GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18.02°
Açık
DOLAR 8.48
EURO 10.06
ALTIN 493.51
BİST 1.398

TBMM'de EYT oylaması 2 saatte nasıl tersine döndü? Tüm ayrıntıları anlattı...

21 Haziran 2021 Pazartesi , 16:37

2018 yılı Ekim ayında TBMM'de yapılan oylamada EYT Araştırma Önergesi önce AK Parti dışındaki tüm partilerin evet oyu ile kabul edilmiş, ancak MHP daha sonra karar değiştirince yapılan ikinci oylamada önerge reddedilmişti. TBMM'de 2 saat içinde EYT'nin ve bazı siyasetçilerin kaderini değiştirecek 2 oylama ile ilgili ayrıntılar yıllar sonra gelen bir itiraf ile ortaya çıktı.

Haberi Paylaş
TBMM'de EYT oylaması 2 saatte nasıl tersine döndü? Tüm ayrıntıları anlattı...
Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP milletvekili olduğu dönemde yaşanan oylamayla ilgili bir itirafta bulundu.

Enginyurt, önce sorunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tavrı nedeniyle çözülmediğini söyledi ve ekledi:

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN EYT SORUNUNU İDRAK EDEMEDİ"

"Milliyetçi Hareket Partisi’nde milletvekili adayı olduğum gün itibarıyla da ve sonrasında da hep Emeklilikte Yaşa Takılanların sorununu çözeceğimizi ifade ettik. Parti bildirgemize yazdık, söz verdik. Fakat Sayın Cumhurbaşkanımız emeklilikte yaşa takılanların meselesini yeterince idrak edememiş olduğundan dolayı maalesef bu konu bir türlü çözüme ulaşamadı."

Enginyurt, ilk oylamada önerge lehine oy vermesine rağmen Bahçeli ve Erdoğan arasında yapılan görüşmenin ardından MHP grubunun red kararı aldığını ve kendisinin ikinci oylamaya katılmadığını itiraf etti. Erhan Usta'nın MHP'den kopuş sürecini hızlandıran gelişmeyi ilk kez açıklayan Enginyurt, şunları söyledi:

"LİDERLER ANLAŞIP MHP TAVIR DEĞİŞTİRİNCE 2. OYLAMAYA KATILMADIM"
 
"Bu arada Meclis’teki oylama ile ilgili ilk defa bir şeyi ilan etmek istiyorum. O gün araştırma önergesi Meclis’e geldiğinde MHP Grup Başkanı Erhan Usta “Buna evet oyu verelim” dediğinde bunu en samimi şekilde savunan birisi olarak evet diye oyumuzu verdik. Kabul edildi araştırma önergesi. Ama bir iki saat sonra liderler bu konuda mutabık kalıp uzlaştılar. Bu araştırma önergesinin kabul edilmemesi yönünde ikinci bir oylama yapıldığında ikinci oylamaya katılmadım.

"FATURA ERHAN USTA'YA KESİLDİ"

Parti ahlakı gereği, parti zarar görmesin diye o gün bunu hiç söylemedim. Ama ikinci oylamaya katılmadım, 4-5 arkadaşım da katılmadı. Ve bunun bedelini, faturasını Erhan Usta’ya kestiler."

Sonuç olarak İYİ Parti'nin verdiği önergenin gündeme alınmasına evet oyu veren MHP, söz konusu önergenin görüşmeleri sırasında tavrını değiştirdi. O dönem konuyla ilgili konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, şunları söylemişti:

'İKTİDARLA UZLAŞMA SAĞLAMADAN YÜRÜMEK DOĞRU DEĞİL'

"Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifi veren milletvekillerinden biriyim. Verdiğimiz taahhüdün arkasındayız. Ancak emeklilikte yaşa takılanların polemik konusu yapılmasına aracı olmayacağız. Ekonomik sosyal sorunların çözümü ülke gerçeklerinden kopuk ele alınamaz. Ekonomik abluka ortamında devlet bütçesine yük getirecek uygulamalardan uzak durmalıyız. İktidarla uzlaşma sağlanmadan yürümek doğru değildir" 


 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Meteoroloji'den beklenen haber! Yağış Cumartesi günü geliyor

Meteoroloji'den beklenen haber! Yağış Cumartesi günü geliyor

4 kırsal mahallesinde sokağa çıkma yasağı

4 kırsal mahallesinde sokağa çıkma yasağı

Karacasu'daki yangında 3'üncü gün; bir mahallede kısmi tahliye

Karacasu'daki yangında 3'üncü gün; bir mahallede kısmi tahliye

Ankara'da ormanlarda 'yangın' denetimi

Ankara'da ormanlarda 'yangın' denetimi

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler