GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
28.02°
Açık
DOLAR 8.36
EURO 9.95
ALTIN 488.75
BİST 1.398

Özüpak, Habertürk'te EYT'yi anlattı

19 Kasım 2019 Salı , 19:45

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Habertürk kanalında katıldığı canlı yayında EYT'yi anlattı.

Haberi Paylaş
Özüpak, Habertürk'te EYT'yi anlattı

Emeklilikte yaşa takılanların hak arayışı ülke gündeminin başlıca konularından biri haline geldi.

EYTSYDD Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu "Habertürk Manşet" programına katıldı.

'EYT HAKLARI ELİNDEN ALINMIŞ TOPLULUĞUN ADIDIR'

Özüpak'ın programda yaptığı açıklamada, "Emeklilikte yaşa takılanlar 8 Eylül 1999 öncesi işe girişlerini kapsayan 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesiyle anayasaya bir aykırılıkla, hukuksuzlukla kazanılmış haklarımızın elinden alınmış topluluğun adıdır.

Anayasamızın ikinci maddesi der ki: "Hukuk devletimizin vazgeçilmez unsurlarından birisi kanunların hukuk güvenliği sağlaması, bu doğrultuda geleceğe yönelik öngrülebilir olması gerek" bu anayasamızın hukuk ilkesinin vazgeçilmezi.

'PLANLARIMIZ ELİMİZDEN ALINDI'

Bizim gelecekle ilgili planlarımız bir anda elimizden alındı. Buradaki çelişki hukuk devleti ilkesine aykırı olarak geriye doğru işletilmesi ve öngörülebilir olması özelliğin kaybetmesi bizim tamamen hukuksuzluk olarak yorumladığımız bir süreç. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararda siyasal yargının da etkisi çoktur.

ÖZÜPAK'TAN ÇİFT DİKİŞ YORUMU

Günümüz şartlarına göre yorumlarsak ortalama bin 600 lira bağlanan maaş. Benim eşime önümüzdeki sene şubat ayında emekli olacak Sosyal Güvenlik Kurumu'nda gözüken maaş bin 200 lira ve bunun gibi olan sayısı o kadar fazlaki bu insanın emekli olup da çalışmaması mümkün değil. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri yaşımızdan dolayı iş bulamayışımız. Bize insanca yaşam sürdürecek bir emekli maaşı versinler özellikle aylık bağlanma oranlarının eski oranlara getirelerek en azından daha iyi bir seviyeye getirilerek versinler; biz emekli olalım sistemde kalmayalım. Gerideki genç nüfusunun işsizliğine çare olmuş olalım.

'ŞARTIMIZ DAHA FARKLI'

Bizim şartımız çok daha farklı. 65 yaşındaki der ki: "Ben 65 yaşında emekli olmak istemiyorum 50 yaşında emekli olmak istiyorum" bu erken emekli olmak isteyen ya da mücadelenin içerisine giren kişidir. Bizimkisi kazanılmış bir hak diyoruz.

'KİMSE SORUMLULUK ALMAK İSTEMİYOR'

En kısa sürede genel başkanlar konumunda bir görüşmelerimiz olacak. Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından kimse de sorumluluk almak istemiyor bu konu hakkında. Kime ulaşmaya çalışsak kapılar hep yüzümüze kapanıyor. Biz her defasında Cumhurbaşkanımıza, "Bizi bizden dinleyin" makamında randevu dilekçelerimiz var. Kendi derdimizi kendimiz anlatabilirsek çok memnun olacağız. Çünkü her defasında yanındaki danışmanlarının yanlış bilgilendirmesinden biz yorulduk.

'VEDAT BİLGİN'İ ŞAŞKINLIKLA İZLEDİK'

5 Eylül tarihinde Çankaya Köşkü'nde Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin'e ilettik. Orada bize "Sayın Cumhurbaşkanımız sizinle ilgili bir rapor istiyor. İstekleriniz, talepleriniz nedir?" dedi. Biz dosyamızı sunduk, mağduriyetimizi en ince ayrıntısına kadar anlattık. Özellikle aylık bağlanma oranlarının bizi ve gelecekteki çocuklarımızı hem yaş hem maaş mağduru yapacağını örnekleriyle sunduk. Hak verdi mi? Hak verdi. Geçtiğimiz günlerde Vedat Bilgin'in "Ben Cumhurbaşkanımızdan böyle bir talimat almadm" dedi. Tabii bu Cumhurbaşkanmızın açıklamasının sonrasında gerçekleşen bir şeydi. Şaşkınlıkla izledik.

Çözüm aşamasında bizlerinde bir raporu var. Bunu genel başkanlara sunacağız." ifadeleri yer aldı.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Adanur soruları yanıtlıyor!

Adanur soruları yanıtlıyor!

Nallıhan Kuş Cenneti'nde yangın

Nallıhan Kuş Cenneti'nde yangın

Bakan Yanık: Ek kaynak gönderiyoruz

Bakan Yanık: Ek kaynak gönderiyoruz

Borcunu yeni bitirmişti, yangına müdahale ederken kül oldu

Borcunu yeni bitirmişti, yangına müdahale ederken kül oldu

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler