GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-12°
Sisli
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Korona korkusu erken tanıya engel

14 Ocak 2021 Perşembe, 00:53

LÖDER (Lösemili Çocuklara Yardım Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ, Pandemi sürecinde hastaneye gelmekten korkan ebeveynlerin erken tanı fırsatını kaçırma riski ile karşı karşıya geldiklerini belirtti.

Haberi Paylaş
Korona korkusu erken tanıya engel
Güneş, ”çocukluk çağı kanserlerinde bugün hastalıksız iyileşme oranları erken tanı ve çağdaş tedavi yaklaşımları ile belirgin bir şekilde artmıştır. Ancak, Covid döneminde aileler hastaneye gelmek istemediği için çocuklarında ters giden bir şeyler olduğunu fark etmelerine karşın hastaneye başvurmakta çekinmekte ve geç kalabilmektedirler” dedi.
 
Özellikle ani gelişen solukluk, halsizlik, nedeni bilinmeyen ateş, inatçı baş ağrısı, karın şişliği, boyunda şişlik dikkat edilmesi gereken belirtilerdir. Bunun yanında, bacaklarda ağrı, yürüyememe ve basamama veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik, ağrı, deride kolay çürük morarma veya deri altında kırmızı kanama noktalanmaları  gibi yakınmaları olanların erken dönemde hematoloji onkoloji servislerine başvurmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Adalet MERAL GÜNEŞ; ‘unutmayalım, erken tanı yaşam kurtarır’ hatırlatması yaptı.
 
Löder Hakkında Bilgi veren Güneş, Löder “27 yıldır Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji bölümlerini destekleyen, tedavi gören hasta ve ailelerine yardım amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Hastalara ve ailelerine maddi, manevi ve sosyal destek sağlamak, daha iyi koşullarda tedavi olabilmesi için projeler üretmek  ve toplumumuzu çocukluk çağı kanserleri ile ilgili doğru bilgilendirmek  amacıyla kurulan LÖDER, Rahime Gazioğlu Bursa Lösemili Çocuklar Hasta Konukevi’nde 9 yılda 60.000’den fazla hasta yakınının konaklamasına imkan sunmuştur. Marmara Bölgesi’nin en büyük kök hücre merkezi Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi ve Kök Hücre Nakil Hastanesi LÖDER tarafından yönetilmektedir.” Dedi.
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Peaky Blinders ekrana veda ediyor

Peaky Blinders ekrana veda ediyor

İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu'ndan Test Merkezi isyanı!

İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu'ndan Test Merkezi isyanı!

Türkiye’den Ahıskalı Türklere tıbbı malzeme yardımı

Türkiye’den Ahıskalı Türklere tıbbı malzeme yardımı

Rio de Janeiro’da ilk aşı İsa heykelinin altında yapıldı

Rio de Janeiro’da ilk aşı İsa heykelinin altında yapıldı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler