GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
18°
Açık
DOLAR 7.94
EURO 9.39
ALTIN 485.05
BİST 1.198

Pala: 'Evde kal' tek başına yeterli değil

29 Mart 2020 Pazar, 17:56

Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, NTV canlı yayınında koronavirüs salgını ile ilgili soruları yanıtladı.'Evde kal' çağrısının tek başına yeterli olmayacağını ifade eden Pala, "Temel strateji çok sayıda test yaparak, çok sayıda insanın bulunup bir an önce sağlıklı kişilerle ilişkisini kesecek katı izolasyon önlemlerinin uygulanması olmalıdır" dedi.

Haberi Paylaş
Pala: 'Evde kal' tek başına yeterli değil

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 21 Şubat'ta Kuzey İtalya'nın Lombardy bölgesinde 11 belediyede yolların kapatılmasının, yerel karantina alanları ilan edilmesi ve giriş çıkışların kontrol altına alınmasının, 9 Mart'ta ise ulusal karantina ilan edilmesinin yeterli olmadığını vurgulayan ve salgın yönetiminin bütünlüklü yapılması gerektiğini belirten Pala, yine yurt dışı örnekleri ile Türkiye'deki 'Evde kal' çağrısının tek başına yeterli olmayacağını söyledi.

Pala, şöyle konuştu:

'KATI İZOLASYON ÖNLEMLERİ UYGULANMALI'

"İngiltere ile Almanya'yı kıyaslayacak olursak Almanya'da 3 kat daha fazla olgu olmasına rağmen İngiltere'nin yarısından daha fazla ölüm sayısına sahip. Çünkü burada temel strateji çok sayıda test yaparak, çok sayıda insanın bulunup bir an önce sağlıklı kişilerle ilişkisini kesecek katı izolasyon önlemlerinin uygulanması olmalı. 'Evde kal' bunun bir parçası olabilir ama tek başına yeterli bir yaklaşım değildir. Dünyada başarılı olan ülkelerin stratejileriyle nispeten başarısız olan ülkelerin stratejilerine baktığımda bu çağrının tek başına yetmeyeceği çok net ortaya çıkmaktadır."

Pala Türkiye'de riskin ne kadar sürebileceği ile ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

'11-12 HAFTA SIKÇA SALGIN KONUŞABİLİRİZ'

"Maalesef Sağlık Bakanlığı, verilerin yaş ve cinsiyet dağılımlarını, bölgesel dağılımlarını , hangi risk gruplarında daha fazla olgu ve ölüme rastlandığını , bunlarda hangi bulguların olduğunu açıklamış değil. Elimizde bu veriler olmadan Türkiye'ye ilişkin bir kestirmede bulunmak mümkün değil. Ama gerek Çin Vuhan gerekse diğer ülkeler açısından baktığımızda önümüzde en azından 2-3 hafta daha tepe noktasına doğru ilerleme potansiyeli olan bir salgınla karşı karşıya olduğumuzu ve 11-12 haftaya kadar uzayabilecek bir süreçte de salgından sıklıkla bahsetme potansiyelimizin olduğunu söyleyelim.

GÜÇLÜ ÖNLEMLER VURGUSU

ABD ve İngiltere'deki meslektaşlarımız tarafından yapılan model çalışmaları bu salgının eğer güçlü müdahaleler olmazsa 1,5-2 yıla kadar uzayabilecek bir salgın olduğuna işaret ediyor. Domuz gribi salgınının eğer 1,5 yıl sürdüğü anımsanacak olursa bu tahminlerin çok da kötümser tahminler olmayabileceğinin de altını çizmemiz gerekir. Burada sorun bugüne kadar bildiklerimizi salgın bilimi doğrultusunda bir araya getirerek güçlü önlemler alıp olabildiğince az sayıda hastayla ve ölümle bu süreci sonlandırabilmek olmalıdır."

Pala soru üzerine sadece sigara kullananlar değil maden işçileri ve kirli hava ortamında çalışanların da risk altında olduğunu söyledi ve ekledi:

'MADEN İŞÇİLERİ VE KİRLİ HAVAYA MARUZ KALANLAR DA...'

"Şu ana kadar Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamalar ve yayınlanan bir kaç bilimsel makale sigara içenlerde virüsün daha etkili olduğunu ve ölüm oranlarının sigara içmeyenlere göre 14 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Akciğerleri etkileme potansiyeli olan tütün kullanımı da içinde olmak üzere bütün sorunlu alanlar virüs açısından sıkıntılıdır. Yer altı madenlerinde çalışanların da aynı sigara içenler gibi ya da işyerlerinde iç ortam hava kirliliği içerisinde bulunmak zorunda kalanların da büyük bir risk altında olduğunu söylememiz gerekir."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Yüksekova'da 121 kilo eroin ele geçirildi

Yüksekova'da 121 kilo eroin ele geçirildi

Cezaevindeki şüpheli ölümle ilgili açıklama

Cezaevindeki şüpheli ölümle ilgili açıklama

Belçika’da Covid-19 vakalarındaki artış sürüyor

Belçika’da Covid-19 vakalarındaki artış sürüyor

İzmir'de feci kaza

İzmir'de feci kaza

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler