GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-5°
Sisli
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Sendika yöneticisi, bakanlık avukatı çıktı!

30 Kasım 2020 Pazartesi, 11:04

Öz İletişim-İş Genel Başkan Yardımcısı Zinet Özlem Akgüç'ün aynı zamanda Çalışma Bakanlığında avukat olarak görev yaptığı ortaya çıktı.

Haberi Paylaş
Sendika yöneticisi, bakanlık avukatı çıktı!

Evrensel'in haberine göre Hak-İş’e bağlı Öz İletişim-İş Genel Başkan Yardımcısı Zinet Özlem Akgüç aynı zamanda Çalışma Bakanlığında avukat olarak görev yapıyor. DİSK’e bağlı İletişim-İş ve Türk-İş’e bağlı Haber-İş Sendikaları bu durumun sendikaların örgütlenme mücadelesinde yanlış sonuçlara sebep olacağını vurgulayarak Akgüç’ün istifasını istedi.

DİSK’e bağlı İletişim-İş Genel Başkanı Levent Dokuyucu, yıllardır sendikaların içerisinde olduğunu ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını söyledi. Dokuyucu “Bunun etik olup olmadığını bile tartışamayız, iki taraftan birinden istifa etmesiyle sonuçlanması gerekir” dedi. Hak-İş adına büyük bir avantaj anlamına geldiğini vurgulayan Levent Dokuyucu, “Diyelim bizim sendikamız bir yerde çoğunluğu yakaladı ve örgütlenmeye kalktı, diğer tarafın bakanlıkla doğrudan ilişkisi var, bu bizim için olumsuz sonuçlar doğurabilir. En başında Çalışma Bakanlığının bu işi etik görmeyip, ‘Kardeşim sen burada avukatsın bizim çalışanımızsın aynı zamanda sendika yöneticisisin biz bunu doğru bulmayız, sen bunu lehine kullanabilirsin’ demesi gerekirdi. Bizim ve Türk-İş’e bağlı sendikanın çalışmalarını boşa çıkaracak bir durum bu” diye konuştu.

BU DURUM KABUL EDİLEMEZ

Türk-İş’e bağlı Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak da “Bu doğru da değil ahlaki de değil. O zaman her iş kolundaki arkadaşları ilgili bakanlıklarda görevlendirsinler” diyerek tepki gösterdi. İşyeri örgütlenmelerini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Veli Solak, “Düşünün bu kişi bir işyerine gittiği zaman hem bakanlıktaki kimliğini kullanacak hem de sendikacı kimliğini kullanacak. Bakanlıkta çalıştığı bilgisini vererek karşı tarafı baskı altına alacak. Ya sendikacılık yapacak ya da bakanlıkta çalışacak” diye konuştu.

Veri akışının da tehlikeye girdiğini söyleyen Veli Solak, “Çalışma Bakanlığı sadece bizim değil Türkiye’de bütün SGK’li çalışanların bilgisinin olduğu bir yer. Bu yüzden burada taraflı insanlar çalışamaz. Bu kişi taraflı, yarın eline bizim evrakımız geçtiği zaman ne olacak? DİSK’e bağlı sendikanın evrakı geçtiğinde ne olacak? Türk-İş’in DİSK’in bütün evraklarını çalışma bakanlığındaki arkadaşlar görür, rakip sendika ona göre gardını alır. Örneğin DİSK ya da Türk-İş bir yerde örgütlenmeye çalışıyor, Hak-İş orada her işi yapar. Yapmasa dahi insanın aklına doğalında yapabileceği ihtimali geliyor. Böyle bir iş olmaz bu durum kabul edilemez” dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Survivor'da diskalifiye şoku!

Survivor'da diskalifiye şoku!

İtalya Süper Kupası Juventus'un!

İtalya Süper Kupası Juventus'un!

Biden ilk kararnamelerini yayımladı!

Biden ilk kararnamelerini yayımladı!

İstanbul'da patlama

İstanbul'da patlama

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler