GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
16.02°
Kapalı
DOLAR 13.69
EURO 15.48
ALTIN 784.78
BİST 1.911

Marmara'ya anti-aging! Maliyeti 70 milyon euro

24 Ekim 2021 Pazar , 08:50

Marmara’nın ‘müsilaj’dan kurtarılması için “anti-aging” (Yaşlanma sürecini durduran uygulamalar) soğuk atmosferik plazma yöntemiyle reaktif oksijen dozlaması yapılması tavsiye edildi.

Haberi Paylaş
Marmara'ya anti-aging! Maliyeti 70 milyon euro


Millyetten Önder Yılmaz'ın haberine göre, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Marmara Denizi’nin müsilajdan kurtarılması için önerilerini anlattı. Tecer, şöyle devam etti:

“Devletin raporlarına göre, Marmara’ya gelen toplam kirlilik yükünün en az yüzde 65’i Karadeniz kaynaklı. Karadeniz’den yüzde 68’i, Marmara havzasından yüzde 30’u, Ergene havzasından da yüzde 1,1’i geliyor. Sadece arıtarak Marmara’yı deşarj etmek bir çözüm değil. Marmara’yı kirleten, Marmara’ya azot, fosfor yükleyen, kimyasal ve biyolojik olarak ağır yükler getiren yerler, yerleşkeler arasında Ergene’yi en son sıraya yazmalıyız.”

PLAZMA YÖNTEMİ

Marmara’nın kurtuluşu için özel sektör ve üniversite işbirliği ile “soğuk atmosferik plazma” yöntemini geliştirdiklerini açıklayan Tecer, “Yüzen hareketli platformlarla soğuk atmosferik plazma yöntemiyle, ‘reaktif oksijen’ enerjilendirilmiş oksijeni çeşitli derinliklerde uygun dozda vererek Marmara’da müsilajı hem yüzeyde hem derinde ortadan kaldırabileceğiz. Mitokondrilerin ürettiği o reaktif oksijen yok mu hani o vücutta, ‘anti-aging’, oksidantları parçalıyor. Onun gibi düşünün” dedi.


Tecer, reaktif oksijenin oksitlenme potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen insana ve diğer canlılara zararı bulunmadığını söyledi. Tecer, reaktif oksijenin herhangi bir güç kaynağı ile yerinde üretilebileceğini dile getirdi.

Marmaraya anti-aging Maliyeti 70- 80 milyon euro

 

10 YILDA TEMİZLENİR

Marmara’da yılların kirlilik birikimi olduğunu vurgulayan Tecer, hiç kirletici deşarjı yapılmaması ve ileri biyolojik arıtmanın atıklar için tümüyle devreye alınması halinde Marmara’nın ancak 8-10 yılda kendini toparlayabileceğini söyledi.

MALİYETİ 70-80 MİLYON EURO

Bölgede 3 bin civarında balıkçının faaliyette olduğunu anımsatan Tecer, yüzen platformların balıkçı teknelerine monte edilerek balıkçıların balık yerine “oksijen dozlamasına” çıkabileceğini, böylece maddi kayıplarının da bir kısmını telafi edebileceklerini söyledi.

Tecer, Marmara kıyı şeridi 100 metre içeriye ve 20 metre derinliklere tamamı tarandığında 4 bin platforma ihtiyaç bulunduğunu ve maliyetinin ise 70-80 milyon euro olduğunu belirterek, “Bir arıtma tesisi parası değil, ama müsilajı parçalayacağından şüphemiz yok”dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Johnson polis kılığında denetime çıktı

Johnson polis kılığında denetime çıktı

Güpegündüz pes dedirten olay!

Güpegündüz pes dedirten olay!

Göztepe'de galibiyet İrfan Can'a hediye edildi

Göztepe'de galibiyet İrfan Can'a hediye edildi

Evinin önünde vuruldu

Evinin önünde vuruldu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler