GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
12°
Sisli
DOLAR 7.95
EURO 9.38
ALTIN 486.67
BİST 1.198

Varlık Fonu Kalyon'a ortak olmaya hazırlanıyor

04 Ekim 2019 Cuma, 07:51

1.7 milyar TL bedelle İstanbul Finans Merkezi'ne ortak olan ve projeyi bitirmekte sorun yaşayan Ağaoğlu, İntaş ve YDA gibi inşaat firmalarını kurtaran Türkiye Varlık Fonu (TVF), sorunlu ve batık kredileriyle gündemde olan enerji şirketlerine de ortak olmaya hazırlanıyor.

Haberi Paylaş
Varlık Fonu Kalyon'a ortak olmaya hazırlanıyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF), sorunlu ve batık kredileriyle gündemde olan enerji şirketlerine de ortak olmaya hazırlanıyor.

Anadolu Ajansı'nın (AA) aktardığına göre TVF, petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan enerji üretimi projelerinde özel sektör veya yabancı sermaye işbirliğine dayanan 'sıfırdan yatırım' projelerine yatırım yapacak.

"Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri ile bu alandaki teknolojilerin yerlileştirilmesine yönelik projeler devam edecek" ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet'ten Emre Deveci'nin haberine göre, sektör kaynakları da, TVF'nin Kalyon Enerji'ye ortak olabileceği iddiasında bulundu. Çünkü 500 megavatlık YEKA GES 1 ve 1000 megavatlık YEKA RES 1 ihalelerini, son yıllarda birçok kamu ihalesini alan Kalyon Grubu kazanmış ancak ortaklık ve finansman sorunları nedeniyle söz konusu güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımlarında belirlenen sürede ilerleme sağlanamamıştı.

Kalyon Enerji, 3 Ağustos 2017'de ihalesi yapılan YEKA RES 1 projesi kapsamında ortakları Türkerler ve Alman Siemens ile birlikte rüzgâr enerji santralı ve yıllık 150 türbin üretim kapasiteli fabrika yatırımı yapacak, bu yatırımla rüzgârda kurulu güç açısından birinci şirket konumuna yükselecek.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Lüks otomobil alev topuna döndü

Lüks otomobil alev topuna döndü

Bu mu sizin tecrübeniz?

Bu mu sizin tecrübeniz?

Eğitimde ara tatil olacak mı?

Eğitimde ara tatil olacak mı?

Baba oğul kavgası kanlı bitti

Baba oğul kavgası kanlı bitti

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler