GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
13°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Ömür boyu nafakaya formül aranıyor

28 Nisan 2019 Pazar, 09:49

Nafakayla ilgili düzenleme hükümetin gündeminde. Üzerinde çalışılan taslağa göre; yoksulluk nafakasının hangi süreyle verileceği, evliliğin süresi, eşin yaşı, ortak çocuk olup olmadığına, gelir ve kusur durumuna göre belirlenecek.

Haberi Paylaş
Ömür boyu nafakaya formül aranıyor

Nafaka evlenip boşanan çiftlerin en büyük sorunlarından biri. Özellikle erkekler 1 hafta evli kalsa dahi ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalıyor. Evlendi boşandı diye, ömür boyu bir insana her ay para ödeme zorunluluğu getirilmesi tüm yaşamın ipotek altına alınması anlamına geliyor. Nafakadan daha çok kadınlar yararlanıyor.

İTİRAZLAR ARTTI

Nafaka ödemeleri ayda 200-300 liradan başlıyor, gelire, karşı tarafın talebine ve mahkemenin takdirine göre 100 bin liraları aşabiliyor. Hayat boyu süren nafakaya yönelik itirazlar son dönemde artmış durumda. Hükümetin gündeminde de sosyal ve ekonomik açıdan çok önemli olan bu konudaki mağduriyetin önüne geçmek için çalışmalar bulunuyor. Ancak henüz yasal düzenleme yapılmadı.

ÜÇ TÜRÜ VAR

Üç tür nafakanın olduğunu ifade eden Avukat Arabulucu Filiz Metin, bunları, 'tedbir nafakası', 'iştirak nafakası', 'yoksulluk nafakası' olarak sıraladı. Metin, kamuoyunda tartışma yaratan nafaka türünün yoksulluk nafakası olduğuna işaret etti. Nafaka, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kabinenin 100 günlük eylem planının 15'inci maddesinde şöyle yer almıştı: "Nafaka ödemesi sisteminin adil bir hale getirilmesi gerekmektedir."

ESNETİLMESİ GÜNDEMDE

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de 'süresiz nafaka' uygulamasının esnetilmesi konusunda harekete geçildiğini açıklamıştı. Gül, "Kadının korunması esas ama iki yıl evli kalmışlar sonra medeni şekilde ayrılmışlar. İki sene evlendiler diye bunları birbirleriyle ölene kadar hukuken bağlamak doğru değil. Ama esasen kadını korumak kırmızı çizgimiz" demişti.

HANGİ KRİTERLERE BAKILACAK?

Filiz Metin, Adalet Bakanlığı tarafından yasa tasarısı hazırlandığını buna göre; 'yoksulluk nafakası'ndaki 'süresiz' ibaresinin kaldırılarak, belirli hallerle sınırlandırılmasının hedeflendiğini ifade etti. Metin, "Taslağa göre; yoksulluk nafakasının gerekli koşullar sağlandığı takdirde, en az 1 yıl, en çok 5 yıl ile sınırlandırılması planlanıyor. Tasarının kanunlaşması durumunda, yoksulluk nafakasının hangi süreyle verileceği; evliliğin süresi, eşin yaşı, ortak çocuk olup olmadığına, gelir ve kusur durumuna göre belirlenecek" dedi.

EYVAH BOŞANIYORUM, NAFAKA ALABİLİR MİYİM?.. AV. ESRA AYDIN EKİCİ'NİN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

Dağda kaybolan 3 kişi için AFAD çalışma başlattı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

ABD’de Covid-19 vaka sayısı 25 milyonu aştı

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

Boş sokakta 3 ağacı devirdi

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

İsrail, BAE'de büyükelçilik açtı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler