GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
14°
Hafif Yağmur
DOLAR 0
EURO 0
ALTIN 0
BİST
z

Türk-İş: "Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir"

29 Haziran 2020 Pazartesi, 13:42

Türk-İş tarafından kıdem tazminatına dönük değişiklik çalışmalarına karşı 81 ilde yapılan basın açıklamalarından biri de Bursa'daydı. Şube başkanları ve sendika üyelerinin katıldığı basın açıklamasında, Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, "Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfı ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir." dedi.

Haberi Paylaş
Türk-İş:

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) son günlerde basında da sıkça gündeme gelen Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası kapsamında kıdem tazminatında yapılması düşünülen fdeğişikliklere karşı 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Bursa'da Türk-İş'e bağlı sendika başkanları ve üyeleri Şehreküstü Meydanı'nda biraraya geldi.

Alkış ve sloganlar eşliğinde basın açıklaması yapan Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Ruhi Biçer, TÜRK İŞ Genel Kurullarında alınan kararları hatırlattı.

Biçer, şöyle konuştu:

"Ekonomide mecvut sıkıntıları aşılması için çözüm yine işçiden alınıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdam tamzimanatı hakımızı masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmek isteniyor. Bunların hiç birisin kabul etmiyoruz. Küresel bir salgına topyekin bir müadele verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermekte, işsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmes ve tartışılması çalışma hayatının huzuru bozmuştur."

"MÜCADELE EDECEĞİZ"

Biçer, açıklamasına şöyle devam etti;

"Kıdem tazminatı koşulları ve çercevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan bire fiilen var olan temel bir müsesseridir. TÜRK-İŞ kıdem tanzimanatına ilişkin olarak yıllardır beri süre gelen görüşünü bugünde muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ genel kurallarında oy birilği ile alınan kararlarımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararların arkasındayız. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ in kırmızı çizgidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdam tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

Kıdem tazminatının fona devrdilmesi ve süresinin azaltılması gibi bu hakkın gibi 25 yaş altın ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırıması gibi bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz."

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Selena Gomez'in set halleri

Selena Gomez'in set halleri

İlker Kaleli, BBC dizisine damga vurdu!

İlker Kaleli, BBC dizisine damga vurdu!

'Kaçırılan vatandaşlarımızı kurtaracağız'

'Kaçırılan vatandaşlarımızı kurtaracağız'

Akşam yemeği yememek obez yapıyor!

Akşam yemeği yememek obez yapıyor!

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler