GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
14°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8.28
EURO 9.74
ALTIN 497.95
BİST 1.127
z

Otomobillerin yüzde 90'ı elektrikli olacak!

30 Eylül 2020 Çarşamba, 00:56

Kanadalı bilim insanlarına göre Birleşmiş Milletler'in (BM) küresel iklim değişikliği hedefleri kapsamında küresel sıcaklık artışını düşürmek ve karbon emisyonlarını azaltmak için fosil yakıtlarla çalışan araçların yüzde 90'ının 2050 yılına kadar elektrikle çalışan otomobillerle değişmesi gerekiyor.

Haberi Paylaş
Otomobillerin yüzde 90'ı elektrikli olacak!

Kanada'da yer alan Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar, otomobillere aşırı derecede bağımlı bir ülkede 2050 yılında kaç elektrikli araca ihtiyaç duyulacağını tahmin etmek için bir bilgisayar modeli oluşturdu.

Ekip araştırmada, kişi başına toplam araç sahipliği oranı yüksek ve varlıklı bir ülke olduğu için ABD'ye odaklandı. ABD'de şu anda toplam araçların yalnızca 0,3'ü elektrikle çalışıyor.

"GERÇEKÇİ BİR HEDEF DEĞİL"

BM iklim hedeflerine ulaşmak için, ABD'deki binek araçların yaklaşık yüzde 90'ının 2050'ye kadar elektrikli olması gerekiyor. Ancak araştırmacılar, bunun gerçekçi bir hedef olmadığını ve ülkelerin elektrikli otomobiller yerine, toplu taşımaya büyük bir yatırım yapması ve şehirleri bisikletle veya yürüyerek daha fazla gezintiye izin verecek şekilde yeniden tasarlamaya odaklanmasını önerdi.

BM iklim hedefleri, küresel sıcaklıkların 2100 yılına kadar sanayi öncesi seviyelerin üzerine 1 derece çıkmasını önlemek için üye ülkelerin harekete geçmesini gerektiriyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, on yıl öncesindeki 20 bin araca kıyasla şu anda dünya genelinde yedi milyondan fazla elektrikli araç kullanıldığını söyledi. Ancak, bilim insanları bunun çok büyük bir değişiklik olsa da, tek başına "küresel iklim krizini ele almaya yetecek kadar" etkin olmadığını belirtti.

ABD'DE 350 MİLYON ELEKTRİKLİ ARACIN YOLA ÇIKMASI GEREKLİ

Nature Climate Change dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, iklim değişikliğiyle başarı bir mücadele için ABD'de 2050 yılına kadar yaklaşık 350 milyon elektrikli aracın kullanılması gerekiyor.

Çalışmanın yazarı Alexandre Milovanoff, 'Satışların hızla arttığı doğru, ancak en iyimser tahminler bile 2050'ye kadar ABD filosunun yalnızca yüzde 50 elektrikli araçlarda olacağını gösteriyor' dedi.

YENİ ENERJİ SANTRALLERİ KURULMASINI GEREKTİRİYOR

Diğer taraftan araştırmacılar, elektrikli araçların her ne kadar emisyonları azaltsa da elektrik için daha yüksek bir talep yaratacağını ve bu durum nedeniyle yeni enerji santralleri kurulması gerektiğini söyledi. Araştırmaya göre, 350 milyon elektrikli araçlık bir filo, yıllık elektrik talebini 1.730 TWh, yani mevcut seviyelerin yaklaşık yüzde 41'i kadar artıracak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Sivasspor, Maccabi Tel-Aviv maçına hazır

Sivasspor, Maccabi Tel-Aviv maçına hazır

Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında

Şentop'tan Cumhuriyet Bayramı mesajı

Şentop'tan Cumhuriyet Bayramı mesajı

ABD'den vatandaşlarına uyarı

ABD'den vatandaşlarına uyarı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler