GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
22.02°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 16.58
EURO 17.54
ALTIN 977.00
BİST 2.537

Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla bulaşır mı?

25 Mayıs 2022 Çarşamba , 13:13

Son haftalarda dünyayı endişeye düşüren maymun çiçeği virüsü ile ilgili ülkelerden peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) maymun çiceği virüsünün şu ana kadar toplam 21 ülkede doğrulandığını ve toplam 131 vakanın tespit edildiğini duyurdu. Bununla birlikte, DSÖ yetkilileri, şu ana kadar yapılan araştırmaların, hastalığın ana yayılma nedeninin cinsel ilişki olduğunu açıkladı. Peki maymun çiçeği virüsü gerçekten cinsel yolla bulaşır mı? İşte, Bursa Uludağ Üniversitesi'nden maymun çiçeği virüsü yorumu...

Haberi Paylaş
Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla bulaşır mı?

(ÖZEL) HABER: Sema ÜSTÜNTAŞ
KAMERA: Yusuf ANAVATAN

Koronavirüs salgını etkisini kaybederken, dünyanın gündemine maymun çiçeği (Monkeypox) denilen yeni bir virüs girdi. Yüzde ve vücudun geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteren maymun çiçeği virüsü ise tekrar endişe yaratmaya başladı. Peki bu virüs nedir, nasıl bulaşır, belirtileri neler? gibi birçok merak edilen soruyu uzmanına sorduk. İşte Uludağ Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Yılmaz'dan tüm merak edilen sorulara yanıt...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, ilk vakanın 7 Mayıs'ta genellikle yayıldığı ülkeler dışında bildirilmesinden bu yana Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya, Danimarka ve İsrail dahil olmak üzere 18 ülkede, 131 onaylanmış maymun çiçeği vakası ve 106 şüpheli vaka bulunduğu belirtildi. Ayrıca maymun çiçeği virüsü görülen ülkelere Çekya, Slovenya ve Birleşik Arap Emirlikleri de eklendi. Hastalığın görüldüğü ülke sayısı 21'e yükselirken, DSÖ yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise, Kuzey Amerika ve Avrupa'da maymun çiçeği virüsünün öncelikle eşcinsel erkekler arasındaki cinsel ilişki ile yayıldığını açıklandı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ'NDEN YORUM!

Bursa Uludağ Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Yılmaz, maymun çiçeği virüsü hakkında enBursa.com'a özel bilgi vererek, ''Aslında bu bildiğimiz bir virüs. Tam koronavirüsten kurtulduk derken, bir yenisiyle daha karşılaştık. Şu an gündemi meşgul eden tek şey maymun çiçeği, fakat bu hastalığın koronavirüs etkisinde olmayacağını ümit ediyoruz'' dedi.Maymun çiçeği virüsünün belirtilerini de değinen Prof. Dr. Emel Yılmaz şunları aktardı:

''Maymun çiçeği denilen bu virüsün bir başka üyesi ise su çiçeğidir. Su çiçeği hala var ama bu hastalığı biz aşıyla kontrol altına alıyoruz. Daha çok farklı farklı memelilerden ortaya çıkan inek çiçeği, at çiçeği gibi hastalıklar da mevcut. Bu virüsün kemirgen kaynaklı olduğu düşünülüyor. Ana kaynak konusunda ise soru işaretleri var. Bütün çiçek hastalıklarında olduğu gibi; ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri var. Ana belirtisi ise deri döküntüsüdür. Önce döküntü, sonra kızarıklık, arkasından şişlik ve devamında ise su toplanıyor. Bunlarla beraber de içi irin dolu büyük sivilceler olabiliyor. En son ülserleşerek yani kabuklaşarak, dökülüyor. Beraberinde hastalık bitmiş oluyor. Bu virüsle birlikte, tüm vücutta, yüzde, kollarda ve bacaklarda aynı tip döküntüler birbirini izleyebilir. Su çiçeğinde, aynı anda kırmızı kızarıklar görüyoruz. Su çiçeği ve diğer çiçek hastalıklarından farkı ise; lenf bezlerinde şişkinlik olabiliyor. Kendini bir tür sınırlayabilen bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman olduğu gibi bebeklerde, çocuklarda ve immün sistemi baskılanmış kişilerde ciddi seyredebilir.''

TÜRKİYE'YE GELİRSE NE OLUR? KARANTİNA UYGULANMALI MI?

Maymun çiçeği virüsüyle ilgili açıklamalarına devam eden Yılmaz, olası bir vakada Türkiye için karantina uygulanmalı mı sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

''Karantina için erken ama endişe için haklıyız. Karantinanın erken olmasının sebebi ise; koronavirüs salgınındaki kadar, günler içinde birçok kişiyi etkileyecek bir virüs değil. Kendine göre özellikleri var. Örneğin, koronavirüsün adı (SARS-CoV-2)'idi. Eğer bir kişi koronavirüs taşıyorsa, belirli bir semptomları olmadan da başka birine bulaştırabiliyordu, ama maymun çiçeğinde ise bu durumun bir belirtisi olması gerekiyor. Ancak yakın mesafede yüz ve ten teması hastalığı bulaştırabilici hale getirebilir.''CİNSEL YOLLA BULAŞIR MI?

DSÖ yetkilileri, şu ana kadar yapılan araştırmaların, hastalığın ana yayılma nedeninin cinsel ilişki olduğunu açıkladı. Peki maymun çiçeği virüsü gerçekten de cinsel yolla bulaşır mı?

Prof. Dr. Emel Yılmaz, ''Belçika'da bununla ilgili bilgiler var. Çoğu kişi bu virüsü cinsel yolla yani birliktelik yaşayarak kapmış. Yakın ten teması olduğu için bu çok normal. Hastalık temas halinde ancak damlacık yoluyla bulaşıyor'' şeklinde konuştu.YENİ BİR COVİD-19 OLUR MU? 

''Yeni bir covid olmaz ama yeni bir pandemi olabilir'' ifadelerini kullanan Yılmaz, ''Örneğin; bir kişide cilt sorunları varsa gidip ona dokunmazsınız. Ayrıca belli bir yaşın üzerindeki kişilerde bu virüsten etkilenmeyebilir çünkü çiçek aşısının hala koruduğu söyleniyor. Tabi bunların hepsi değişkenlik gösterebilir. Hala bir şeyler araştırılmaya çalışılıyor. Araştırıldıktan sonra belki daha net bu konuyu konuşabiliriz. Geçtiğimiz hafta 11-12 ülkede bulaş durumu yaşanırken, şu an bu sayı 21 ülke ve 3-4 kıtaya yükseldi. Pandemi olmaz dememek lazım.'' dedi.MAYMUN ÇİÇEĞİNE YAKALANMAMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 

Maymun çiçeği ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulara da değinmeyi unutmayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Yılmaz, son olarak şunları söyledi:

''Önce cilt sorunu olan birisiyle temas etmeyeceğiz. Bu çok net. Eğer çevrede şüpheli ve riskli bir kişiyle temas söz konusuysa hemen hekime başvuracağız. Böyle bir durum ortaya çıkarsa nereden bulaştı diye kaynağı araştıracağız. El hijyeni, enfeksiyon hastalıklarının en önemli özelliğidir. Hatta olmazsa olmazlarımızdandır. Fakat hijyeni de fazla abartmamakta fayda var. Koronavirüs salgınında bulaşlar küçük damlacıkken, maymun çiçeğinde ise daha büyük damlacık olduğunu söyleyebiliriz. Büyük damlacık ağırlaştığı için bir metreden uzağa gidemiyor ve hemen yere düşüyor. Bazı mikroplarda böyle bir özellik var. Bu yüzden özellikle maymun çiçeğinde yakın mesafe sıkıntılı. Hasta kabuk dökene kadar bulaştırıcı özelliğe sahiptir. Riskli temaslarda ise önce bilgilendirme ve belki daha sonra hastalığı 21 gün takip etme hususu önemli olabilir.''Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Karatenin nabzı Gemlik’te atacak

Karatenin nabzı Gemlik’te atacak

Milli takımı İnegöllü sporcular temsil edecek

Milli takımı İnegöllü sporcular temsil edecek

Gemlik Belediyespor masa tenisinde farkını gösterdi

Gemlik Belediyespor masa tenisinde farkını gösterdi

Bursa'da minibüs tarlaya uçtu! Yaralılar var

Bursa'da minibüs tarlaya uçtu! Yaralılar var


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler