GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
28.02°
Açık
DOLAR 8.57
EURO 10.12
ALTIN 496.18
BİST 1.349

Nedir bu haksız tahrik?

24 Aralık 2019 Salı , 20:22

Enbursa.com'dan herkese merhabalar.

Bu haftaki konumuz bu sıralar sıkça duyduğumuz haksız tahrik. Gerek basında gerekse sosyal medyada çoğu ceza dosyasında verilen cezaların, suçların haksız tarik altında işlendiğinden bahisle indirim yapıldığı haberleri ile karşılaşıyoruz. Peki nedir bu haksız tahrik, her eylem haksız tahrik sayılabilir mi haksız tahrik olması halinde cezadan ne kadar bir indirim öngörülüyor buna bakalım.

Haksız tahrik TCK 29' da şöyle düzenlenmiş.

"- (1) Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine onsekiz yıldan yirmidört yıla ve müebbet hapis cezası yerine oniki yıldan onsekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirilir."

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki haksız tahrik bir hukuka uygunluk nedeni değildir. Yani kişinin cezasını kaldırmaz veya ceza almasını engellemez. Fakat haksız tahrik altında o suçun işlenmesi halinde kanunda yazılı cezalardan belli bir indirime gidilir.

Yüksek mahkeme içtihatları doğrultusunda haksız tahrik oluşması için belirli şartlarında bulunması gerekir. Bunlardan ilki haksız tahrike neden olacak bir fiil bulunmalıdır ve bu fiil haksız fiil olmalıdır. Yani mağdurun hukuka uygun fiili veya hiçbir eylemde bulunmaması halinde haksız tahrikten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Burada en önemli husus ise kişi kendisine bir haksız fiil yapılacağı inancıyla mağdura karşı suç işlemesi halinde haksız tahrik gündeme gelmeyecektir. Mesela failin mağdur bana vuracak gibi sinirli bakıyordu ben de o bana vurmadan ona vurdum demesi halinde haksız tahrik gündeme gelmeyecektir. Çünkü mağdurun faile vuracağı kesin değildir.

Yine aynı şekilde bu haksız fiilin faile veya failin bir yakının veya değer verdiği bir kişiye karşı işlenmesi gerekecektir. Failin kendi haksız fiili neticesinde bu olay vuku bulmuş ise tabi ki yine haksız fiil gündeme gelmeyecektir. Yine mağdurun bu haksız fiili failde hiddet veya şiddetli eleme yol açmalı ve bu duygu durumu sebebiyle o suçu işlemelidir. Burada haksız fiilin hiddet ve şiddetli eleme yol açıp açmadığı ise, her olaya özgü ayrı ayrı incelenmesi gerekir. A kişisi için şiddetli eleme yol açan bir haksız fiil B kişisi için aynı eleme sebep olmayabilecektir. Ayrıca hiddet ve şiddetli eleme sebep olacak haksız fiil o an işlenmiş olmalıdır. Örnek vermek gerekirse A' nın B ile yıllardır süren bir husumeti olduğunu varsayalım. B A' yı dövmek için evinin önünde onu beklemektedir. A geldiğinde ise aralarında ki husumet yüzünden tartışmaya başlasınlar ve A B' ye hakaret edince B A' yı öldürsün. Bu durumda B haksız tahrik indiriminden yararlanamayacaktır. Çünkü B' nin A' yı öldürmesinin sebebi hakaret değil, aralarında gelen husumettir. Zaten B A' yı dövmek için beklemektedir.

Haksız tahrikte bir önemli husus ise, fail haksız tahrik konusunda yanılma halinin olabileceğidir. Yani fail haksız tahrike neden olacak bir eylemin varlığı hususunda yanılgıya düşmüş olabilir. Örneğin kızını rahatsız eden bir erkeği döven baba bakımından kızın sevgili olmak istediği fakat erkeğin kabul etmediğinden kaynaklı bu şekilde bir yalan söylediği ortaya çıkması halinde babanın haksız fiil bakımından yanıldığından yine de haksız tahrik indiriminden yararlanması söz konusu olacaktır.

Haksız tahrik altında işlenen suçlar bakımından kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine on sekiz yıldan yirmi dört yıla ve müebbet hapis cezası yerine on iki yıldan on sekiz yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadarı indirim yapılması söz konusu olacaktır.

Şimdi ise güncel olaylar bakımından inceleyelim. Her ne kadar çoğu olay bakımından bu indirime gidilmesi söz konusu olsa da dosyanın içeriğini görmeden yorum yapma şartıyla haksız tahrik işlenen suçlar bakımından salt indirim nedeni olarak görülmemelidir. Sadece sanığın beyanı ile bu indirimin yapılması mümkün değildir. Yani eşini öldüren sanık sadece bana beni aldattığını söyledi beyanı ile bu indirim yapılmamalı, beyanın doğruluğu başkaca ek delillerle tanık vs. ispatlanmalıdır. Sadece beyana dayalı bir ceza indirimi haksız tahrikin kişilerin cezadan indirim yapılması için bir yol olarak kullanılması anlamına gelecektir. Haftaya başka bir konu ile görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir için adalet!

Depremde hukuki ve cezai sorumluluk kime ait?

EYT'liler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne nasıl başvurabilir?

Hukuk sisteminde yeni kavramlar: Arabuluculuk, uzlaşma, seri muhakeme

Sibel Ünli'nin kaybı ve siber zorbalık!

Haksız tahrik bitti, şimdi bir de iyi hal indirimi mi?

Bir haksız kazanç sağlama yöntemi: Şantaj suçu

Hak aramada sosyal medya

Kişisel verilerin korunması

Modern çağın işkencesi: Mobbing

Teknolojik tetikçilik: Künyesiz internet gazeteleri

Kentsel dönüşememek! Batan müteahhitler...

30 olsun, 40 olsun; olmaz hemşerim, 50 olsun!

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru

Benim arabam, benim sigaram...

Yeni yargı paketi neler getiriyor?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na açık mektup

Artık kadınlar ölmesin!

Sahaya girmek basit, cezası ağır!

Çocuklara dokunmayın!

Haklısın, ama İş Kanunu'na göre değil!

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

Tıbbi hatada hasta hakları nelerdir?

Ticaret karşılıklık, çek karşılıksız

Eşim, ben, üçüncü kişi, zina ve tazminat

Caydım caydım, cayamadım cezai şart var!

Hamileyim, İş Kanunu benim için ne diyor?

Kadınlar artık boyun eğmesin!

Velayet eşimde çocuk bende

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

Orijinali pahalı, hem bizim sattığımız da aynısı

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

Seçimlere olağanüstü itiraz nedir?

İbraname imzaladım, hakkım zayi oldu mu?

Eyvah boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Seçim suçları ve cezaları

Eğer sigortam yatsaydı, şimdi emekliydim!

Güzele rızası olmadan güzel demek suçtur!

3 kuruş ucuz olsun, temelden olsun!

Çek nasıl yazdırılır?

Araba senin, ev benim, altınlar kimin?

İşten haksız yere çıkarıldım, geri dönmem lazım!

Hesaplar sahte; hakaretler, tacizler gerçek!

Eyvah, aldığım bilgisayar bozuk çıktı!