GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
14°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 7.81
EURO 9.27
ALTIN 483.24
BİST 1.212

Metal iş kolunda son durum ne? Süreç nasıl ilerleyecek?

21 Ocak 2020 Salı, 12:14

Metal iş kolunda yaklaşık 130 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine emek cephesi grev kararı almıştı. Peki, süreç buraya nasıl geldi, bundan sonra ne olacak?

Haberi Paylaş
Metal iş kolunda son durum ne? Süreç nasıl ilerleyecek?

Bursa'nın önemli bir parçasını oluşturduğu metal iş kolunda toplu sözleşme süreci Ekim 2019'da başladı.

Süreç öncesi yetkili olduğu fabrikalarda işçilerden ve şubelerinden talepleri alan Türk Metal Sendikası, işveren temsilcisi olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS'e vereceği zam takelifini yüzde 26,28 olarak belirledi.

Teklif MESS'e 7 Ekim'de iletilirken taraflar arasında 5 oturum gerçekleştirildi.

Taraflar sözleşme süresi, ücret ve gece çalışma tazminatı başta olmak üzere çok sayıda maddede anlaşamadı.

YÜZDE 26,28'E YÜZDE 6,05

En büyük anlaşmazlık ise ücret konusunda oldu. 2019-2021 dönemi için geçerli olması beklenen sözleşme taslağı görüşmelerinde MESS ilk 6 ay için 6 aylık enflasyon rakamı olan yüzde 6,05 zam teklifinde bulundu. Diğer aylarda da enflasyon oranında iyileştirme önerildi. MESS sosyal haklar için de enflasyon oranında zam teklifi yaptı. Türk Metal Sendikası, taslak sözleşmede yer alan yüzde 26'lık zam teklifinden geri adım atmadı.

UYUŞMAZLIK ZABTI TUTULDU

Söz konusu maddeler üzerinde anlaşamayan taraflar 4 Aralık 2019'da uyuşmazlık zaptı tuttu. Böylelikle 130 bin metal işçisini ilgilendiren görüşmelerde arabulucu dönemi başlamış oldu. Taraflar arabulucu nezaretinde iki kez bir araya gelmesine rağmen 64 maddede mesafe kat edilemedi.

MESS TEKLİFİNİ REVİZE ETTİ

Daha sonra işveren sendikası yeni bir davet çıkarttı, 10 Ocak'ta yapılan görüşmede teklifini revize edip yüzde 8'e çekti. Bu teklif de işçiler tarafından kabul görmezken eylemlerin dozu artmaya başladı. İş durdurmalar 10 dakikadan başlayıp, 30 dakikaya kadar çıktı.

TÜRK METAL GREV KARARI ALDI

Türk Metal Sendikası 19 Ocak'ta Bursa'da büyük işçi mitingi düzenlemeye karar verdi. Miting hazırlıkları sürerken beklenen açıklama ilk olarak Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak'ın sosyal medya hesabından duyuruldu ve 15 Ocak'ta grev kararı alındı. Türk Metal'in grev kararı alması üzerine MESS, yeni bir görüme davetinde bulundu.

20 Ocak'ta gerçekleşecek buluşmadan 2 gün önce 18 Ocak'ta TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu Bursa'da toplandı ve Türk Metal'e tam detsek kararı çıktı.

BURSA'DA BÜYÜK METAL BULUŞMASI

19 Ocak Pazar günü ise Türk Metal, Bursa'da binlerce işçinin katılımı ile büyük bir miting düzenleyerek kararlılık mesajı verdi.

MESS'TEN İKİNCİ REVİZE

Taraflar arasında 20 Ocak'ta yapılan gömrümede işveren bu kez zam teklifini yüzde 8'den yüzde 10'a yükseltti. Türk Metal müzakere heyeti bu talebe MESS 'in 3 yıllık sözleşme teklifi başta olmak üzere işçilerin haklarını geriye götürecek talepleri sürdürdüğü gerekçesi ile olumsuz yanıt verdi.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Peki, şimdi süreç nasıl ilerleyecek? Grev kararı uygulanacak mı yoksa taraflar arasında uzlaşı sağlanabilecek mi? Grev tarihi karşı tarafa bildirilirse Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile grevin yasaklanma ihtimali de var mı?

Görünen o ki, Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan, Bursa açısından da oldukça önemli olan metal iş kolunda sürecin nereye evrileceği sorusu çok da uzak olmayan bir zaman diliminde yanıt bulacak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Cem Yılmaz'ın çağrısına Bakan Koca'dan cevap

Cem Yılmaz'ın çağrısına Bakan Koca'dan cevap

Ekipler yakaladı! 1 milyon dolar değerinde...

Ekipler yakaladı! 1 milyon dolar değerinde...

Fransa'da vaka sayısı 27 bine yaklaştı!

Fransa'da vaka sayısı 27 bine yaklaştı!

Zorla maske takmıştı! İşte istenen ceza

Zorla maske takmıştı! İşte istenen ceza

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler