GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
12°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 8.35
EURO 9.67
ALTIN 504.34
BİST 1.112
z

Yaşlılardaki en yaygın korona belirtisi belli oldu

01 Ekim 2020 Perşembe, 16:31

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmada, bilinç bulanıklığı, odaklanma sorunu veya halusinasyon görme gibi semptomları bulunan deliryum durumunun yaşlılar arasındaki en yaygın yeni tip corona virüs (Covid-19) belirtisi olduğu açıklandı. Bilim insanları Covid-19 nedeniyle hastanede yatan 65 yaş üstü her beş hastadan birinde deliryum geliştiğini ve semptomların hastalığın yenilmesinden sonra da devam ederek kalıcı hasara yol açabileceği konusunda uyardı.

Haberi Paylaş
Yaşlılardaki en yaygın korona belirtisi belli oldu

Bilim insanları, aniden kafası karışmış ve hezeyanlı hissetmenin yaşlı insanlar arasındaki en yaygın yeni tip corona virüs (Covid-19) semptomu olduğunu açıkladı. İngiltere'de Covid-19 semptomlarını takip etmek için oluşturulan ve kişilerin yaşadığı belirtileri Covid Symptom Tracker uygulamasının arkasındaki King's College of London araştırmacıları, yaşlı hastalarının büyük bir kısmının deliryumdan muzdarip olduğunu keşfetti.

UZUN SÜRELİ VE KALICI HASARA NEDEN OLABİLİYOR

Deliryum, insanların kafalarının karıştığı, net düşünmek için çabaladığı, halüsinasyon, tedirginlik veya ruh hali değişimlerinin yaşandığı aniden ortaya çıkan bir durum olarak nitelendiriliyor. Söz konusu durum beyindeki sorunlardan kaynaklanıyor ve insanların ciddi şekilde bir hastalanma veya ölüm olasılıklarını artırıyor. Beyin üzerindeki etkileri ise uzun süreli veya kalıcı hasara neden olabiliyor.

Araştırma ekibi, Mart ve Mayıs ayları arasında corona virüs nedeniyle hastaneye başvuran 322 yaşlı kişi ile aynı dönemde Covid Symptom Tracker uygulamasını kullanan 535 insanın verilerini inceledi.

HASTANEDE YATAN HER BEŞ YAŞLIDAN BİRİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Araştırmacılar, 65 yaş üstünde ve Covid-19'un yüzünden hastanede yatan zayıf bağışıklığı olan kişilerin deliryum olma olma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu açıkladı. Bu grupta yer alan 65 yaş üstü kişilerin beşte birinde (yüzde 18,9) deliryum semptomunun hastalığın tedavisinin bitmesinin ardından da devam ettiği görüldü.

Bilim insanları, corona virüsün beyni enfekte ederek hastalığın zihinsel durumunu etkileyebileceğini aktardı. Hezeyanın, virüse tepki gösteren beyaz kan hücrelerinin artışından veya Covid-19'un ayrı bir semptomu olan ateşten de kaynaklanabileceği bildirildi.

"DOKTORLAR VE BAKICILAR BELİRTİLERİ DİKKATE ALMALI"

Konuya ilişkin açıklama yapan Doktor Rose, "Daha yaşlı insanlar, daha zinde olanlara göre Covid-19'dan daha fazla risk altındadır ve sonuçlarımız, deliryumun bu grupta önemli bir semptom olduğunu göstermektedir. Doktorlar ve bakıcılar, yaşlı insanlarda zihinsel durumdaki dalgalanmalara dikkat etmeli ve bunun corona virüs enfeksiyonunun erken bir işareti olabileceği gerçeğine dikkat etmelidir. Deliryum, bunamaya benzer semptomlara veya sadece yaşa bağlı beyin düşüşüne neden olabilse de, genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve gözle görülür bir fark yaratır" ifadelerini kullandı.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (31 Ekim 2020 Cumartesi)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (31 Ekim 2020 Cumartesi)

İzmir'den güzel haberler ardı ardına geliyor!

İzmir'den güzel haberler ardı ardına geliyor!

Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi!

Bakan Pakdemirli müjdeyi verdi!

IKBY, petrol ihracatını durdurduğunu açıkladı

IKBY, petrol ihracatını durdurduğunu açıkladı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler