GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
2.02°
Açık
DOLAR 9.49
EURO 11.07
ALTIN 548.43
BİST 1.519

İstanbul Boğazı'nın ortasında moloz yığını

27 Eylül 2021 Pazartesi , 20:57

Kuruçeşme'de 2017 yılında üzerindeki kaçak yapıların yıkılmasıyla başlayan süreçte adeta harabeye dönen Galatasaray Adası sessiz bekleyişini sürdürüyor. Galatasaray Spor Kulübü ile adanın işletmecisi Mehmet Koçarslan arasındaki davanın bir üst mahkemede devam etmesi nedeniyle de ada üzerinde herhangi bir çalışma yapılamıyor.

Haberi Paylaş
İstanbul Boğazı'nın ortasında moloz yığını

Bir zamanlar eğlenceli partilerin verildiği Galatasaray Adası, suyunun rengi yeşile dönen havuzu, üzerindeki yarı yıkık binalarla İstanbul Boğazı'nda görüntü kirliliği yapmaya devam ediyor

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 2

2017 YILINDA ÜZERİNDEKİ KAÇAK YAPILAR YIKILMAYA BAŞLADI
Halk arasında "Su Ada" olarak bilinen Galatasaray Adası üzerindeki imara aykırı yapılaşma nedeniyle 2017'de yıkım sürecine girmişti. Başlayan çalışmalarda denizden adaya getirilen iş makineleri ada üzerinde bulunan ve yıllar önce yapılan yerlerin bir bölümünü yıkmıştı.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 3

2018 yılında yapılan ikinci yıkımda ise adada bulunan yazlık restoran ve bazı ofislerin yıkım işlemleri tamamlanmıştı. Adanın yan taraflarının Boğaz'da kötü bir görüntü oluşmaması için kapatılmasına karar verilmiş ve moloz yığını olarak söküm işlemleri başlamıştı.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 4

Yıkımların tamamlanmasının ardından İstanbul Boğaz'ındaki tek ada olma özelliğini taşıyan Galatasaray Adası'nda bugüne kadar bir çalışma yapılmamıştı.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 5

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Adayla ilgili başlatılan yasal süreç içinde Galatasaray Spor Kulübü, Mart 2021 yılında yaptığı açıklamada Galatasaray Adası işletmecisi aleyhine açtıkları tahliye davasını kazandıklarını açıklamıştı.

Galatasaray resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Kulübümüz tarafından Galatasaray Adası işletmecisi aleyhine yönetimimizce 17.11.2020 tarihinde açılan tahliye davasının 18.03.2021 tarihinde görülen duruşmasında işletmecinin Galatasaray Adası'ndan tahliyesine karar verilmiştir. Camiamıza hayırlı olsun" denilmişti.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 6

DAVA BİR ÜST MAHKEMEDE 

Ancak adanın işletmecisi olan iş insanı Mehmet Koçarslan, davayı İstinaf Mahkemesine taşıdı. Koçarslan, adanın tahliyesi konusundaki yargı sürecinin devam ettiğini belirtti.

Konuyla ilgili olarak Galatasaray Spor Kulübü ise yargı sürecinin devam ettiği için açıklama yapmadı. 


İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 7
GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Yaşanan süreçlerin ardından Galatasaray Adası üzerindeki yıkık binaları ile İstanbul Boğazı'nda görüntü kirliliği yapmaya devam ediyor.

Galatasaray Adası üzerinde bulunan yarı olimpik havuzun suyu yeşile dönmüş durumda.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 8

Ada üzerindeki molozların bir bölümü taşınmış olsa da bir zamanlar eğlenceli partilerin verildiği ada, üzerindeki yıkık binaları ile birlikte sessiz bir şekilde kaderini bekliyor.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 9

GALATASARAY ADASI

Kuruçeşme semtinde, kıyıdan 165 metre açıkta birkaç büyük kayadan oluşan ada, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1872 yılında Saray Baş Mimarı Serkis Kalfa'ya hediye edilmişti.

Ada Serkis Bey'in varisleri tarafından 'Şirket-i Hayriye Vapur İşletmesi'ne kiraya verilmiş ve uzun yıllar kömür deposu olarak kullanılmıştı.


İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 10

Hazine, 2003 yılında adanın kamulaştırılması için dava açmış, Maliye hazinesine devredilen ada daha sonra Galatasaray Spor Kulübü'ne tahsis edilmiş, sosyal tesis ve yüzme havuzu olarak kullanılmıştı. 

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 11

Galatasaray Adası'nı 2006 yılından bu yana Mels Turizm otelcilik Restoran Eğlence Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited şirketi işletiyordu.

İstanbul
Boğazı'nın ortasında moloz yığını - 12

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Üçlertoprağı güven tazeledi

Üçlertoprağı güven tazeledi

MasterChef'te eleme adayları kimler oldu?

MasterChef'te eleme adayları kimler oldu?

Manchester City kupaya veda etti

Manchester City kupaya veda etti

Bayern kupada bozguna uğradı

Bayern kupada bozguna uğradı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler