GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
-1°
Sisli
DOLAR 7.82
EURO 9.48
ALTIN 461.55
BİST $18.918
z

Yetenek sınavında ALES şartı kalktı

11 Haziran 2020 Perşembe, 08:05

YÖK, afet ve salgınlarda tez aşamasındaki öğrencilere en fazla iki dönem olacak şekilde ek süre verilmesine yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Konservatuvar programlarına başvuru için aranan ALES şartı da 2021 yılına kadar kaldırıldı

Haberi Paylaş
Yetenek sınavında ALES şartı kalktı

Birgün'ün haberine göre Yükseköğretim Kurulu, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nde, "Covid-19 güncellemesi" yaptı. Resmî Gazete'de yayımlanan değişiklik kapsamında, konservatuvar programları ve özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlara başvuracak öğrencilerde ALES puanı şartı aranmayacak.

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim öğretim yönetmeliklerinde yapılan değişikliklere yenileri eklendi. YÖK, afet ve salgınlarda, tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine bir dönem, sürece göre bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilmesine yönelik yeni düzenleme gerçekleştirdi.

İKİ YIL EK SÜRE VERİLECEK

Resmi Gazete'de yayımlanan, "Yükseköğretim Kurulunca Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında afet ve salgınlarda tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine talepleri halinde bir dönem, afet veya salgının aşamasına göre tekrar başvurmaları durumunda bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilebilecek. Verilen ek süreler, azami süreden sayılmayacak.

Yönetmelik değişikliği ile konservatuvar programları ile güzel sanatlar fakültelerinin sadece özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlarının öğrenci kabul koşullarında da değişikliğe gidildi. Buna göre, konservatuvar programları ve özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlara başvuracak öğrencilerde ALES puanı şartı aranmayacak. Bu okullara giriş için kaldırılan ALES puanı şartı, 2 Ocak 2021 itibarıyla tekrar aranmaya başlanacak.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Hem kısıtlamayı yok saydırlar hem uyuşturucu ile yakalandılar...

Hem kısıtlamayı yok saydırlar hem uyuşturucu ile yakalandılar...

Vatandaş organik ürünlere yöneldi

Vatandaş organik ürünlere yöneldi

Bursa'da hastaneye gidiyoruz dediler! Araçlarından uyuşturucu çıktı...

Bursa'da hastaneye gidiyoruz dediler! Araçlarından uyuşturucu çıktı...

 Bursa'da trafiği birbirine kattı

 Bursa'da trafiği birbirine kattı

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler