GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Servisçi esnafına bir darbe de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden

02 Aralık 2020 Çarşamba, 16:22

Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın, kentte 2 bin 800 servis aracı bulunduğunu belirterek, geçen 9-10 aylık süreçte servis aracı sahiplerinin hiçbir gelir elde edemediğini kaydetti. Pandemi altında ezilen esnafa bir darbe de Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından vurulduğunu söyleyen Aydın, Başkan Alinur Aktaş'ı eleştirdi. Aydın, “Esnafımızı maalesef batağa sürüklediler. Ben kendilerini Allaha havale ediyorum.” dedi.

Haberi Paylaş
Servisçi esnafına bir darbe de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden
İş yeri ve okul servisi çeken binlerce esnaf pandemiden ciddi boyutlarda etkilendi.

Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın, yüz yüze eğitimin yapılamaması ve getirilen diğer kısıtlamalar nedeniyle Bursa’da faaliyet gösteren 2 bin 800 ‘S’ plakalı araç sahibinin ödenmeyen kredi, SSK, Bağ-Kur, bandrol, MTV ve diğer vergi borçlarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.'9 AYDIR HİÇBİR GELİRİMİZ YOK'

Aydın, “Eğitim 4 Ocak’a kadar sonlandırıldı. Bu noktada hiçbir geliri olmayan esnafımızın haliyle mart-nisan-mayıs aylarındaki Bağ-Kur prim taksitleri ve SGK prim taksitleri ekim-kasım aylarına ertelenmişti. Devletimizin o tarihlerde esnafımıza sağladığı 25 bin TL kredi desteğinin de ödemeleri yine aynı aya denk geldi. Hiçbir geliri olmayan esnafımızın hal böyle olunca bu taksitleri bırakın ödeyebilirliliğini evine ekmek bile götüremez hale geldi. 9 aydır hiçbir geliri olmayan tek sektör biziz. Bu noktada devletimizin esnafımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Taleplerimiz Bağ-Kur taksitlerimizin, varsa tahakkuk eden vergilerimizin, bandorollerimizin, sigorta prim ödemelerimizin bununla beraber daha önce kullandırılmış olan kredi taksitlerimizin en az 6 ay ötelenmesini istiyoruz. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için 50 bin TL. hibe desteği, eğer olamıyorsa bir yıl sonra ödemeli kredi desteğine ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.“BÜYÜKLERİMİZ İNŞALLAH BUNUN DA HESABINI SORACAKTIR”


Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın, Bursalı servisçilere en ağır darbenin de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’dan geldiğini söyledi.

Yüzlerce ‘S’ plakalı araç iş yapamaz haldeyken Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘S’ plaka satışının yapılmasına tepki gösteren Aydın, “Esnafımızı maalesef batağa sürüklediler. Ben kendilerini Allaha havale ediyorum.” dedi.

Aydın, ‘S’ plaka satışlarına ilişkin tepkisini şöyle sürdürdü:

“Devletimiz ciddi bir gayret içindeyken Bursa Büyükşehir Belediye başkanımızın kalkıp keyfi plaka ihtiyacı var deyip 2 bin 800 aracımız boş yatarken ki, hala boş yatıyor, plaka ihalesi yaptı. Belediyenin borcu olan taşeron firmalara, 3’er, 5’er plaka vererek belki kendi yönünden ekonomik anlamda bir çözüm buldu ama meslek grubuna bir hançer vurdu. Bu yıl 150,  geçen yıl ise 104 tane olmak üzere toplam 300 civarında plakayı sahaya sürerek ciddi bir şekilde dar olan iş sahamızı daha da daraltmış durumda."


“100’ÜN ÜZERİNDEKİ ESNAFIMIZI MAALESEF BATAĞA SÜRÜKLEDİLER”

"Bununla beraber 41 esnafımız araç plakalarını satmak zorunda kaldı. Çıkış yolları yok. Ciddi bir borçları var. Borç batağındalar. Bunu çok doğru bulmuyoruz. Allah'tan gelene bir şey demiyoruz. Başımız üzerine ama kulun; bizi yönetenlerin böyle bir kararı almaları ki; kendilerini uyarmış ve demiştik, 'Bir pandemi dönemi yaşanıyor. Bu pandemiyi yönetelim. Eğitim öğretim hayat normale döndüğü zaman eğir ihtiyaç varsa biz zaten destekleriz.' Ama ihtiyaç olmadığını bildikleri halde sırf oradan rant amaçlı, piyasadaki rantları destekleyen, paradan para kazanan insanlara fırsat tanıdılar. Ve bizim 100’ün üzerindeki esnafımızı maalesef batağa sürüklediler. Ben kendilerini Allah'a havale ediyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın olmak üzere, devletimizi yönetenlerin gayretlerini görüyoruz. Ama o gayretlere yakışmayan yerelde bir duruş sergilendiğini düşünüyorum. Esnafımız bu konuda çok yara aldı. Büyüklerimiz inşallah bunun da hesabını soracaktır.”
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


'Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi'

'Mutasyonlar oyunun kurallarını değiştirdi'

Esad rejiminin konvoyuna saldırı

Esad rejiminin konvoyuna saldırı

Küvet sahnesi sosyal medyayı salladı

Küvet sahnesi sosyal medyayı salladı

Survivor'da bir şok daha!

Survivor'da bir şok daha!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler