GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
28.02°
Açık
DOLAR 8.57
EURO 10.1
ALTIN 496.45
BİST 1.349

Hamileyim, İş Kanunu benim için ne diyor?

30 Mayıs 2019 Perşembe , 12:43

Enbursa.com'dan herkese merhabalar.

Bu yazımızda çalışan kadınları yakından ilgilendiren bir konu hakkında bilgi vereceğiz. Hamile işçinin doğum öncesi ve sonrasına ilişkin hakları

İş Kanunu eşitler arası ilişkileri düzenleyen bir kanun olmadığından işçiyi işveren karşısında her zaman koruyan bir kanundur. Her ne kadar böyle bir kanun olsa da çoğu işçi hakları konusunda maalesef bilgi sahibi değil. Bu bilgisizlikte işçinin işveren karşısında hakkını savunamaması şeklinde tezahür ediyor. Bu sebeple bakalım

Hamile bir kadın işçi ne gibi haklara sahip?

Öncelikle hamile kadın işçiler günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar. Hamilelik süresince gece çalıştırılamayacakları gibi, buna zorlanamazlar. İş kanunu hamile işçiyi koruduğu gibi, doktor raporu ile belgelenmesi halinde sağlığına daha uygun hafif işlerde çalıştırılabileceğini hüküm altına almış durumda. Bu gibi durumlarda işverenin işçinin ücretinde indirim yapamaz.

Yine hamile kadın işçiye gebelik süresince periyodik kontrolleri için işverence ücretli izin verilmesi zorunludur. Bu izin sürelerinin ücreti de işçinin maaşından kesilemeyeceği gibi en önemlisi de yıllık izinden mahsup edilemez. Yani işveren hamile kadın işçiye muayeneye gidebilirsin ama bunları yıllık izninden düşerim diyemez. Muayene izni yıllık izinden bağımsız işverenin vermek zorunda olduğu izindir.

Hamile kadın işçinin sahip olduğu bir başka hakta doğum iznidir. Doğumdan önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrılan bu izin temelde doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta olmak üzere 4 aydır. Doğum izninin başlangıcı ise tekli gebeliklerde 32. Haftada başlamış olur. Tabi işçinin doktor onayı ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışma hakkı vardır. Bu çalışma zorunlu olmadığı gibi doktor onayı ve işçinin isteğine bağlıdır. İşverenin bu konuda işçiyi zorlama hakkı bulunmamaktadır.

Gebeliğin çoğul olması halinde ise, doğum izni doğumdan önce 10 doğumdan sonra 10 hafta olmak üzere toplam 20 haftadır.

Eğer ki hamile işçi bakımından doğum iznini kullanmaya başlamadan erken doğum olması halinde ise doğum öncesi kullanamadığı izinler doğum sonrasına eklenerek işçi tarafından kullanılır.

Her ne kadar konumuz hamile kadın işçinin hakları olsa da, İş Kanunu babayı da es geçmemiş ve babalık izni hakkını güvence altına almıştır. Yeni baba olan işçinin babalık izni hakkı 5 gün olup, bu izin ücretli izindir. Yukarıda hamile işçinin muayene izninde söylediğimiz gibi bu izinde ücretli izin olup, işçinin ücretinden kesilemeyeceği gibi, yıllık izinden de mahsup edilemeyecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz 16 haftalık izi ücretli izin olup, işçinin ücretsiz izin kullanma hakkı da bulunmaktadır ve bu iznin süresi 6 aydır. İşçinin 6 aylık izini kullanmak istemesi halinde, bu kullanım işverenin onayına bağlı değildir. Yani işçi bu izni kullanmak isterse işverene bildirim yaparak kullanabilir.

Kadın işçinin bir diğer izin hakkı ise süt iznidir. Yani kadın işçi doğumdan sonra günde 1.5 saat olmak üzere, bebeğini emzirme hakkına sahiptir. Bu izni ister bölerek ister tamamını bir kerede kullanabilecektir. Bu izinde yine aynı şekilde ücretten indirim yapılmasına veya ücretin kesilmesine sebep olmaz. Bebek 1 yaşına girene kadar annenin süt izni mevcuttur.

Yine aynı şekilde annenin yarım çalışma hakkı da mevcuttur. Yarım çalışma dediğimiz ise de, birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün olarak kadını isteği doğrultusunda haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmektedir. Burada dikkate edilmesi gereken ise, bu iznin yukarıdakiler gibi ücretli değil ücretsiz olmasıdır. Yine çoğul gebeliklerde bu sürelere 30 gün eklenmektedir.

Hamile işçinin hamilelik süresince ve doğumdan sonra ne gibi haklara sahip olduğunu yazımızda belirttik. İşçilere tavsiyem bu hakları işverenden talep etmekten çekinmesinler. İş Kanunu madde 18 açıkça hamilelik sebebiyle iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde bu feshin geçersiz olduğunu belirtmiştir. Bir başka yazımızla haftaya görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir için adalet!

Depremde hukuki ve cezai sorumluluk kime ait?

EYT'liler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne nasıl başvurabilir?

Hukuk sisteminde yeni kavramlar: Arabuluculuk, uzlaşma, seri muhakeme

Sibel Ünli'nin kaybı ve siber zorbalık!

Haksız tahrik bitti, şimdi bir de iyi hal indirimi mi?

Nedir bu haksız tahrik?

Bir haksız kazanç sağlama yöntemi: Şantaj suçu

Hak aramada sosyal medya

Kişisel verilerin korunması

Modern çağın işkencesi: Mobbing

Teknolojik tetikçilik: Künyesiz internet gazeteleri

Kentsel dönüşememek! Batan müteahhitler...

30 olsun, 40 olsun; olmaz hemşerim, 50 olsun!

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru

Benim arabam, benim sigaram...

Yeni yargı paketi neler getiriyor?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na açık mektup

Artık kadınlar ölmesin!

Sahaya girmek basit, cezası ağır!

Çocuklara dokunmayın!

Haklısın, ama İş Kanunu'na göre değil!

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

Tıbbi hatada hasta hakları nelerdir?

Ticaret karşılıklık, çek karşılıksız

Eşim, ben, üçüncü kişi, zina ve tazminat

Caydım caydım, cayamadım cezai şart var!

Kadınlar artık boyun eğmesin!

Velayet eşimde çocuk bende

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

Orijinali pahalı, hem bizim sattığımız da aynısı

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

Seçimlere olağanüstü itiraz nedir?

İbraname imzaladım, hakkım zayi oldu mu?

Eyvah boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Seçim suçları ve cezaları

Eğer sigortam yatsaydı, şimdi emekliydim!

Güzele rızası olmadan güzel demek suçtur!

3 kuruş ucuz olsun, temelden olsun!

Çek nasıl yazdırılır?

Araba senin, ev benim, altınlar kimin?

İşten haksız yere çıkarıldım, geri dönmem lazım!

Hesaplar sahte; hakaretler, tacizler gerçek!

Eyvah, aldığım bilgisayar bozuk çıktı!