa verdiği değerle ölçülür. Bu değer de laf ile olmaz. Kaynakların adaletli paylaşımı ile olur” şeklinde konuşan Erbakan; dolar cinsinden ödeme garantili ihaleler ile açılan otoyol ve köprülerde; 2014-2020 yılları arasında sadece döviz farkı ödemesinin 18,4 milyar USD yaklaşık olarak 140 milyar TL olduğunu belirtti. Bu para ile 1,5 milyon EYT’ linin emekli edilip; 5 yıl boyunca da maaşlarının verilebileceğinin altını çizdi.

PAYLAŞIMDA ADALET, YÖNETİMDE ADALET

Kaynak yaratmak için borçlanma, devlet varlıklarını satma ve 83 milyonun sırtına yüklenen vergilerden başka yöntemler geliştiremeyen iktidarı eleştiren Erbakan; “Neredeyse nefes almaya bile vergi alınacak olan ülkede imtiyazlı 5 holdinge toplam 128 defa vergi muafiyetinin uygulanması kabul edilemez” dedi. Milli görüşün en temel iki unsurunun Paylaşımda adalet ve Yönetimde adalet olduğunu vurguladı.

NOTER TASDİKLİ TAAHHÜTNAME VE AÇIK OTURUM DAVETİMarmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak'ın “Muhalefet partilerinin EYT’ ye olan desteklerini hepimiz biliyoruz, görüyoruz; ama siyasette meydanlarda verilen sözlerin, seçim beyannamelerine eklenen vaatlerin yerine getirilmeden siyaset yapmaya devam edildiğine de tanık oluyoruz. Siz eğer yönetime gelirseniz EYT konusunu net bir şekilde çözeceğinize dair şimdiden noter tasdikli taahhütname verebilir misiniz?” sorusuna Erbakan, "Elbette, bu konuyu parti yönetiminde de gündeme getiririz. Ama bana kalırsa bu taahhütname verilmelidir. Aksi halde Millete verilen sözler tutulmayacaksa yapılan siyasetin ne anlamı var.” Şeklinde cevap verdi. Dr. Fatih ERBAKAN, Fox TV ekranlarında yapılması planlanan, siyasi parti liderlerini bir araya getirecek olan açık oturum programı davetine de memnuniyetle iştirak edeceklerini belirtti

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Cleveland uzatmada kazandı

Cleveland uzatmada kazandı

Park yeri için darp edilmişti... Engelli adamdan acı haber!

Park yeri için darp edilmişti... Engelli adamdan acı haber!

AK Parti Bursa Milletvekili Gözgeç'ten 28 Şubat açıklaması

AK Parti Bursa Milletvekili Gözgeç'ten 28 Şubat açıklaması

Sivasspor'un yenilmezlik serisi sürüyor

Sivasspor'un yenilmezlik serisi sürüyor

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler