GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
Parçalı Bulutlu
DOLAR 7.83
EURO 9.44
ALTIN 459.59
BİST $19.099

30 olsun, 40 olsun; olmaz hemşerim, 50 olsun!

22 Ekim 2019 Salı, 13:35

Enbursa.com'dan herkese merhabalar.

Bugünkü konumuz, uzlaşma kurumunun hukuk sistemimizdeki yeri.

Her ne kadar şu sıralar gündemde olan arabuluculuk kurumu ile yer yer karıştırılsa da iki kurum da temelinde anlaşmaya, iki tarafın ortak noktada buluşmasına dayalı olsa da aralarındaki en büyük fark, uzlaşma ceza davalarında; arabuluculuğun ise hukuk davalarına özgü bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olması.

Uzlaşma nedir onunma başlayalım. Uzlaşma, ceza muhakemesinde mağdur tarafından şüpheli ile uzlaşma için görevlendirilmiş uzman kişi karşısında bir tutanağa bağlanarak anlaşması sonucu ceza yargılamasının sona ermesidir. Örneğin; dükkanını yakacağını iddia eden şüphelinin dükkan sahibi mağdur ile belirli bedel üzerine anlaşarak tehdit suçundan ceza almaması.

Burada dikkat edilmesi gereken her suçun uzlaşmaya tabi olmaması. Kanun koyucu genelleme yaparsak basit suçlarda uzlaşmayı kabul etmiş durumda. Kasten yaralama, taksirle yaralama, tehdit suçunun basit hali, huzur ve sükun bozma, hakaret uzlaşma kapsamına giren suçlara örnek verilebilir. Uzlaşmada taraflar bir bedel üzerinde anlaşabilecekleri gibi, bedelsiz olarak da anlaşabilirler. Hatta kanunumuz manevi olarak belirlenecek yaptırımları da kabul etmiş durumda. Mağdurun şüphelinin özür dilemesini istemesi, bunu gazete ilanı olarak yayınlatmak istemesi, adına belirli vakıf ve derneklere bağışta bulunulmasının istenmesi, adına ağaç dikilmesinin istenmesi, adına lokma dağıtılmasının istenmesi de her zaman uzlaşma kapsamında talep edilebilecektir. Burada en önemli konu ahlaka, adaba ve kanuna aykırı olmamak kaydıyla mağdur ve şüpheli her türlü talep üzerinde anlaşabileceğidir.

Örneklemekte fayda görüyoruz. Aynı mesleği icra eden iki kişi düşünelim. Bunlar A kişisi ve B kişisi olsun. A kişisinin, B kişinin yaptığı işlerde başarılı olması sebebiyle, onun çalıştığı kuruma gidip kendisinin daha iyi olduğunu iddia ederek, yerini almak istediğini düşünelim. Bunu öğrenen B kişisi A kişisine "Sen benim olduğum yere asla gelemezin, sen ancak benim artıklarımı toplarsın, hadsiz!" şeklinde beyanına ilişkin yapılacak şikayette savcılık uzlaşmaya gönderecektir. Artık A kişisi B kişisi ile ahlaka ve hukuka aykırı olmayan tüm taleplerini ileterek ceza yargılamasını sona erdirebilecektir.

Mağdur karşı tarafla anlaşmak zorunda olmadığı gibi, şüpheli de mağdurun isteklerini kabul etmek zorunda değildir. Mağdur karşı tarafın ceza almasını da isteyebileceği gibi, şüpheli de yargılanarak beraat etmek isteyebilir. Uzlaşmacı bilirkişi, tarafları bu anlaşma konusunda zorlayamaz, sadece yargılama sonucu doğabilecek muhtemel sonuçlar hakkında tarafları bilgilendirebilir. Bunu yaparken de dürüstlük kurallarına ve kanuna uygun yapmak zorundadır. Mesela 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olan bir suçu sırf taraflar anlaşsın diye sanığa ömür boyu hapislerde yatarsın şeklinde bir söylemde bulunamayacaktır.

Uzlaşmada aslında geçtiğimiz yazılarımızda da belirttiğimiz yeni yargı paketinde mahkemelerin yükünü azaltmaya yönelik getirilmeye çalışan yenilikler gibi, mağdurunun varsa zararının en çabuk şekilde giderilmesi, şüphelinin uzun yargılamalarla karşı karşıya kalmaması bakımından kolay bir çözüm yolu olarak adlandırılabilecektir.

Haftaya bir başka konu ile görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir için adalet!

Depremde hukuki ve cezai sorumluluk kime ait?

EYT'liler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne nasıl başvurabilir?

Hukuk sisteminde yeni kavramlar: Arabuluculuk, uzlaşma, seri muhakeme

Sibel Ünli'nin kaybı ve siber zorbalık!

Haksız tahrik bitti, şimdi bir de iyi hal indirimi mi?

Nedir bu haksız tahrik?

Bir haksız kazanç sağlama yöntemi: Şantaj suçu

Hak aramada sosyal medya

Kişisel verilerin korunması

Modern çağın işkencesi: Mobbing

Teknolojik tetikçilik: Künyesiz internet gazeteleri

Kentsel dönüşememek! Batan müteahhitler...

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru

Benim arabam, benim sigaram...

Yeni yargı paketi neler getiriyor?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na açık mektup

Artık kadınlar ölmesin!

Sahaya girmek basit, cezası ağır!

Çocuklara dokunmayın!

Haklısın, ama İş Kanunu'na göre değil!

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

Tıbbi hatada hasta hakları nelerdir?

Ticaret karşılıklık, çek karşılıksız

Eşim, ben, üçüncü kişi, zina ve tazminat

Caydım caydım, cayamadım cezai şart var!

Hamileyim, İş Kanunu benim için ne diyor?

Kadınlar artık boyun eğmesin!

Velayet eşimde çocuk bende

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

Orijinali pahalı, hem bizim sattığımız da aynısı

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

Seçimlere olağanüstü itiraz nedir?

İbraname imzaladım, hakkım zayi oldu mu?

Eyvah boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Seçim suçları ve cezaları

Eğer sigortam yatsaydı, şimdi emekliydim!

Güzele rızası olmadan güzel demek suçtur!

3 kuruş ucuz olsun, temelden olsun!

Çek nasıl yazdırılır?

Araba senin, ev benim, altınlar kimin?

İşten haksız yere çıkarıldım, geri dönmem lazım!

Hesaplar sahte; hakaretler, tacizler gerçek!

Eyvah, aldığım bilgisayar bozuk çıktı!