GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
24.02°
Az Bulutlu
DOLAR 16.88
EURO 17.82
ALTIN 991.00
BİST 2.554

Türkiye'nin en özel filosu! Gündüz 'Kartal' gece 'Yarasa'

25 Mayıs 2022 Çarşamba , 11:08

 Türk Hava Kuvvetlerinin iki çağrı adına sahip tek filosu 161. Filo Komutanlığı, gündüz "Kartal" gece "Yarasa" olarak kodlanan F-16'larla hem Ege'de hava sahasının korunmasında hem de terörle mücadelede aktif görev üstleniyor.

Haberi Paylaş
Türkiye'nin en özel filosu! Gündüz 'Kartal' gece 'Yarasa'

Türk hava sahasını tehlikelerden koruyan, yurt içinde ve dışında ülkenin güvenliği için başarılı operasyonlara imza atan Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde çok özel bir filo bulunuyor.

Balıkesir, Bandırma 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 161. Filo, Türkiye'nin iki çağrı adına sahip ilk ve tek filosu.

Gündüzleri "Kartal" çağrı adını kullanan filo, gün battığında ise "Yarasa" olarak kodlanıyor. Bu filoya ait F-16'ların kuyruklarının bir tarafında kartal, diğer tarafında ise yarasa sembolü yer alıyor.Her türlü hava harekat görevini gerçekleştirebilme yeteneğine sahip filo, gece-gündüz fark etmeksizin hem Ege'de Türk hava sahasının korunmasında hem de terörle mücadelede aktif rol üstleniyor.

Yerli ve milli mühimmatla terör hedeflerini tam isabetle vuran filo, aynı zamanda NATO bünyesindeki görevlere de katılıyor.

F-16'LARIN GECE GÖZÜ "LANTIRN" SİSTEMİ

Türkiye'nin gökyüzündeki en vurucu gücü F-16'ların gündüzleri "kartal", geceleri "yarasa"ya dönüşmesini sağlayan ise LANTIRN (Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night-Gece için Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını) sistemi.

F-16'lara düşük irtifada gece görüşü ve hedefleme imkanı veren LANTIRN podu sayesinde, savaş uçakları olumsuz hava koşullarından etkilenmeden geceleri 33 metreye kadar alçalabiliyor.

LANTIRN podlu uçakları kullanan pilotlar, bu konuda sıkı eğitimlere tabi tutuluyor.

TERÖRİSTLERİN KORKULU RÜYASI "GAGAVUZ" PİLOTLARI

161. Filo'da görev yapan F-16 pilotu Binbaşı da AA'ya yaptığı açıklamada, ilk olarak 1943'te Gaziemir'de 6. Tayyare Alayı olarak kurulan filonun, F-16'ların gelişiyle birlikte 1992'den itibaren Bandırma'da görevini sürdürdüğünü anlattı.

LANTIRN podlarının ise 1994'ten itibaren devreye alındığını dile getiren Binbaşı, "LANTIRN pilotlarını biz Türkçede 'GAGAVUZ pilotu' yani 'gece alçak gidiş, vuruş ve atış uzmanı' olarak adlandırıyoruz. Gece, gündüz, her hava şartında, alçak irtifadan radar kapsama alanlarının dışında kalacak şekilde görevleri icra ediyoruz." ifadesini kullandı.

"JET SESİ ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ

Geçen yıl 2,5 ay süren NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya ve NATO hava sahasını koruma ve devriye görevini üstlendiklerini kaydeden Binbaşı, şöyle devam etti:

"Jet sesi özgürlüğün sesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'İstikbal göklerdedir' demiş. Biz de göklerde vatan savunmasında görev yapan pilotlar olarak aldığımız bu emaneti taşımaya devam ediyoruz."

"TAM GÖREV SİMÜLATÖRÜ" İLE BİREBİR UÇUŞ DENEYİMİ YAŞANIYOR

161. Filo'da bulunan, 360 derece görüş açısına sahip, birebir uçuş ortamının oluşturulduğu "tam görev simülatörü", savaş pilotlarına ve pilot adaylarına gerçek bir F-16'da yaşanabilecek tüm ortamı deneyimleme imkanı tanıyor.

Düşman uçağı saldırısı, motor arızası, kötü hava koşulları gibi kumanda odasındaki eğitimcilerin hazırladığı birçok farklı senaryoyu simülatörde deneyimleyen pilotlar, havada yaşanabilecek tüm olumsuzluklara hazırlıklı hale geliyor.

Tam görev simülatörü üzerinden, üste bulunan STE simülatörleri ve Türkiye genelindeki diğer simülatörlerle bağlantı kurularak çoklu görev uçuşları da yapılıyor.

F-16'LAR YÜZLERCE ÇALIŞANIN EMEĞİYLE HAVALANIYOR

Hem fiziksel hem de psikolojik dayanıklılığın korunması için düzenli spor, uyku ve sağlıklı beslenme, savaş jeti pilotlarının yaşamının "olmazsa olmaz" parçasını oluşturuyor.

Pilotların uçuş öncesi ve sonrasında uygulamak zorunda oldukları bazı prosedürler de bulunuyor. Öncelikle icra edecekleri görev hakkında brifing alan pilotlar, soyunma odasında F-16'lara özel tam donanımlı kıyafetlerini ve ekipmanlarını hazırlayarak uçağa geçiyor.

F-16'ların havalanmasının arka planında pilotların yanı sıra pist, uçakların bakımı, kule, yer hizmetleri gibi alanlarda yüzlerce kişilik ekip görev yapıyor.Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Astsubay, polis sevgilisini öldürüp intihar etti

Astsubay, polis sevgilisini öldürüp intihar etti

Tüm Türkiye’de ekmeğin fiyatı bu sınırı geçmeyecek

Tüm Türkiye’de ekmeğin fiyatı bu sınırı geçmeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg ile görüştü

Mudanya Kavşağı’nda çalışmalar hızlandı

Mudanya Kavşağı’nda çalışmalar hızlandı


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler