GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
13°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 8.3
EURO 9.7
ALTIN 499.34
BİST 1.127
z

Konutlar kapanın elinde kaldı

24 Ekim 2017 Salı, 18:47

Türkiye'de eylül ayında yerli ve yabancılara yapılan konut satışları zirve yaparken, 9 ayda 1 milyon satış sınırı geçildi. Yıl sonu için 1,5 milyonluk toplam satış ve yabancıya 20 bin konut satışı hedefinde önemli bir eşik aşıldı.

Haberi Paylaş
Konutlar kapanın elinde kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde eylülde satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 16,72 arttı. Bu sayı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 28,8 artışla 140 bin 298 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 75,24 artarak 2 bin 236'ya yükseldi. Yılın 9 ayında 2016'nın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 10,14 artışla 1 milyon 30 bin 728, yabancılara yapılan satışlar yüzde 15,37 yükselişle 15 bin 241'e ulaştı. Eylülde yaşanan yüksek artışı sevindirici bulan sektör temsilcileri, bu rakamlar sayesinde yıl sonu için hedeflenen 1,5 milyonluk toplam ve 20 binlik yabancıya konut satışı hedefine ulaşılacağını kaydetti.

Sektör temsilcilerinin rakamlara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

'EYLÜLDE REEL SIÇRAMA'

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım:

"Yılın en durgun döneminde bile artış trendini bozmayan konut satışları eylül ayında reel bir sıçrama gösterdi. Konut satışları yaz tatilinin son dönemlerinde, temmuz ve ağustos aylarında bile yükseliş ivmesini devam ettirdi. Eylül ayı ise yeni lansmanlar ile bir yıl ertelemeli ve yüzde 0,70-0,80 bandında faiz oranı sunan kampanyaların etkisiyle büyük bir sıçrama gösterdi. Sonuç olarak üçüncü çeyrek sonunda bir milyon sınırı geçildi ve önümüzde dolu dolu üç ay daha var. Kampanyaların ve yeni lansmanların devam edeceği, konut faiz oranlarındaki düşüş beklentisi ile yıl sonunu 1,5 milyon adetlik satışla kapatabiliriz. 15 bin sınırını geçen yabancıya satış rakamının da yıl sonunda 20 bin seviyesine çıkmasını bekliyoruz. Mütekabiliyet yasasına bağlı olarak yabancı satışlarda uygulanan vergi muafiyeti ve oturma izni bu satışlarda önemli bir rol oynadı."

'KONUT ALMANIN TAM ZAMANI'

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas:

"Hükümetin vergi teşvikleri karşılık buldu ve satışları rekor seviyelere getirdi. Son olarak geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek bina inşaatı maliyet endeksine göre bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında yüzde 4,8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 22,1 artışın olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde üçüncü çeyrek işçilik endeksinde yüzde 2, malzeme endeksinde ise yüzde 5,6 seviyesinde bir artışın olduğunu görüyoruz. Tüm bu maliyet artışlarına rağmen biz konut üreticileri olarak konut fiyatlarına artış yansıtmadık. Konut alıcıları için konut ediniminde en doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz."

'EKİM DAHA GÜZEL OLACAK'

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan:

"Eylül rakamları bizim için sürpriz olmadı. Henüz rakamları açıklanmasa da ekim ayı çok daha iyi geçti. Yaklaşık 1,5 yıldır yatay seyreden konut fiyatlarının satışlarda önemli etkisi var. Kurdan ve enflasyondan dolayı inşaat maliyetlerinde çok ciddi artış gerçekleşti. Bu artış halen fiyatlara yansımış değil ama kaçınılmaz olarak gayrimenkul fiyatları artacak. Nitelikli yatırımcılar bu gerçeği görerek zamdan önce yatırımlarını yapıyor. Özellikle ekim ayında bu alımları ciddi oranda hissettik ve hissetmeye devam ediyoruz."

'ARTIŞ YIL SONUNA KADAR SÜRER'

Kuzu Grup CEO'su Özen Kuzu:

"Rakamlardan da görüyoruz ki emlak sektörü ülke ekonomimiz için güvenli bir limandır. Yüzde 28,8'lik artış gayrimenkul sektörünün ne kadar güvenli bir yatırım aracı olduğunun kanıtıdır. Konut satış rakamları ülkemize duyulan güven açısından oldukça önemlidir. Yıl sonuna kadar artış sürecek."

'KONUT EN KAZANÇLI YATIRIM'

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

"Sektörümüz, en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ediyor. Rakamlar, sektörümüzün yılın 9 ayında hükümetimizin verdiği desteklerle birlikte sürekli büyüdüğünün çok açık göstergesi. Faiz oranlarındaki yüksekliğe rağmen, yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle birlikte hızla artan kampanyalar da sektörümüzde domino etkisi yarattı. Sektörümüzün artan yatırımlarıyla birlikte, ulusal ve uluslararası arenada yapılan etkinlik ve fuarların da katkısıyla Türkiye gayrimenkul ve inşaattaki üstün gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya başladı. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,4 artarak 70 bini aşmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz kampanya döneminin etkisiyle bu yöndeki yükselişin önümüzdeki yılı da içerisine alarak devam edeceğini düşünüyoruz."

'YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK'

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

"Taksitlerin 2019 yılına ertelenmesini esas alan ve eylül ayı itibariyle başlatılan 'konutta üçüncü seferberlik kampanyası'nın da etkisiyle satışların önümüzdeki dönemde daha fazla artış göstereceğini öngörüyoruz."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da motosikletini kamçılayan adam...

Bursa'da motosikletini kamçılayan adam...

Mesut Yılmaz vefat etti!

Mesut Yılmaz vefat etti!

Sonunda evleneceğiz galiba

Sonunda evleneceğiz galiba

Bursa'da motorize coşku

Bursa'da motorize coşku

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler