GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Açık
DOLAR 7.82
EURO 9.36
ALTIN 449.83
BİST $17.986
z

Türk-İş Bursa'da torba yasaya karşı sokağa çıktı

27 Ekim 2020 Salı, 12:29

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) torba yasa teklifine karşı 81 ilde sokağa çıkma kararı aldı. Bursa'da yapılan eylemde konuşan Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, TBMM’de görüşülen  söz konusu yasanın uzun vadede bir güvencesizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu söyledi.

Haberi Paylaş
Türk-İş Bursa'da torba yasaya karşı sokağa çıktı

Türk-İş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren torba yasada işçileri kıdem tazminatından mahrum bırakan, esnek çalışmayı ve güvencesizliği artıran, kayıt dışı çalıştırmaya af getiren maddeler olduğu gerekçesi ile itiraz sesini yükseltti.

81 ilde sokağa çıkılırken Bursa'daki buluşma noktasıTürk Metal Sendikası Sosyal Tesisleri bahçesi oldu.

TBMM’de görüşülen söz konusu yasanın uzun vadede bir güvencesizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu savunan Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;

"ÇALIŞMA BARIŞI ORTADAN KALKIYOR"

“25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme aslında belirli sürede is sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatları gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır.

“İŞÇİNİN EMEĞİ SERMAYENİN SÖMÜRÜSÜNE BIRAKILMAKTADIR”

Böyle bir düzenlemeye karşı çıkılmazsa hem kendimize hem de çocuklarımıza büyük bir kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigortası fonu, işverene teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclis'ten geçen sözüm ona istihdam paketi  işverenlere teşvik muafiyeti ve af getirmektir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır.

"ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETME DÜZENLEMESİ"

Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmadır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaygına uğramaktadır. İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez. TBMM’deki söz konusu düzenleme işçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etme düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir. Mücadele, mücadele, mücadele..”

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


7 dönümlük ormanlık alan kül oldu

7 dönümlük ormanlık alan kül oldu

2 bin yıllık yıllık rahip heykeli başı bulundu

2 bin yıllık yıllık rahip heykeli başı bulundu

Kuş gribi kabusu geri döndü

Kuş gribi kabusu geri döndü

Gece öldürüldü, yasak bitince bulundu!

Gece öldürüldü, yasak bitince bulundu!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler