GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
34.02°
Açık
DOLAR 8.44
EURO 10.07
ALTIN 492.35
BİST 1.393

Seçim sistemi değişiyor mu?

26 Nisan 2019 Cuma , 08:53

Yeni seçim sistemi üzerinde çalışan AK Parti, Cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve yerel seçimleri birlikte yapmaya dönük formülü gündemine aldı.

Haberi Paylaş
Seçim sistemi değişiyor mu?

AK Parti kurmayları, seçme yazılımından oy sayımına ve mazbata işlemlerine kadar tüm seçim yasalarında değişiklik hazırlıklarını sürdürüyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, AK Parti'nin değerlendirdiği temel yenilik, Cumhurbaşkanlığı, milletvekili ve yerel seçimleri birlikte yapılması. Anayasa değişikliği de gerektiren bu model Meclis'ten geçerse ilk uygulaması Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te yapılacak. Bu durumda Mart 2024'te yapılması gereken belediye başkanlıkları ve muhtarlık seçimleri, genel seçim tarihi olan Haziran 2023'e çekilecek.

Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarların 5 yıllık görev sürelerinden 9 ay kıslatmak için Anayasa değişikliği gerekecek.

MUHTARLARA AYRI SANDIK

Üçlü seçim modelinden bağımsız olarak muhtarlık seçiminin yerel seçimden farklı günde yapılması da düşünülüyor. Bu olmazsa oy verme sisteminin değiştirilmesi planlanıyor. 31 Mart seçimindeki aksaklıkların giderilmesi amacıyla 4 ayrı pusula, 4 ayrı zarf, 4 ayrı sandık konulması ve her pusulanın ilgili sandığa atılaması sağlanacak.

AK Parti yetkilileri, geçersiz oylar sayılırken birçok pusulada tercih mührünün kullanılmadığını tespit etti. Belediye meclis pusulasına mühür basan bazı AK Partili seçmenlerin büyükşehir ve ilçe belediyesinin pusulasında tercih yapmadıkları görüldü. AK Parti teşkilatları genel merkeze gönderdikleri raporlarda bu seçmenlerin bilinçli bir tercihten değil "tek mühürün yettiği" şeklinde yanlış bilgiden eksik mühür vurduğunu bildirdi.

CEZA VE SORUMLULUK

AK Parti, sandık kurullarının oluşumuna yönelik yeni önlemler almayı da hedefliyor. Sandık kurullarının kamu görevlilerinden oluşacağına dair hüküm bulunmasına karşın uygulmada sorun yaşandığı belirtildi. Bunun kesin kurala bağlanması ve cezalar ile sorumlulukların yeniden düzenlenmesi planlanıyor.

Seçim takviminde siyasi partilerin sandık kurullareına itirazı da öngörülüyor. Buna göre Yüksek Seçim Kurulu'nun sandık kurullarının kimlerden oluştuğuna yönelik listeyi partilere vermesi sağlanacak. Böylece partilerin sandık kurulu listelerine itiraz yolu açılacak. Bu konuda büyük olasılıkla süre sınırı getirilmesi düşünülüyor. Örneğin seçimlere 6 ay kala seçmen kütüğünün taşınamayacağına dair hükümler getirilecek.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Havasız kalan 35 bin tavuk telef oldu

Havasız kalan 35 bin tavuk telef oldu

'Ayağa Kalk Bursa', şimdi Bursaspor zamanı!

'Ayağa Kalk Bursa', şimdi Bursaspor zamanı!

Derya Uluğ'un tektaş yüzük açıklaması

Derya Uluğ'un tektaş yüzük açıklaması

Berna Laçin ile Gülben Ergen'in Ebru Gündeş tartışması

Berna Laçin ile Gülben Ergen'in Ebru Gündeş tartışması

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler