GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14.02°
Açık
DOLAR 15.98
EURO 16.88
ALTIN 947.00
BİST 2.399

İklim krizi ve kuraklık değerlendirme toplantısı

19 Ocak 2022 Çarşamba , 14:25

Yaşanan küresel iklim değişikliği ile birlikte kuraklık ihtimaline karşı önceden durum değerlendirmesi yapılarak gerekli tedbirlerin alınması ve eylem planı oluşturulması amacıyla Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Haberi Paylaş
İklim krizi ve kuraklık değerlendirme toplantısı
Yapılan toplantıya ilçe kaymakamları, belediye başkanları, ilgili kurum ve kuruluş müdürleri ile sektör temsilcileri katıldı. 55 katılımcının katkı sağladığı toplantıda Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Uluhan Korkut, Meteoroloji İl Müdürlüğü İl Müdürü Hasan Kaymak, DSİ 213. Şube Müdürlüğünden Şube Müdürü Cem Çoban sunum yaptı. Sunumlarda Muğla geneli su kaynaklarının durumu, kuraklığa yönelik çalışmalar ve öneriler ile meteorolojik veriler anlatıldı.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak küresel iklim değişikliği ile kuraklığın tarıma etkileri ile bunların çözümüne yönelik projeleri ve çalışmaları anlattı. Ayrıca Kırsal Kalınma Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında Bakanlığın modern sulama, bireysel sulama ve yağmur hasadına yüzde 50 hibe desteği olduğunu değinerek herkesi su konusunda duyarlı olamaya davet etti.

Muğla Valisi Orhan Tavlı konuşmasında bir damla suyun, bir karış toprağın önemli olduğuna vurgu yaparak, küresel iklim değişikliği ile kuraklığın bu yıl özellikle yangın afetinde daha derin hissedildiğini ifade etti.
Su kaynaklarının doğru ve etkin yönetimi konusunda herkesin üstüne düşen görevi yapmasının bugüne ve geleceğe hizmet olduğunu söyledi. Toplantının önemine değinen Vali Tavlı, Muğla'ya ülkemize hayırlı olmasını diledi.
Katılımcıların görüşlerinin alındığı toplantıda, 2021-2022 yılları üretim sezonu içerisinde yaşanması muhtemel iklimsel değişiklik karşısında sonuç raporu oluşturulmasına ve buna ilişkin eylem planı hazırlanarak komisyon onayına sunulmasına karar verildi.


Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Kuzey Kore'den kovid mücadelesinde yeni yöntem: Çay ve tuzlu su!

Kuzey Kore'den kovid mücadelesinde yeni yöntem: Çay ve tuzlu su!

Canan Karatay’ın kendisi de yapıyor! 'Cin gibi olursunuz'

Canan Karatay’ın kendisi de yapıyor! 'Cin gibi olursunuz'

Bakan Soylu duyurdu: 502 bin sığınmacı...

Bakan Soylu duyurdu: 502 bin sığınmacı...

Norveç'te bıçaklı saldırı: Yaralılar var!

Norveç'te bıçaklı saldırı: Yaralılar var!


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler