GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
10°
Hafif Yağmur
DOLAR 8.07
EURO 9.68
ALTIN 460.38
BİST 1.408

Zamana tanıklık eden kıyafetler Fetih Müzesi’nde

02 Mart 2021 Salı, 13:26

Osmangazi Belediyesi’nin ziyaretçi rekorları kıran eseri Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde yer alan ‘Türk Kıyafetleri’ sergisi, müzeye gelen vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Her biri adeta sanat eseri niteliğinde olan kıyafetler, dönemin yaşantısını ve ruhunu yansıtıyor.

Haberi Paylaş
Zamana tanıklık eden kıyafetler Fetih Müzesi’nde
Türklerin tarihine bakıldığında, oldukça zengin bir kıyafet çeşitliliğine sahip olduğu görülüyor. Geniş bir coğrafya üzerinde sürekli hareket halinde olan Türkler, birbirinden çok farklı toplum ve kültürlerle karşılaşmış, bu kültürlerden birçok unsur almış ve o kültürlere de pek çok şey hediye etmişler. Kıyafet konusunda da bu böyle olmuş. Seyahat ve savaşta deri, günlük hayatta ise kumaş pantolon kullanan Türklerin askeri giyiminden, başka topluluklar da etkilenmiş, Türk süvari kıyafeti dünya askeri giyim stiline öncülük etmiş. Orta Asya Türkleri’nde şekillenen Türk giyim tarzı, ana hatları ve detayları ile Anadolu’ya kadar gelmiş, Selçuklu ve Osmanlı devrinde çeşitlenip zenginleşerek devam etmiş. 
 
Osmangazi Belediyesi, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde oluşturduğu ‘Türk Kıyafetleri’ sergisi ile Türklerin kıyafet zenginliğini gözler önüne seriyor. Türklerde giyim geleneği ele alınan sergideki kıyafetler, dönemin yaşantısını ve ruhunu yansıtıyor. Giysi parçaları ve kullanılan aksesuarlar üzerinden ele alınan sergide bozkır yaşamının izlerini görmek mümkün. Sergide ayrıca 2014-2019 yılları arasında yayınlanan ve o dönem sadece Türkiye’de değil dünyada geniş izleyici kitlesine ulaşan Diriliş Ertuğrul dizisinde oyuncuların kullandığı kıyafet ve aksesuarlar da bulunuyor. Sergide kıyafetlerin yanı sıra Türklerin kullandığı pusat, balta, kalkan ve hançer gibi silahlar da yer alıyor.
 
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sergideki kıyafetlerin zenginliğinin, modellerinin, kullanılan kumaşların, renklerin ve işlemelerin sergiyi gezen ziyaretçilerde büyük etki uyandırdığını ifade etti. Müzeye gelen tüm ziyaretçilere mutlaka sergiyi gezmelerini tavsiye eden Başkan Dündar, Türk Kıyafetleri sergisini gezen ziyaretçilerin zamana tanıklık eden giysiler içinde kendilerini tarihin içinde bulduklarını söyledi.
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


Bursa'da aşı mesaisi

Bursa'da aşı mesaisi

Karadeniz'de deprem

Karadeniz'de deprem

Adanur-Pamuk düğmeye bastı

Adanur-Pamuk düğmeye bastı

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (18 Nisan 2021 Pazar)

Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (18 Nisan 2021 Pazar)

Çok Okunan Haberler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler