GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
17°
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $19.094
z

Kirazlıyayla'nın kaderi 1 ay sonra belli olacak

28 Ekim 2020 Çarşamba, 11:08

Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde kadınlar, Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı direnişini sürdürüyor. Bugün görülen dava öncesi basın açıklaması yapan Kirazlıyaya sakinleri ve avukatlar, adalet istediklerini söyledi. Aylardır yaşam alanlarını savunan kadınlar, gözyaşlarını tutamadı.

Haberi Paylaş
Kirazlıyayla'nın kaderi 1 ay sonra belli olacak

Mart ayından bu yana seslerini duyurmaya çalışan Kirazlıyayla halkı, köyün kaderini belirleyecek duruşma öncesi Bölge Adliyesi önünde buluştu. 

Bursa 1. İdare Mahkemesi’nde görülecek davada bilirkişi “ÇED yeterli değil, kurulacak tesis tarım ve hayvancılığı olumsuz olarak etkiler” raporu vermişti.

Ancak bu rapora rağmen mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermemişti.

Bugün görülecek mahkeme öncesi basın açıklaması yapan Kirazlıyayla halkı ve avukatlar adalet istediklerini vurguladı.

Avukat Osman Atalay Akman, şöyle konuştu:

“Kirazlıyayla’nın biz bu mücadelesine başından beri sahip çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz. Şuanda 1. İdare Mahkemesi’nde ana dava olarak nitelendirdiğimiz kurşun bakır çinko zenginleştirme tesisinin ÇED olumlu raporunun iptali için davası sürmekte. Bugün duruşması var. Burada özellikle üzerinde durmam gereken konu ise mahkeme tarafından 7 bilir kişi belirlendi bu bilir kişinin raporunda bu tesisin burada yapılamayacağı ve yer seçiminin yanlış olduğu, deprem kuşağı üzerinde olduğu, yerleşim yerlerine yakın olduğu tarım hayvancılık ve insan yaşamını olumsuz etkileyeceği gibi faktörler belirtilmesine rağmen yürütmeyi durdurma kararı verilmedi ve ne yazık ki davamız buralara kadar geldi. Mahkemenden beklentimiz kendi belirlediği ve maden şirketi tarafından iki tane bilir kişinin taraflı olduğu iddia edilerek çıkarıldığı ve daha sonradan 7 tane tarafsız olduğuna inandığı bilir kişi raporuna uymasıdır.”

Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Eralp Atabek ise şöyle konuştu:

"Bursa’da müdahil olduğumuz çok sayıda davalardan biri daha. Yüzde 90-95 çoğunlukta kazandığımız davamız varken bu konuda tarihsel gelişme sürekli Bursa barosunun söylediklerini haklı çıkarmasına rağmen hala dava ehliyetiyle uğraşan bir baroyuz. Ama buna rağmen Kirazlıyayla’nın mücadelesini başından beri destekledik. Desteklemeye devam ediyoruz. Açık hukuka aykırıklara ve gelip ağaç kesme etrafı yıkma dökme gibi telafisi imkansız güç olan aykırıklara rağmen yürütmeyi durdurma kararı alınmamıştır. Mahkemenin bugünkü duruşmasında bütün bunları yeniden anlatacağız."

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Yeni adiliye binasının önünde toplanan Kirazlıyayla sakinleri ise gözyaşlarına hakim olamadı.

"Adalet istiyoruz" ve "Zehir solumak istemiyoruz" diyen vatandaş, gerekirse Ankara’ya yürüyeceklerini ve sonuç alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

"KİRAZLIYAYLA KADINLARININ GÖZYAŞLARINI DİNDİRİN"

Kirazlıyayla Köyü Koruma ve Yardımlaşma Derneği Sekreteri Ali Osman Sakız ise şöyle konuştu:

“Biz yaklaşık bir yıldır bu mücadele içindeyiz. Çok mücadeler verildi. Köyümüzün aslan yürekli kadınları başından beri mücadele ediyor. Yağmur, çamur demeden mücadelesini sürdürüyorlar. Çok badireler atlattık. Hukuk yönünden buralara kadar geldik. Biz isterdik ki yüce mahkemenin atadığı 7 bilir kişinin raporuna dayanarak karar vermesi. Bilir kişilerin geldiği gün bizi maden sahasına sokmadılar bile. Bilir kişilerin olumsuz rapor vermesine rağmen mahkememiz yürütme durdurma kararı vermedi. Ana Dava bugün. Lütfen artık Kirazlıyayla kadınlarının gözyaşlarını dindirin.”

Öte yandan bugün yapılan duruşmada mahkeme heyetinin, gerekçeli karar 1 ay içinde açıklaması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da ekmek alana müzik bedava

Bursa'da ekmek alana müzik bedava

Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası açıklaması

Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası açıklaması

Hamilelik günlerini hatırladı

Hamilelik günlerini hatırladı

7 araç birbirine girdi

7 araç birbirine girdi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler