GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3°
Açık
DOLAR 7.88
EURO 9.39
ALTIN 458.04
BİST $17.155
z

Kentsel dönüşümde çarklar dönmüyor!

13 Ağustos 2019 Salı, 14:01

Bursa'nın acil çözüm bekleyen sorunlarının başında kentsel dönüşüm geliyor. 0.50 emsal artışı uygulamasıyla başlayan süreç, tam bir kördüğüme dönüşmüş durumda. Aileleriyle birlikte on binlerce kişi mağdur durumda. Mağdurların gözü de Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda...

Haberi Paylaş
Kentsel dönüşümde çarklar dönmüyor!

Bursa'da geçen dönem 0.50 emsal artışı uygulamasıyla başlatılan kentsel dönüşüm kent gündemindeki yerini koruyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen kararlarla Nilüfer ilçesinde bazı siteler dönüşüm kapsamına girerek, yenilendi. Ancak daha sonra konunun yargıya taşınması ve plan iptalleri nedeniyle çok sayıda inşaat durdu ve mağduriyetler ardı ardına geldi.

250 PROJEDEN SADECE 5'İ BİTTİ

Edinilen bilgilere göre, Bursa'da son 4 yılda kentsel dönüşüm kapsamında 250 plan değişikliğine onay verildi. Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayladığı 250 projeden sadece 5'i teslim edilebildi.

99 PROJE HİÇ BAŞLAMADI

Sadece 2 proje oturum izni alabilirken, 146 proje inşaat halindeyken durduruldu. 99 proje ise hiç başlamadı.

'DÖNÜŞÜM MEZARLIĞI'

Uzmanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Büyükşehir Belediyesi'ne "şartlı" olarak verdiği emsal artırma yetkisinin doğru uygulanmadığını, kentsel dönüşümün hukuk engeline takılmasının nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. Gelinen noktada özellikle Nilüfer, adeta kentsel dönüşüm mezarlığına dönmüş durumda.

ON BİNLERCE KİŞİ MAĞDUR

Bursa'da kentsel dönüşüm mağdurlarının sayısı on binlerle ifade edilirken, gözler Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na çevrilmiş durumda.

ERDOĞAN'IN SÖZÜNE RAĞMEN...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 31 Mart yerel seçimleri öncesi 15 Şubat 2019 tarihinde yapılan Bursa mitinginde konuya değinmiş, "Kentsel dönüşüm nedeniyle yaşanan sorunlar var. Bu sıkıntıları bakanlığımız ve belediyemiz el ele vererek inşallah sağlıklı bir çözüme kavuşturacaklar" demişti.

Erdoğan'ın sözüne ve yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 4.5 ay geçmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi bu konuda bir adım atmadı. Kentsel dönüşüm en son Mayıs 2018 tarihindeki Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme gelmiş, yarım kalan kentsel dönüşüm çalışmalarının devamı yönünde karar çıkmıştı.

SON AÇIKLAMA 1 YIL ÖNCE

Başkan Alinur Aktaş, o toplantıda, "ruhsatını alamayan binaların dönüşmesi meselesinin" bir kereye mahsus olarak çözüme kavuşturulacağını açıklamış, o dönem Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı olan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır da yapılan yeni düzenleme ile 0.50 emsal artış hakkını yeniden sağlayacaklarını belirterek, "Bakanlık eski plan notlarının kesinlikle uygulanmamasını istiyor. Bize Ankara'nın verdiği yetki çerçevesinde maksimum yapılması gerekeni yaptık. Riskli yapı şerhini almış ancak ruhsat alamamışlara 0,50 emsal artışı sağlanacak" demişti. Ancak bu sözlerin üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geşmesine rağmen soruna çözüm getirilmedi.

28 Mayıs 2018 tarihli Büyükşehir Belediye Meclisi'ne ilişkin açıklama Bursa Büyükşehir Belediyesi arşivinde duruyor...

Kentsel dönüşümde yaşanan sıkıntıdanb en çok etkilenen kurum olan Nilüfer Belediyesi'nin gözü de Büyükşehir'de...

NİLÜFER BELEDİYESİ DE BÜYÜKŞEHİR'İ BEKLİYOR

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, geçtiğimiz günlerde enbursa.com'a yaptığı açıklamada, "Şu an benim bölgemde yaklaşık 80 parselde kentsel dönüşüm konusunda ciddi mağdurlar var. Binaları yıkılmış, kira yardımları sona ermiş. 10 bini aşkın vatandaşımız var." İfadelerini kullandı.

Ruhsat almış ya da almamış bütün parsellerin imar plan değişikliklerinin hepsinin iptal edildiğini hatırlatan Erdem, "Bu mağduriyet giderilebilir. Bununla ilgili meslek odalarıyla görüşüldü. Donatı alanları ve yasaya uygunluğu sağlanmaya yapılmaya çalışılarak bir yöntem geliştirildi. Şimdi Büyükşehir Belediyesi imar değişikliklerini bu şekilde yapıp bize ulaştırdıkları takdirde, biz ruhsatı vermekle yükümlü olan bir belediyeyiz zaten. Ruhsatlarını kısa sürede verip mağduriyetleri çözmek istiyoruz." dedi.

'BAKANLIK DA DEVREYE GİRMELİ'

İnşaat sektörünün ciddi bir bunalım içinde olduğunu belirten Erdem, kendilerinin kentsel dönüşüm mağdurları için her zaman devrede olacağını kaydederek, "Bu konu da bakanlık da devreye girmeli. Belki bazı imtiyazları yeniden vererek, bu konuyla ilgili vatandaşlara bir kredi yardımı ya da başka bir yöntem geliştirerek bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekir." diye konuştu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Çok sayıda ilde 'Ankesör' operasyonu

Çok sayıda ilde 'Ankesör' operasyonu

Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na tepki!

Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na tepki!

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Kasım 2020 Cuma)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (27 Kasım 2020 Cuma)

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler