GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
14°
Sisli
DOLAR 8.2
EURO 9.66
ALTIN 503.02
BİST 1.153
z

'Taş Mektep Tirilye'nin amirali'

18 Eylül 2020 Cuma, 23:21

Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyeler, Kentsel Tasarım Rehberi Tirilye Çalıştayı ve Mudanya Bölge Toplantısı'nda buluştu. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya'nın tarihi hakkında bilgi verirken, Tirilye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin ilk adımını Kentsel Tasarım Rehberi ile attıklarını belirtti.

Haberi Paylaş
'Taş Mektep Tirilye'nin amirali'

Mudanya Belediyesi'nin Türkiye'de ilk olarak hazırladığı Tirilye Kentsel Tasarım Rehberi, Tirilye Çalıştayı'nda birlik üyesi belediyelere anlatıldığı ilk günün sonunda katılımcılar, Mudanya Belediye Başkan Hayri Türkyılmaz'ın ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı.

Montania Otel'de düzenlenen yemeğe CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İl Sekreteri Turgut Özkan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız'ın da katıldığı etkinlikte Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya'nın tarihi hakkında bilgi verirken, Tirilye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin ilk adımını Kentsel Tasarım Rehberi ile attıklarını belirtti.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözeri'ye verdiği desteklerden dolayı teşekkür eden Türkyılmaz, " ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözeri, Tarihi Kentler Birliği'nin 7 bölge 7 kent projesi olduğunu ve bu projede Marmara Bölgesi'nin kentinin Mudanya olduğunu söylediğinde çok sevindim ama devamında şunu da söyledi; "Böylesine değerli bir kentte bu güne kadar hiçbir şey yapılmamış". Ve biz bu güne kadar kaybedilen zamanı telafi ederek hızlı bir şekilde çalışmaya başlamalıyız ve projelerimizi birer birer ortaya koymalıyız. İşte bildiğiniz gibi Taş Mektep ile projemize başladık. Taş Mektep için kimileri der ki, lokomotifi bu işin; kimisi der ki Tirilye'nin amirali. Biz de olaya oradan başlayarak domino taşlarının en başındakine dokunduk. Taş Mektep'le başlayan süreç diğer güzel yapıları, yer altındaki bilinmeyen güzellikleri ortaya çıkartacak." dedi.

MUDANYA ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR KENTİ
ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu, Tarihi Kentler Birliği'nin kuruluşunu anlattı. Birliğin, 20 yıl önce Bursa'da kurulduğunu söyleyen Kırayoğlu, "Kuruluşta ÇEKÜL Vakfı ile iş birliği önemliydi. ÇEKÜL Vakfı'nın kendini koruyan kentler projesinde 80 yerel yönetim vardı. Hepsini davet ettik 50 tanesi katıldı. 50 kuruluşu üye ile 2000 yılında Temmuz ayında Tayyare Kültür Merkezi'nde kuruldu. ÇEKÜL Vakfı'nın kuruluşunun da 30 yılı. Mudanya, ÇEKÜL Vakfı için çok önemli. Kendini koruyan kentler projesi içinde Mudanya vardı. Ve davet edildiği için Tirilye ve Mudanya bu 50 kurucu üye arasına girdi. ÇEKÜL Vakfı'nın 7 kent 7 bölge projesinde Marmara Bölgesi için Mudanya'yı seçtik. Çünkü önemli bir kültür kentiydi." dedi.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


BAĞ-KUR borçlularına iki seçenek

BAĞ-KUR borçlularına iki seçenek

Koronaya karşı aspirin!

Koronaya karşı aspirin!

13 bin hektar orman yandı

13 bin hektar orman yandı

MasterChef'te eleme adayları belli oldu!

MasterChef'te eleme adayları belli oldu!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler