GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Sisli
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $18.983
z

İşte Bursa'daki toplanma alanlarının hal-i pür melali

04 Ekim 2019 Cuma, 13:48

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa'daki toplanma alanlarına ilişkin bir rapor hazırladı. Rapora göre, Bursa'daki toplanma alanlarının sayısı yetersiz, planlanan alanlar da kriterlere uygun değil.

Haberi Paylaş
İşte Bursa'daki toplanma alanlarının hal-i pür melali

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, Bursa'daki toplanma alanlarına ilişkin bir rapor hazırladı.

Olay gazetesi Yazarı Mustafa Özdal'ın köşesinde yer verdiği raporun ana hatları şöyle:

TOPLANMA ALANLARI KISTASLARI

 • Yapı adalarından toplanma alanlarına gidiş mesafesi olarak her bireyin kolaylıkla erişebileceği maksimum yürüme mesafesi 500 metre /15 dakika ve daha az olmalıdır.
 • Mevcut aktif yeşil alanlardan çocuk oyun alanları, spor alanları, cep parkları, mahalle parkları, küçük parklar ve semt parkları, pasif yeşil alanlar, halı sahalar, bina bahçeleri, okul bahçeleri, cami ve hastane bahçeleri, boş alanlar ve açık otoparklar, toplanma alanları olarak önerilebilir. Alan 500 metrekareden daha küçük olmamalıdır.
 • Toplanma alanlarında kişi başına düşen alan net 2 metrekare olmalıdır.

BURSA'DAKİ TOPLANMA ALANLARI KISTASLARA UYMUYOR

 • Çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu ve kent nüfusunun bazı bölgelerde yoğunlaştığı Bursa'nın toplanma alanlarının büyük kısmı ne yazık ki bu koşulları sağlamak için uygun değil.
 • Altıparmak gibi acil dönüşümün gerekli olduğu bölgelerde toplanma alanlarına baktığımızda yetersiz ve yapılaşma arasında kaldığını görüyoruz.
 • Kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu birçok mahalle için aynı toplanma alanı belirlenmiş durumda. (Örneğin Güneştepe-Yunuseli, Kemerçeşme-Başaran aynı toplanma alanı gösteriliyor) Toplanma alanlarının bu nüfusu kaldırması mümkün değil.

NİLÜFER'DE BİLE TOPLANMA ALANLARI YETERSİZ

Nilüfer'de dahi yanlış dönüşüm uygulamalarıyla nüfus arttırılarak toplanma alanlarımızı yetersiz hale getirmişiz.

TOPLANMA ALANLARINI AÇIKLAYAN TEK BELEDİYE NİLÜFER OLDU... TIKLAYIN

ACİL OLARAK YAPILMASI GEREKENLER

 • Kent içindeki boş alanlarımızı yapılaşmaya açmak yerine yeni toplanma alanları oluşturmak.
 • AFAD, toplanma alanlarına gidiş için alternatif rotalar oluşturulmasını ve aile bireyleriyle paylaşılmasını öneriyor ancak kaçak ve çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu, çıkmaz ve birbirine bağlanmayan sokakların bulunduğu kentimizde afet sonrası oluşacak karmaşa nedeniyle bunun nasıl olacağı sorgulanmalı.
 • Çarpık kentleşmenin yoğun olduğu Yıldırım'da olası bir depremde yaşanacak yıkımın ardından hastaneye ulaşabilecek ulaşım akslarına baktığımızda alternatif bir yol bulmanın mümkün olmadığını görebiliriz.
 • Yapılması gerekenler, en kısa zamanda çıkmaz sokakların kaldırılması, belirli mesafeyi aşmayan sokak ağlarının oluşturulması, dar sokakların mümkünse genişletilmesi, ulaşımın kısa zamanda sağlanabileceği birden fazla yoldan ulaşımın mümkün olduğu yeşil alanların oluşturulmasıdır.
 • Vatandaşlara afet anında neler yapılması gerektiği, toplanma alanlarının nerelerde bulunduğunu ve ulaşmak için neler yapılması gerektiğini öğretmek için uygulamalı sistem oluşturulması, eğitimin en küçük bireyden en yetişkinine kadar ulaşması şart.
 • Toplanma ve barınma alanlarıyla ilgili yerel bazda ciddi çalışmalar yapılmalı, bunlar süreklilik arz etmeli ve uygulanmalıdır.

SONUÇ

Toplanma alanlarımız yetersiz ve uygun değil. Bursa'daki toplanma alanları, 3 milyona ulaşan kent nüfusu için yeterli değildir.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


George Russell Hamilton'ı aratmadı

George Russell Hamilton'ı aratmadı

Real Madrid'de Pochettino sesleri

Real Madrid'de Pochettino sesleri

Efes Baskonia'ya farklı yenildi

Efes Baskonia'ya farklı yenildi

Çiçek ihracatı pandemiye meydan okuyor

Çiçek ihracatı pandemiye meydan okuyor

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler