GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Açık
DOLAR 8.33
EURO 10.03
ALTIN 478.37
BİST 1.42

Gizlilik kararı kaldırıldı

21 Ekim 2020 Çarşamba, 11:17

Cinsel taciz ve çocuk istismarı suçlarıyla tutuklandıktan sonra cezaevinde ölü bulunan Amerikalı pedofil milyarder Jeffrey Epstein'e fuhuş ağını yönetmede yardım etmekle suçlanan eski sevgilisi Ghislaine Maxwell'in, Epstein hakkında verdiği ifade için gizlilik talebi mahkeme tarafından reddedildi. Bu kararla, en küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla yargılanan Epstein’in sırlarının açığa çıkması bekleniyor.

Haberi Paylaş
Gizlilik kararı kaldırıldı

Cezaevinde ölü bulunan Amerikalı pedofil milyarder Jeffrey Epstein’n eski sevgilisi ve fuhuş işlerindeki ortağı Ghislaine Maxwell, ifadesinin gizli kalması için mahkemeye yaptığı başvuruyu kaybetti. Manhattan'daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi, halkın Maxwell'in Nisan 2016'da alınan 418 sayfalık ifadesini görme hakkına sahip olduğunu söyleyerek gizlilik talebini reddetti. Karar üzerine Maxwell'in avukatlarının, başka bir temyiz planlayıp planlamadıkları henüz bilinmiyor.

Bu karar, Epstein'i suçlayan kadınlardan biri olan Virginia Giuffre'nin 2015 yılında açtığı davadaki ifadesi ile yüzlerce başka belgenin açığa çıkmasını içeriyor. Bu dava 2017'de sonuçlanmış ve belgelerin çoğu kamuoyuna açıklanmıştı. Ancak Maxwell’in ifadesi açığa çıkarılmamıştı. Maxwell'in avukatları, ifadede yer alan "samimi, hassas ve kişisel ayrıntıları" ifşa etmenin, Epstein'e yönelik cinsel istismar suçlamalarında savunmayı zayıflatabileceğini söyledi.

Avukatlar ayrıca Maxwell’in ifadesinin açığa çıkarılmasının, anayasal hakkını ihlal edeceğini ve jüri üyeleri, ifade içeriğinden dolayı ona karşı durabileceği için adil yargılanmasını tehlikeye atacağını söylediler.

58 yaşındaki Maxwell, Epstein'ın en küçüğü 14 yaşındaki reşit olmayan kızları, 1990'ların ortalarında fuhuş eyleminde bulunmaları için işe almasına yardım etmekten suçsuz olduğunu ve yalancı şahitlik yapmadığını iddia etti.

Maxwell için gelecek yıl temmuz ayında bir duruşma yapılması planlanıyor. Epstein’in kurbanlarından biri olduğunu iddia eden Virginia Giuffre, Maxwell’in, kendisini Epstein'ın çevresiyle tanıştırdığını, Epstein ve diğer zengin, güçlü erkeklerle cinsel ilişki kurmak üzere çalıştırdığını iddia etmişti. İfadenin gizliliğini kaldırma çabası, Epstein'ın 2007'deki fuhuş suçlamalarından kaçınmak için gösterdiği başarılı çabayı araştıran Giuffre ve Miami Herald gazetesinden geldi.

Maxwell, 2 Temmuz'da savcıların saklandığını söylediği New Hampshire'da tutuklandı ve şu anda Brooklyn'de bir hapishanede tutuluyor. En küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Epstein, Ağustos 2019’da Manhattan’da kaldığı hapishanede ölü bulunmuştu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bingöl’de deprem

Bingöl’de deprem

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (6 Mayıs 2021 Perşembe)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (6 Mayıs 2021 Perşembe)

Basın toplantısına THY uçağı damga vurdu

Basın toplantısına THY uçağı damga vurdu

Bakan Koca'dan 'Ebeler Günü' mesajı

Bakan Koca'dan 'Ebeler Günü' mesajı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler