GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ
Bursa
16°
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.9
EURO 9.31
ALTIN 484.7
BİST 1.208

Yeni emeklilik modeli nasıl olacak?

23 Ocak 2020 Perşembe, 16:13

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "bütünleşik emeklilik sistemi" açıklamasından sonra yeni bir tartışma başladı. Türkiye'ye özgün emeklilik sisteminin 4 önemli temele dayanacağı belirtiliyor.

Haberi Paylaş
Yeni emeklilik modeli nasıl olacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Meseleye bütünleşik bir emeklilik sistemi olarak bakıyorum. Türkiye'ye özgün bir çalışmayı yürütüyoruz" şeklindeki açıklamasından gözler Çalışma Bakanlığına çevrildi.

Edinilen bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırlayarak ilgili bakanlık ve kurumlara gönderdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da 4 model üzerinde çalışıyor. Yeni modelin dört saç ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dâhil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor.

Üzerinde çalışılan sistemle kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek; BES katılımcı sayısı, sistemde kalış süresi ve fon tutarını artıracak şekilde geliştirilecek. Sektör, iş kolu veya meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarının iyi uygulama örnekleri doğrultusunda yaygınlaştırılacak. Kıdemde fonlu sistem tamamlayıcı emeklilikle uyumlu hale getirilecek.

Reform olarak sunulan çalışma milyonlarca çalışanı, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını ve milyonlarca işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

ERDURSUN'DAN MİLYONLARI ÜZECEK AÇIKLAMA: 'EMEKLİLİK YAŞI ARTABİLİR'

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Sıcak gelişme! Baltayla dehşet saçmıştı...

Sıcak gelişme! Baltayla dehşet saçmıştı...

Fenerbahçe'de yıldız oyuncunun sözleşmesi feshedildi!

Fenerbahçe'de yıldız oyuncunun sözleşmesi feshedildi!

Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu

Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu

Londra’da kiliseye saldırı

Londra’da kiliseye saldırı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler