GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-4°
Sisli
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

İşte Meclis'teki EYT tartışmasının tam metni

10 Aralık 2019 Salı, 17:46

Meclis'teki 2020 bütçe görüşmelerinin ilk gününde AK PARTİ ve CHP milletvekilleri arasında EYT tartışması yaşandı. İşte o tartışmanın tam metni...

Haberi Paylaş
İşte Meclis'teki EYT tartışmasının tam metni

Meclis Genel Kurulu'ndaki 2020 yılı bütçe görüşmeleri EYT tartışmasıyla başladı.

AK PARTİ'li Nurettin Canikli'nin açıklamalarıyla başlayan tartışma CHP ve HDP'li vekillerin açıklamalarıyla büyüdü.

İşte o tartışmanın tam metni...

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul ) - Sosyal güvenlik harcamaları... Bakın, konuşuyoruz. Bu sene, 2019 bütçesinde sosyal güvenlik sisteminin gelirleri giderlerini karşılamaya yetmiyor; onun için, bütçeden her yıl para aktarıyoruz. Bu sene ne kadar? 192 milyar lira değerli arkadaşlarım, 192 milyar lira. On yedi yılda toplam 1 trilyon 182 milyar aktarmışız. Şimdi, eğer o beklenti içine sokulan vatandaşlarımız... Onlar kendi açılarından haklı olabilirler, taleplerine bir şey demiyorum, o ayrı bir şey -EYT'liler için söylüyorum- taleplerini gündeme getirirler. Mesele o değil, mesele bunun rasyonel bir zeminde değerlendirilip gerçek anlamda ciddi bir devlet adamı hareketi içerisinde, olup olmayacağını kararlaştırıp ona göre o insanlara bir şey söylemek lazım.

Şimdi, onların sorunlarını çözmemiz gerekir, çözelim; onlara da yaşı beklemeden primlerini doldurmuş olanlara emekli hakkı verelim derseniz...

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - Bir dakika daha alabilir miyim.

BAŞKAN - Sayın Canikli, buyurun, ilave ettim.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - ...teknik düzenlemelerini Sayın Kılıçdaroğlu sizin yaptığınız, 8 Eylül 1999'da, rahmetli Bülent Ecevit'in uygulamaya koyduğu o düzenleme ortadan kalkar, tekrar biz erken emeklilik sistemine dönmüş oluruz ve bunun da ilk yıl maliyeti 26 milyar, bir süre sonra da 100 milyara çıkıyor, 100 milyar.

ÖMER FETHİ GÜRER (CHP Niğde) - Kaç kişi? Kaç kişi?

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - Evet, 100 milyar, öyle. 6 milyon kişi var.

ÖMER FETHİ GÜRER (CHP Niğde) - 6 milyon olmuyor, yanlış bilgi, 1 milyon kişi emekli olacak.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - Hemen emekli olacak 1,5 milyon kişi var. Hemen emekli olacakların -bugün çıktığı zaman kanun- bütçeye bir yıllık maliyeti 25-26 milyar. Evet öyle, hepsini tek tek, kuruş kuruş çalıştım, biliyorum. Bir süre sonra da 100 milyara çıkıyor, yıllık 100 milyar ve tekrar 40'lı yaşlardaki erken emeklilik sistemine dönmüş oluyoruz. Bu parayı, bu kaynağı ortaya koymadan o insanlara "Ben bunu çözerim." dediğiniz zaman bu olmaz, olmaz. O insanlara yanlış bir ümit vermiş olursunuz.

ALİ KENANOĞLU (HDP İstanbul) - Kısın sarayın masrafını.

ENGİN ALTAY (CHP Sinop) - Ya, bayram ikramiyesi de olmaz diyordunuz, yaptınız ya.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - Bakın, Cumhuriyet Halk Partisinde de bütün Mecliste de bu işi bilen arkadaşlar var, lütfen, çıksın konuşsunlar onlar da, paylaşsınlar yani.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - Sadece o vatandaşlarımızın siyasi desteğini...

BAŞKAN - Sayın Canikli, tamamlayalım artık lütfen.

ENGİN ALTAY (CHP) - Nurettin Bey, bayram ikramiyeleri de olmaz diyordunuz, oldu ama değil mi? Bayram ikramiyeleri...

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - 10 milyar maliyeti vardı, bulduk, bulundu.

Bakın, ben şunu söylüyorum: Kaynağını bulalım, halledelim. 10 milyarı bulduk, 100 milyarın kaynağı...

ÖMER FETHİ GÜRER (CHP) - Bırakın siz, biz buluruz.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - Kaynağını ortaya koymadan...

ALİ KENANOĞLU (HDP) - Sarayda, sarayda.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - Ama şöyle değil: Sayın Kılıçdaroğlu daha önce söylemişti: "Benim adım Kemal, ben bulurum." Öyle değil, olmaz. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Aynen, sizin kendi ifadeniz, onun için kusura bakmayın yani başka bir amacım yok, kendi ifadeniz olduğu için söylüyorum. Yani Nobel Ödüllü o kadar anlı şanlı iktisatçılar yüz yıllardan beri bu kaynak problemini çözmek için çalışıyorlar, bir türlü bulamamış ama Sayın Kılıçdaroğlu "Ben buldum." diyorsa bu çok kıymetli bir olaydır yani gerçekten. (AK PARTİ ve CHP sıralarından alkışlar) Biz de destek veririz, her türlü yani o anlamda problem yok.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP) - Bravo!

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - Ama ortada bir şey yok, ortada bir şey yok.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP) - Var, var.

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ) - Yani içi boş bir aile sigortasıyla "Ben bunu işi hallederim." demekle olmuyor.

BAŞKAN - Teşekkür ederim.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP) - Sayın Başkan...

BAŞKAN - Sayın Özkoç, buyurun.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP) - Efendim, teşekkür ederim.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: Sayın Canikli, elbette bir milletvekili olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin Genel Kurulunda yapılan bir konuşmayı eleştirme hakkına sahiptir ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin Genel Kurulunda hiçbir bürokrat burada yapılan konuşmaları eleştirme hakkına sahip değildir, sadece bilgi verme hakkına sahiptir.

Sayın Canikli'nin konuşmasını çok dikkatle dinledim, kendisine teşekkür ediyorum ama Sayın Canikli, hani deveye sormuşlar "Boynun niye eğri?" diye, o da demiş ya "Nerem düzgün." diye. Yaptığınız konuşmanın neresi düzgün, neresini düzelteyim ben onu bilmiyorum.

MÜCAHİT DURMUŞOĞLU (AK PARTİ Osmaniye) - Rakamlarla konuştu, rakamlarla.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP Sakarya) - Şimdi, birincisi, Sayın Kılıçdaroğlu için -1999 yılında Sayın Bülent Ecevit ile Sayın Milliyetçi Hareket Partisinin birlikte kurduğu döneme atıfta bulunarak- "Sosyal Sigortalarda o dönemde bu vergi kanunlarını siz hazırladınız." dediniz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

SALİH CORA (AK PARTİ Trabzon) - Doğru söyledi, yaptığınız düzenlemenin arkasında durun.

BAŞKAN - Buyurun.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP Sakarya) - Şimdi, iyi de Sayın Canikli, o tarihte Sayın Kılıçdaroğlu emekli, hiç çalışmadı. (CHP sıralarından alkışlar) Yani bir insan gerçeği çarpıtır da bu kadar çarpıtır? Bir insan birisine iftira atar da bu kadar mı atar? Bir insanın yüzü kızarmaz da bu kadar mı pişkinlikle bu yalanları söyler? (CHP sıralarından alkışlar)

Gelelim hastanelerle ilgili konuya. Dediniz ki "İngiltere'den, Amerika'dan geliyorlar." Sayın Canikli, bir buçuk yıl önce Amerika'ya sağlıkla ilgili gittiniz mi? Orada bir tedavi gördünüz mü?

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) - Gitmedim.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP Sakarya) - Gördünüz, gördünüz, gördünüz. (CHP sıralarından alkışlar) Onların belgelerini de getiririz size. Onun için birazcık burada gerçekleri açıklamanız gerekiyor.

Şimdi, ben buradan gerçekleri tek tek söylüyorum, gerçekleri çarpıtarak olmaz.

(...)

NURETTİN CANİKLİ (AK PARTİ İstanbul) Değerli arkadaşlar, "Sayın Kılıçdaroğlu 8 Eylülde görevde." demedim zaten ben. Bakın, kanunun yayımlanma tarihi -kayıtlara bakın- 8 Eylül 1999. Ama bir kanun, hele böyle bir kanun, reform mahiyetinde, son derece önemli bir kanun yıllar öncesinden hazırlanmaya başlanır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları var...

ENGİN ÖZKOÇ (CHP Sakarya) - Yazıklar olsun!

NURETTİN CANİKLİ (Devamla) - Evet, öyle, tabii. "Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibi hazırladı bürokrat olarak." dedim, bakın, bürokrat olarak. Dolayısıyla söylediğim o.

ENGİN ÖZKOÇ (CHP Sakarya) - Yazıklar olsun! Hiç bulunmadı. Bu kadar mı yalan söylenir!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İYİ Parti Bursa: ' Öğrenci dert okuyor, öğretmen çile dolduruyor!'

İYİ Parti Bursa: ' Öğrenci dert okuyor, öğretmen çile dolduruyor!'

Galatasaray transferi bitirdi!

Galatasaray transferi bitirdi!

Mossoro Altay'a gidiyor

Mossoro Altay'a gidiyor

Erdoğan: 'CHP üç maymunu oynuyor'

Erdoğan: 'CHP üç maymunu oynuyor'

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler