GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
20.02°
Açık
DOLAR 15.83
EURO 16.72
ALTIN 927.00
BİST 2.391

SGK ölüyü borçlu çıkardı

14 Mayıs 2022 Cumartesi , 10:53

SGK, ölüyü borçlu çıkardı, geriye dönük ödeme istedi! Ödemenin yapılmaması halinde icra yoluyla tahsil edileceği belirtildi.

Haberi Paylaş
SGK ölüyü borçlu çıkardı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), dul maaşı alan C.B.'nin vefatının ardından çocuklarına tebligat göndererek, geriye dönük 5 yıllık incelemede fazla ödeme yapıldığının tespit edildiğini ve 1 ay içinde geri ödenmesini istedi.

BİR AY SÜRE VERİLDİ 

Para Durumu'nda yer alan habere göre; Bağkur’dan dul maaşı alan C.B.'nin 30 Kasım'da vefatının ardından çocuklarına SGK 20 Nisan tarihli Borç Bildirim Belgesi gönderdi.

Söz konusu belgede, tahakkuk ettirilen borç miktarının Nisan 2022 tarihi itibarıyla 1.642 TL ve ödeme süresinin de tebliğ tarihinden itibaren bir ay olduğu belirtildi.

"Sebep" bölümünde ise "emekli veya hak sahibinin vefat etmesi – vefat" yazılı olan tebligatın bilgi bölümünde şu satırlar yer aldı:

YAPILAN AÇIKLAMA TEPKİ ÇEKTİ

"Bu belge ile yukarıda tarihi, mahiyeti ve miktarı yazılı olan borç tebliğ edilmiş olup, 5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 96’ncı maddesine istinaden hazırlanan fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ödenmesini rica…" 

Tebligatın not bölümünde de "Bu belgede belirtilen borcun ödenmemesi halinde, sürenin bitiminden itibaren 5 iş günü içinde, alacağın hükmen tahsili için, alacak takip dosyası Kurumu temsile yetkili hukuk birimine gönderilir" denildi.

'ÜZÜCÜ VE KABUL EDİLECEK BİR DURUM DEĞİL'

Tebligatı alan vefat eden C.B.'nin çocuklarından K.B., durumu SGK’ya sorduklarında "Vefat tarihinden itibaren geriye 5 yıllık inceleme yapıldı, her ay 1.05 lira ile 38 lira arasında değişen rakamlarda fazla ödeme tespit edildiği, toplam rakamın 1642 lira olduğu, varislerinden bu borcu tahsil edileceği" bilgisinin verildiğini söyledi. 
 
Tebligat ile şoke olduklarını söyleyen K.B.,  "Hatalı ödeme varsa bunu yapan SGK, ancak bu yanlışlığın faturası bize çıkarılıyor. Kendi hatalarının ardından tebligat göndererek ‘ödemezseniz icra yoluyla tahsil ederiz’ denilmesi de gerçekten üzücü ve kabul edilecek bir durum değil."

" Ayrıca annemin bankada çekilmeyen 1927 lira tutarında maaşı var."

" O paradan tahsil edilebilirlerdi ancak onu da yapmıyorlar. O para içinde yine bürokratik yollar söylüyorlar" diyerek tepki gösterdi.
 


Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Eren Abluka-10 Ağrı Dağı operasyonu başlatıldı

Eren Abluka-10 Ağrı Dağı operasyonu başlatıldı

7’nci kattan düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

7’nci kattan düşen 2 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Ayrılık sonrası şok açıklama

Ayrılık sonrası şok açıklama

Kaçak silah operasyonunda 20 kişi gözaltına alındı

Kaçak silah operasyonunda 20 kişi gözaltına alındı


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler