GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
8.02°
Kapalı
DOLAR 13.69
EURO 15.48
ALTIN 784.78
BİST 1.927

Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor

24 Ekim 2021 Pazar , 13:54

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 50’ye yakınını karşılayan Tuz Gölü’nün sınırları, küresel ısınma ve kuraklığa bağlı olarak her geçen yıl geriliyor. Uzmanlar, tuz üretimi ve başka ürünlerin azalması, çevresel açıdan olumsuz etkilenmeye dikkat çekiyor.

Haberi Paylaş
Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor

Suların çekilmesiyle gölün çevresi çorak alanlara dönüşürken, bu durum çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getiriyor.

Kuş cenneti olarak kuş türlerinin konakladığı ve ürediği alanlar ciddi şekilde yok oluyor.

Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor - 3

Tuz Gölü ve geniş kapsamda Konya Havzası'nın birçok bölgesinde TÜBİTAK projeleri yürüten, çeşitli çalışmalar yapan Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, Tuz Gölü’nde küresel ısınma ve tarımsal kullanıma bağlı olarak ciddi bir küçülme olduğunu söyledi.


Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor - 4

Prof. Dr. Karakaya, “Küresel ısınma ve kuraklık küresel ısınmanın bu sonuçlarında Tuz Gölü’nün eski yıllarda daha az olan küçülmesini ileriki yıllarda daha fazla artıracak boyuta götürecektir. 1930’dan bugüne, geçmişte yılda belki birkaç santim olan küçülmeler, bugün yüzde ölçeklerine geldiğimizde ciddi boyutlara ulaşmış durumda" dedi.

Karakaya,  özellikle Tuz Gölü’nün güney kesiminde ve kısmen de doğu kesiminde daha fazla olmak üzere çekilme olduğuna dikkat çekti.


Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor - 5
“PROBLEM SADECE TUZ GÖLÜ’NÜN KÜÇÜLMESİ DEĞİL'

Prof. Dr.Karakaya, Tuz Gölü’nün dışında bugün soda üretimi yapılan Bolluk ve Tersakan göllerinin de olduğunu ifade ederek, “Problemimiz sadece Tuz Gölü’nün küçülmesi değil. Küçülme veya suyun miktarının azalmasıyla, tuz üretiminin negatif etkilenmesinin yanında Bolluk ve Tersakan gibi soda üretimi yapılan, sodanın yanında başka ürünlerin üretiminde de ciddi bir azalma olacaktır" dedi.​


Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor - 6

Azalmanın sonucunun sadece ekonomik olmayacağını söyleyen Karakaya, “Bugün Türkiye’nin yüzde 50’ye yakın tuz ihtiyacı ve tuzun dışındaki kimyasal ürünler buradan elde ediliyor" diye konuştu.


Tuz Gölü küçülmeye devam ediyor - 7
“VAHŞİ SULAMADAN, YERALTI SUYU ÇEKİLMESİNDEN VAZGEÇİLMESİ LAZIM”

“Küresel boyutta bir kuralık diyoruz. Bunu sadece biz yapmadık tüm dünya sorumlu” diye konuşan Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya şunları kaydetti:

“Peki biz ne yapabiliriz? Yan etkilerden vazgeçmemiz lazım. Bunlar nedir? Vahşi sulamadan vazgeçilmesi lazım. Yeraltı suyunun çekilmesinden de vazgeçilmesi gerekir. Bugün Konya Kapalı Havzası 2000 yılında Koruma Alanı olarak ilan edildi, geniş bir alan ama bu koruma alanına özgü çalışmalar, korumaların yapıldığını söylemek maalesef güç. O zaman bu koruma alanında yeraltı suyunu çekmekten vazgeçilmesi lazım.”

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da başıboş atlar ortalığı birbirine kattı

Bursa'da başıboş atlar ortalığı birbirine kattı

Messi tarihe geçti

Messi tarihe geçti

Halterde bronz madalya

Halterde bronz madalya

Fatih Altaylı: Doğu Perinçek’ten özür diliyorum

Fatih Altaylı: Doğu Perinçek’ten özür diliyorum

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler