GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Light Rain And Snow
DOLAR 7.38
EURO 8.93
ALTIN 438.4
BİST 1.467
z

Meclis'in gündemi emeklilik! Çalışanlar emekli olmaya korkuyor

25 Kasım 2020 Çarşamba, 17:54

Emeklilerin sorunlarının araştırılması amacıyla komisyon kurulmasını öngören önerge Meclis gündemindeydi. Görüşmeler sırasında konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Türkiye'de memurların emekli olmaktan korkar hale geldiğini söyledi.

Haberi Paylaş
Meclis'in gündemi emeklilik! Çalışanlar emekli olmaya korkuyor

Emeklilerin yaşadığı mevcut sorunların araştırılmasına amacıyla HDP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği araştırması önergesi görüşmeleri Genel Kurul'da yapıldı.

Görüşmeler sırasında konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, şunları söyledi:

"... Evet, emeklilerimizin durumunu konuşuyoruz. Ülkemizde, bilindiği gibi 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Yasası’yla birlikte 2006’dan başlayıp 2008’de süren norm ve standart birliği sağlamak adına bir düzenleme yapıldı. Yani emekli sandığı kendi hesabına çalışanlar, SSK, BAĞKUR birleştirildi ancak ne oldu? Bugün 2020 yılındayız, norm ve standart birliği derken neydi? Emekli maaşları her sosyal kesimin adaletli olacak, çalışanların adaletli olacak ama gelin görün ki bu bir hikâyeye dönüştü, asla olmadı. Bugün, BAĞKUR emeklisi, memur emeklisi, işçi emeklisi farklı farklı emekli ücretleri alır, farklı farklı primler öder ve yine bugün işçi, memur, kendi hesabına çalışanlar arasından da ücret farklılığı almış başını gidiyor. Yani norm ve standart birliği sağlayamadık.

Bugün kamuda çalışan bir işçimizin bütün ek ödemeleri, ek ücretleri emekliliğe esastır, prim kesilir ve normalde aynı süre çalışmış bir devlet memuru ek ödemleri, ek ücretleri prime esas olmadığı için emekli olurken maaşı yarı yarıya düşer, ikramiyesi yarı yarıya düşer. Kamuda çalışan otuz yıllık bir işçi ile kamuda çalışan otuz yıllık bir devlet memuru arasında derin uçurumlar olur.

2008 yılında bunu düzenlemeye kalktılar, Anayasa Mahkemesi bozdu, ondan sonra Hükûmetimiz sağ olsun hiçbir işlem yapmadı. Yani memurların da ek ödemeleri prim ödemeye esas hâle getirilseydi, bugün memurlar emekli olmaktan korkmazdı. Dün de burada anlattık. Öğretmenlerimizin yüzde 60’ı emekli olmak istemiyor. Niye? Maaşı neredeyse yarı yarıya düşüyor. İşte, memurlar, öğretmenler 3600’ü niye istiyor? 3600 ek gösterge olursa ikramiyeleri emekli olurken daha yüksek olacak, maaşları da daha yüksek olacak ama bunların hiçbirini çözmedik.

Tabii, hâlen ülkemizde, maalesef, 1.200 lira, 1.100 lira emekli maaşı bağlanmış insanlarımız var. Yani şöyle, asgari ücretin 2.300 küsur lira olduğu bir ülkede, neden biz, en düşük emekli maaşını, asgari ücret kadar yapmıyoruz? Neden emeklilerimizin arasındaki uçurumları gidermek için bir gayretimiz yok, bir çalışmamız yok? Neden memurlarımızı emekli olmaktan korkar hâle getirdik?  Çünkü diyorlar ki emekli olursak maaşımız yarı yarıya düşecek.

Bugün, en düşük memur maaşı, çıplak 3.600 lira, giydirilmiş olarak 4.100 yüz lira. 4.100 liralık en düşük maaşa sahip bir memur, emekli olmaya kalktığı zaman alacağı emekli maaşı 2.300 lira. Allah aşkına, otuz yıl devlete çalışmış bir memur 2.300 lirayla nasıl geçinsin, nasıl hayatını sürdürsün, emeklilikte nasıl mutlu olsun?

Yine, BAĞ-KUR’lumuz, kendi hesabına çalışanlarımız daha kötü durumda. Onun için, gelin, bu araştırma önergesini el birliğiyle kabul edelim, bunun üzerinde güzel bir çalışma yapalım, sosyal kesimlerimizi birazcık rahatlatalım diyorum."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Dev dalgaların arasında cipiyle mahsur kaldı

Dev dalgaların arasında cipiyle mahsur kaldı

MSB’den teröristlere Sakarya Marşı’yla gözdağı

MSB’den teröristlere Sakarya Marşı’yla gözdağı

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan açıklaması

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan açıklaması

Cannes Film Festivali ertelendi

Cannes Film Festivali ertelendi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler