GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3.98°
Az Bulutlu
DOLAR 13.51
EURO 15.07
ALTIN 777.00
BİST 1.983

TBMM'de EYT sesleri! Muhalefet vites arttırdı...

6 Aralık 2021 Pazartesi , 15:51

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri bugün başladı. Bütçenin görüşüldüğü oturumda muhalefet EYT sorununu sıkça gündeme getirdi.

Haberi Paylaş
TBMM'de EYT sesleri! Muhalefet  vites arttırdı...
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 28’inci birleşimi 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi  ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin görüşmeleriyle başladı.


İYİ Partili Dursun Müsavat Dervişoğlu hükümete kürsüden EYT çağrısında bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, şunları kaydetti:

"Değerli milletvekilleri, bütçe yapma yetkisi elinden alınmış bir Mecliste, seçilmişlerin değil, atanmış bürokratların sunduğu bir bütçeyi tartışıyoruz. Hatta buna “tartışma” demek dahi ne kadar doğru bilemiyorum. Saraydan buraya bir metin geldi, yanında sayfalarca doküman.

İçinde vatandaşın yoksulluğuna çare yok, EYT’linin sorununa çözüm yok, 3600 sözünüzü yerine getirecek kaynak yok, gençler yok, çocuklar yok, kadınlar yok. Önümüze gelen bu bütçede geleceğe dair bir umut yok, insanımıza vadedilen bir mutluluk da yok. Bu bütçenin sahibi de burada yok. Nerede bu Cumhurbaşkanı? (İYİ Parti ve CHP sıralarından alkışlar) Kendi bütçesini savunmaya gelmiyor, kendi bütçesini sunmaya gelmiyor; biz de diyoruz ki:

“Sayın Cumhurbaşkanının herhâlde çok işi var.” Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarını nazarıitibara almalı ve öyle davranmaya kendini mecbur hissetmelidir. (İYİ Parti ve CHP sıralarından alkışlar) Türkiye Büyük Millet Meclisine, 4 bütçeden beri ne bütçeyi sunma ne de bütçeyi savunma zahmetine katlanamayan bir Cumhurbaşkanının elbette ki bu yüce kuruma olan saygısı da tartışma konusu olacaktır. O sebeple, bu bütçeye öncelikle Sayın Cumhurbaşkanının lütfedip sunmaması ve savunmaya da gelmeyeceğinin anlaşılması münasebetiyle neresinden bakarsanız bakınız en başından itibaren öksüz ve yetim bir bütçe olarak bakıyoruz. Bu bütçe yokluk bütçesidir ve bu bütçenin sonucu da doğal sonucu da pek tabiidir ki yolsuzluktur." 

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise sosyal medya hesabından EYT paylaşımında bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

"TBMM Genel Kurulu’nda 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmelerine bugün itibarıyla başladık.Sarayın Bütçesine karşı,Halkın iktidarına gidecek yolda Esnafın,çiftçinin, emekçinin,emeklinin,öğrencinin,EYT'lilerin haklarını savunup,seslerine ses olmak için mücadele edeceğiz"
 

 


Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Türkiye'den Kırgızistan- Tacikistan ateşkesine ilişkin açıklama

Türkiye'den Kırgızistan- Tacikistan ateşkesine ilişkin açıklama

Şebnem cinayetinde 2 polise takipsizlik kararı

Şebnem cinayetinde 2 polise takipsizlik kararı

Macron ve Putin, 'Ukrayna' konusunda mutabık!

Macron ve Putin, 'Ukrayna' konusunda mutabık!

Sanayide elektrik kesintisi sürecek mi? Bakan Dönmez tarih verdi

Sanayide elektrik kesintisi sürecek mi? Bakan Dönmez tarih verdi


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler