GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-2°
Kar Yağışlı
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Tarihi Hanlar Bölgesi'nde dönüşüme esnaf nasıl bakıyor?

10 Aralık 2019 Salı, 11:42

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin çevresinin açılması ve tarihi aksın ortaya çıkarılmasını öngören bir proje hazırladı. Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğini de aldığı belirtildi. Peki , Pirinç Han'dan İpek Han ve Bakırcılar Çarşısı'na, Ulucami çevresinden Kapalıçarşı'ya kadar bölge esnafı projeye nasıl bakıyor? enBursa.com'un 'Kırmızı Mikrofon'u bu kez Bursa'nın tarihi aksındaydı.

Haberi Paylaş
Tarihi Hanlar Bölgesi'nde dönüşüme esnaf nasıl bakıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa ziyaretinde Ulucami ve etrafındaki Tarihi Hanlar Bölgesi'nde silueti bozan yapılara ilişkin kamulaştırma sürecini başlatacaklarını ifade ederek, etaplar halinde 430 bin metrekarelik alanı yenileyip tarihi aksı ortaya çıkaracaklarını söylemişti.

Kurum, İpek Han'ın içindeki iyileştirmeler, Ertuğrulbey Meydan Projesi, Koza Han iç avlu düzenlemesi, cephe sağlıklaştırma, aydınlatma projeleri ve kaldırımlarıyla 150 milyon liralık bir maliyet ön gördüklerini açıklamıştı.

İlk etapta hangi binaların yıkılacağı merak edilirken bölgede imar uygulamalarının durdurulmasını içeren karar Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oy birliğiyle çıktı.

Peki, projenin ne zaman bitirilmesi planlanıyor?

Toplam maliyet ne kadadar olacak ve ciddi borç yüküne sahip olan Büyükşehir Belediyesi'nin mali durumunu nasıl etkileyecek?

Bölge esnafı projeye nasıl bakıyor?

'Kırmızı Mikrofon'a konuşan bölge sakinleri genel anlamda turizm potansiyelinin arttırılmasına sıcak baksa da geçmişte esnafa ciddi mağduriyetler yaşatan Cumhuriyet Caddesi ve hala yılan hikayesine dönen T2 Tramvay Hattı çalışmaları gibi örneklerden gözü korkanlar da var.

İşte esnafın tarihi dönüşüme bakışı...

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İntihara kalkışan şahsı polis ikna etti

İntihara kalkışan şahsı polis ikna etti

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan önemli açıklamalar

Muhalif lider gözaltına alındı

Muhalif lider gözaltına alındı

Cüneyt Çakır sakatlık yaşadı

Cüneyt Çakır sakatlık yaşadı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler