GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-3°
Sisli
DOLAR 7.9
EURO 9.37
ALTIN 463.48
BİST $18.360
z

Türk Metal Başkanı Kavlak'tan flaş açıklamalar!

17 Ocak 2020 Cuma, 19:26

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Haberi Paylaş
Türk Metal Başkanı Kavlak'tan flaş açıklamalar!

Metal iş kolunda Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi MESS arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. 19 Ocak'ta büyük Bursa mitingine hazırlanan Türk Metal Sendikası 15 Ocak itibariyle grev kararı almıştı.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

'BURSA, AVRUPA İÇİN DE TÜRKİYE İÇİN DE ÖNEMLİ'

Kavlak, "Değerli dostlarım, Bursa'nın önemi büyüktür. Avrupa için büyüktür çünkü Avrupa'nın otomotiv üssü Bursa'dadır. Ülkemiz için büyüktür. Bursa tek başına 32 milyar dolarlık ihracat yapmaktadır. Sendikamız için önemlidir çünkü Türk Metal Sendikasının burada yedi şubesi var. 124 iş yerinde örgütlüyüz. Yaklaşık 52 bine yakın üyemiz var. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde önümüze gelen şu; gerçekten Bursa Avrupa için de Türkiye için de çalışanlar için de sendikamız için de önemli. Burada bir parantez açmak istiyorum. Bakın son bir yılda yaklaşık 24 bin arkadaşımızı eğitime götürdük. Bunların 13 bini Bursa'dan geldi. 10 yıl önce bizim Bursa'da 3 şubemiz vardı, bugün 7 şubemiz var. 10 yıl önce 55 iş yerinde örgütlüydük, bugün 124 iş yerinde örgütlüyüz. 10 yıl önce 23 bin üyemiz vardı, bugün 52 bin üyeye sahibiz. Tabii bunlar bizden beklentiyi de artırıyor. Geçen dönem çok başarılı bir toplu sözleşme imzaladık." dedi.

'BİZİMLE DALGA GEÇENLER OLDU'

Türk Metal Sendikası Başkanı, "Geçen dönem enflasyon 3'tü, biz 38 istedik. Zaman bizimle dalga geçenler oldu. Virgülü unuttunuz mu diye soranlar oldu. Ama üyemiz, temsilcimiz, şubemiz, genel merkezimizle bir bütün olarak çok ciddi bir mücadele verdik. Kamuoyunun, basının desteğini arkamıza aldık ve yüzyılın sözleşmesini imzaladık. " ifadesini kullandı

'ÜYELERİMİZE TALEPLERİNİ TEK TEK SORDUK'

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da araştırma şirketiyle çalıştıklarını belirten Kavlak, "10 bine yakın üyemize o araştırma şirketi tek tek gitti. Arkadaşlarımızın toplu sözleşmeden beklentileri nedir, ne istiyorlar, sosyal haklardan bekledikleri nedir, ne bekliyorlar, toplu sözleşmelerinin maddelerinden aksayan var mı, kendilerinin iş yerinde karşılaştıkları zorluklar, bunların tamamını araştırma şirketi tek tek sordu. Biz bununla yetinmedik kendimiz bir anket düzenledik. Yaptığımız ankette bizde arkadaşlara sorular sorduk, onlardan cevaplar aldık. Bu ikisini değerlendirme, karşılaştırma imkanı bulduk. Ve hızlı bir şekilde başkanlar kurulunu topladık. Bu iki anketin değerlendirmesini birlikte yaptık. 700 arkadaşımızı çağırdık, çalışma masaları kurduk. İşletmelerden ve üyelerden taleplerini aldılar ve ortaya bir rakam çıktı. Yüzde 26,28 çıktı. Bunun içerisinde 15,55'in altında olanlarda çekme var, sosyal haklarda üyelerimizin özellikle bayram paralarıyla ilgili çok ciddi ısrarı var. Ve buna benzer oranları dahil ettiğimizde 26,28 oldu. Bunu da İş Veren Sendikası'na 7 Ekim itibariyle verdik. Daha sonra beş oturum gerçekleştirdik. Önce İş Veren Sendikası mevcut altı ayın enflasyonu olan 6,05'i verdi. Arabulucuya gittik, bizi iki defa biraraya getirmesine rağmen maalesef mesafe kat edemedik. Sonra İş Veren Sendikası teklifini revize etti yüzde 8'e çıktı." dedi

'HALA MASADA 64 MADDEDE ANLAŞMAZLIK VAR'

Toplu sözleşme konusunda bir algı operasyonu gerçekleştirildiğini dile getiren Kavlak, "Sanki her maddede anlaştık bir ücret kaldı. Böyle bir şey yok. Biz 44 maddede anlaştık, 64 maddede uyuşmazlığımız var. 2'de yönetmelikte anlaşamadık. Sanki, bir ücrette anlaşsak bu maddeler ne olacak. MESS'in 3 yıllık ısrarı ne olacak. SGK izinleri ile ilgili ısrarı, esnek güvencesiz çalışmayla ilgili ısrarı, denkleştirmeyle ısrarı, buna benzer MESS'in maddeleri var. Bu maddeler masada durduğu sürece MESS, ücret teklifini 8 yapsa ne olur, 10 yapsa ne olur. Bu toplu sözleşmeyi çıkmaza sokmaktır. Eğer gerçekten samimiyse, bu toplu sözleşmeyi bitirmek istiyorsa o zaman bu tekliflerini masadan çekmesi lazım. Yoksa, batan geminin lüks kamarası olmaz. Lüks kamarada da batar, bizde batarız. O yüzden aklı selimin galip gelmesi lazım. Biz, mitingimizde bütün bu dayatmalara cevabımızı vereceğimiz" şeklinde konuştu.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


'İşsiz kalırsam göğüslerimi satacağım'

'İşsiz kalırsam göğüslerimi satacağım'

Torbacılara şafak baskını

Torbacılara şafak baskını

Trafik polisi kaza kurbanı

Trafik polisi kaza kurbanı

Aliyev ve eşinden örnek hareket

Aliyev ve eşinden örnek hareket

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler