GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 7.89
EURO 9.4
ALTIN 458.66
BİST $16.913
z

Meclis'te EYT ve 'staj' sesleri! Kanun teklifi verildi...

21 Ekim 2020 Çarşamba, 08:56

TBMM'ye verdiği kanun teklifinde 'staj' mağduriyetini ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, bir kez daha EYT'lilerin yaşadığı sorunları Meclis kürsüsünden duyurdu.

Haberi Paylaş
Meclis'te EYT ve 'staj' sesleri! Kanun teklifi verildi...

TBMM'ye verdiği kanun teklifinde 'staj' mağduriyetini ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer, bir kez daha EYT'lilerin yaşadığı sorunları Meclis kürsüsünden duyurdu.

Gürer, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "Çıraklıkla ilgili meslek kurslarına katılıp belge alanlar ve meslek lisesi öğrencisi iken staj yapan öğrencilerin staj süreleri ve meslek kurslarında geçen süreleri iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası hükümlerine tabi tutulmaktadır. Ancak emekliliğe yarayan yaşlılık, malullük kapsamından ne yazık ki çırak ve stajyerler yararlanamamaktadır. Çırak ve stajyerlerin çalışırken bu sigorta kollarına tabi tutulmamaları ciddi mağduriyet yaratmaktadır. Staj ve çıraklık sigortasıyla emekli olmak için staj ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilikte başlangıç kabul edilmesi ve staj ve çıraklıkta geçen sürelere aynen askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkı vermesi sağlanmalıdır" dedi.

Türkiye'de ciddi bir şekilde meslek lisesinde ve çıraklıkta iş yaşamına başlayan gençlerin olduğunu hatırlatan Gürer, "Esasında, bunların yaşlılık sigortası başlangıcının çırak ve stajyerliğe başladığı gün sayılması, bir yerde o alanlara daha çok çekicilik yaratır. Yani meslek lisesi öğrencisinin stajında yaşlılık sigortasına başlaması ya da çırağın böyle bir hakka tabi tutulması onlara vereceğimiz önemli bir destek olur" diye konuştu.

Türkiye'de 10 milyona yakın işsizin bulunduğunu, önemli sayıda vatandaşın da açlık sınırının altında ücret aldığını dile getiren Ömer Fethi Gürer, "Üniversiteli işçiler kamuda bekledikleri statü değişikliğine beş yıldır eremediler. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetini ne yazık ki iktidar görmezden geliyor, bu konuda da düzenleme yapmıyor. Keza kamuda taşeron firmada çalışanlar, Millî Eğitim Bakanlığında, Sağlık Bakanlığında, Ulaştırma Bakanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığında kadro bekliyorlar. Millî Eğitim Bakanlığında taşeron firmadan geçen, 10 ay çalışıp 2 ay işsiz kalanlar var. Çalışma yaşamı sorunlar yumağı. Çalışma Bakanı da çıkıp emeklilere ödenen ücret toplamını anlatarak iyi bir şey yapmış gibi görünmeye çalışıyor. Oysa hakkını insanlara veriyor. Bizim yapacağımız buradaki sorunları ortadan kaldıracak düzenlemeleri gerçekleştirmek. Çıraklık ve stajlıkta geçen dönemin, yaşlılık sigortasına sayılmasıyla ciddi anlamda mağdur olan bir kesimin bu sorunlarını ortadan kaldıracağız. Kanun teklifinde amaçladığımız, binlerce insanı ilgilendiren bu sorunu çözmektir. Tüm milletvekili arkadaşlarımız, bölgelerine gittiğinde bu sorunla karşılaşıyorlar. Bir günde Meclis, genelde işçinin, çiftçinin, esnafın, emeklinin, engellinin, dar gelirlinin taleplerine yönelsin ve bunlara çözüm üretsin istiyoruz. Bu getirdiğimiz kanunu teklifinin de temel amacı bu. O anlamda, biraz sonra oylanacak olan bu kanun teklifine, tüm partilerimizin olumlu oy vermesi çağrısında bulunuyorum. Çünkü insanların hakka ermeleri konusunda kanun teklifi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bu acıyı bilsem yaptırmazdım

Bu acıyı bilsem yaptırmazdım

Yonca Evcimik: Hiç pişman değilim

Yonca Evcimik: Hiç pişman değilim

Motorine zam

Motorine zam

Katar, Borsa İstanbul'dan yüzde 10 hisse alacak

Katar, Borsa İstanbul'dan yüzde 10 hisse alacak

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler