GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
23.02°
Parçalı Az Bulutlu
DOLAR 16.51
EURO 17.47
ALTIN 970.00
BİST 2.527

Türkiye, resti çekti: ''Somut adım atılmazsa süreç ilerleyemez''

25 Mayıs 2022 Çarşamba , 20:28

Ankara'daki İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO'ya üyelik başvurularına ilişkin istişare hakkında Sözcü Kalın, "Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini ifade ettik" dedi.

Haberi Paylaş
Türkiye, resti çekti: ''Somut adım atılmazsa süreç ilerleyemez''

Türkiye heyetinin, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO'ya üyelik başvurularına ilişkin istişarelerde bulunmak üzere gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeye ilişkin açıklama yaptı

Sözcü Kalın'ın açıklamaları şu şekilde;

NATO bir güvenlik ittifakıdır. Başka bir odağı olan örgüt değildir. Temelinde güvenliğin olduğu bir ittifaktır.

Bu ittifağın en önemli konusu mütteffiklerin güvenliğinin eşit bir şekilde karşılanmasıdır. İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvuruları ülke konsepti tarihinde önemli bir döneme tekabül ediyor. İsveç yıllarca tarafsızlığı tercih etmiştir.Türkiye 70 yıldır bu ittifakın içerisinde. İttifaka çok ciddi katkılar sundu. 70 yıl süre boyunca dünyanın değişik bölgelerde görev üstlenerek üzerine düşeni yerine getirmiştir. 

Türkiye İsveç'ten ve Finlandiya'dan terör örgütleri üyelerinin iadeleri konusunda yaptığımız taleplere cevap alamadık. Bunlarla ilgili belgeleri taraflara ilettik. 

Teröre karşı bizim kararlılıkla mücadele etmemiz NATO'nun en önemli ilkelerini temsil etmektedir. YPG/PKK ve türevlerininin bazı NATO ülkelerinde, şu an gündemimizdeki İsveç ve Finlandiya gündemimizdir. Bu örgütlerin arasında yapılan ayrımın bizim açımızdan farkı olmadığını açıkça ifade ettik.

* PYG ve YPG'nin PKK'nın Suriye kolu olduğu açıkça ifade edilmektedir. Aynı şekilde FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu, 251 insanımızın şehadetine sebep olan bir örgüt olduğunun da altını çizdik. Beklentilerimiz oradaki örgütsel, finansal, propagandaya dönük somut adım atılması konularına odaklandı. İlgili kurumlarımızın hazırladıkları belgeleri muhataplarımızla paylaştık.

TÜRKİYE'NİN İADE TALEPLERİ

* Bugüne kadar İsveç'ten 28, Finlandiya'dan 12 iade talebimiz oldu. Fakat maalesef bugüne kadar bunların hiçbirisine olumlu bir cevap almadık. Bu endişelerimizi de muhataplarımızla paylaştık. Türkiye'ye uygulanan savunma sanayiye yönelik yaptırımların da kaldırılması gerektiğini ifade ettik. Batılı ülkelerin istihbarat raporlarında dahi YPG/PYG'nin terör örgütü olduğu açıkça yazmaktadır.

* YPG/PYD'yi aklamak için bu raporların hasır altı edilmesinin bizim için kabul edilemez olduğunu belirttik. Türkiye'nin kaygıları somut adımlarla, belirli bir takvim çerçevesinde karşılanmaması durumunda sürecin olumlu bir şekilde ilerleyemeyeceğini açıkça ifade ettik.

FETÖ, PKK/PYD gibi terör örgütlerinin Türkiye için her an tehdit oluşturduğunu bununla ilgili son istihbaratları ilgililere ilettik. 

İlgili taraflar durumu kendi taraflarında görüşecek ve muhataplarımızın bize yapacakları geri dönüşe göre bundan sonraki süreç şekillenecek. 

Savunma sanayine yönelik ambargonun kaldırılmasına yönelik olumlu eğilim olduğunu gördük. Müttefiklerin teröre karşı ortak eylem yerine örtülü veya açık bir şekilde ambargo uygulamalarını asla kabul etmiyoruz.

Üzerinde uzlaşılan bir mutabakat yok. Bir sonraki toplantıya NATO dahil olacak mı?

Bu toplantıdan sonra bir müzakere metni çıkmadı. Yeni toplantının tarihi belli değil. Şimdi verdiğimiz mesajları aldılar. Kendi liderlerine ilettikten sonra bize geri dönüşlerine göre yol haritamızı çizeceğiz.

Türkiye'nin NATO zirvesine kadar bir telaşı yok. Ancak karşı tarafın bir telaşı var. Bir sonraki görüşme liderler zirvesinde mi olacak?

Tüm alternatifler mümkün. Bakanlar düzeyinde görüşmeler olabilir, liderler seviyesinde bir görüşme olabilir. Muhataplarımızın önerileri doğrultusunda şekillenecek.

Savunma sanayi ürünlerine yönelik amborgo kaldırılacak mı?

Savunma sanayi ürünlerine yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir tavır gördük. Müttefiklerin birbirlerine amborgo uygulamasını doğru bulmuyoruz. Bu ancak ittifakı zayıflatır.

YPG/PYD'yi terör örgütü olacak tanıyacaklar mı?

Bize güvenlik endişelerimizi anladıklarını dile getirdiler. Biz Obama döneminde ortaya atılan bu tezin yanlış olduğunu ifade etmiştik. PYD ve YPG'nin nereye oturduğunu kendi istihbaratları da iyi biliyor.Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Muhabir canlı yayında rögara düştü

Muhabir canlı yayında rögara düştü

Johnny Depp Karayip Korsanları’na geri dönüyor

Johnny Depp Karayip Korsanları’na geri dönüyor

Zeytin bahçesinde petrol bulunmuştu! İzin çıktı

Zeytin bahçesinde petrol bulunmuştu! İzin çıktı

Rus füzeleri, binden fazla kişinin bulunduğu AVM'ye isabet etti

Rus füzeleri, binden fazla kişinin bulunduğu AVM'ye isabet etti


Çok Okunan Haberler


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler