GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
28.02°
Açık
DOLAR 8.57
EURO 10.11
ALTIN 498.04
BİST 1.35

Teknolojik tetikçilik: Künyesiz internet gazeteleri

5 Kasım 2019 Salı , 16:04

enBursa.com'dan herkese merhabalar...

Gelişen teknoloji ile birlikte çoğu yazılı yayın, internet üzerinden servis edilmeye başladı. Kitaplar, makaleler, özellikle de gazeteler... Kişiler bakımından ise internet üzerindeki yayınlara ulaşımın kolay olması tercih edilme sıklığını artırıyor.

Son yıllarda sadece internet üzerinden yayınlanan gazetelerin sayısında artış var. Fakat bazı gazeteler var ki, sadece belirli kişiler hakkında rencide edici, itibarını zedeleyici haberler yapmak için kuruluyor. Hatta bazı kişiler için bu bir gelir kaynağı haline bile gelmiş. İnternet üzerinden, künyesinde hiçbir bilgisi bulunmayan bu gazetelerde yapılan haberleri kimin yaptığı, gazetenin sahibinin kim olduğu yazılmadığından, bu haberi yapan kişilere ulaşılmasının zor olması, bazen bulunamaması bu tip gazetelerin kurulması konusunda kişilere cesaret veriyor.

Tabiİ ki internet üzerinden yapılan bu gibi yayınlar da bir denetime tabi. 04. 05. 2007 tarihli İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, internet üzerindeki yayınların nasıl olması gerektiğini ve yapılan eylemlerin hangilerinin suç olduğunu, ayrıca cezalarını düzenliyor. Fakat bu kanun yaklaşık 12 yıl önce kabul edilmiş bir kanun ve teknoloji her geçen gün geliştiğinden çoğu zaman yetersiz kalmakta.

Şimdi ise hakkında bu şekilde haber yapılan kişinin ne gibi haklara sahip olduğuna bakalım. Bir kişi, hakkında yapılan bir haberin doğru olmadığını düşünüyor ya da şeref ve haysiyetini ihlal edici bir haber olduğunu düşünüyor ise kanun, kişiye düzeltme ve tekzip hakkı vermektedir. Yani kişi haberin yayın tarihinden itibaren 2 ay içinde gazeteye düzeltme ve tekzip yazısı gönderebilir. Bu tekzip yazısı, günlük süreli yayınlarda yazının alındığı tarihten itibaren en geç 3 gün içinde, diğer yayınlarda ise tebliğden itibaren 3 günden sonraki ilk nüshada yayınlanmak zorundadır. Burada dikkat edilmesi gereken ise bu tekzip yazısı gazetede sorumlu kişi tarafından hiçbir düzeltme ve ekleme yapılmadan yayınlanmakla birlikte, yayınlanan haberle aynı sayfada ve aynı puntoda yayınlanmalıdır. Burada anlaşılması gereken ise kişi hakkında yapılan haber, ilk sayfada 20 punto kalınla yazıldı, diyelim, kişi tekzip yazısı gönderdi, gazete bu tekzip yazısını son sayfada 3 punto ile yayınlayamayacaktır. Tekzip yazısı da ilk sayfada 20 punto ve kalın ile yazılmalıdır.

Bunun yanında kişi kendisine açık ve net bir şekilde "Hakaret" içerdiğini belgelediği yayınlarda da Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğine başvurarak, haber hakkında yayın yasağı getirilmesini talep edebilir. Ancak yayın yasağı kararı, hem mahkemelerin yoğunluğu, hem de kanunun bir "basın" kuruluşu olarak kabul etmediği internet gazetelerinde yazılan yazıların içeriklerini "basın özgürlüğü" olarak kabul etmesi sebebi ile çok zor verilmektedir.

Örnek vermekte fayda görüyoruz: Vergi Dairesi Müdürü hakkında yapılan bir haber düşünelim. Haberde "20 yıllık vergi müdürünün rüşvet aldığı, rüşvetsiz iş yapmadığı iddia edildi" şeklindeki ifadeler, vergi müdürünün şeref ve haysiyetini zedeleyici niteliktedir. Kişi bu haber hakkında tekzip yazısı gönderebilir. Ya da "İcra müdürünün hiçbir yüksek okuldan mezun olmadığı ortaya çıktı" şeklindeki haber, şeref ve haysiyet zedeleyici olmasa bile diploması olması halinde gerçeğe aykırı olacağından bu habere de tekzip gönderileebilecektir.

Her ne kadar kişi bu hakka sahip olsa bile künyesinde hiçbir bilgi bulunmayan gazeteler bakımından bu hakkı kullanması mümkün olmayacaktır. Adresi bulunmaması halinde tekzip yazısı gönderecek yer de bulunmadığından, haber o şekilde yayınlanmaya devam edecek, kişi kendini savunamayacaktır. Bana göre, bu şekilde bilgi yazılmaması kişilerin bu hakkını kullanmasının engellenmesi için başvurulan bir yol. Bu sebeple siz okurlara yegane tavsiyem, künyesinde hiçbir bilgi bulunmayan bu tür gazeteleri okumamanız. Kişilerin tekzip hakkını kullanamaması doğru habere ulaşmanızı engellemekle birlikte, yalan haberlerin düzeltilmemesi anlamına gelmektedir.

Haftaya başka bir konu ile görüşmek üzere.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir için adalet!

Depremde hukuki ve cezai sorumluluk kime ait?

EYT'liler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne nasıl başvurabilir?

Hukuk sisteminde yeni kavramlar: Arabuluculuk, uzlaşma, seri muhakeme

Sibel Ünli'nin kaybı ve siber zorbalık!

Haksız tahrik bitti, şimdi bir de iyi hal indirimi mi?

Nedir bu haksız tahrik?

Bir haksız kazanç sağlama yöntemi: Şantaj suçu

Hak aramada sosyal medya

Kişisel verilerin korunması

Modern çağın işkencesi: Mobbing

Kentsel dönüşememek! Batan müteahhitler...

30 olsun, 40 olsun; olmaz hemşerim, 50 olsun!

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru

Benim arabam, benim sigaram...

Yeni yargı paketi neler getiriyor?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na açık mektup

Artık kadınlar ölmesin!

Sahaya girmek basit, cezası ağır!

Çocuklara dokunmayın!

Haklısın, ama İş Kanunu'na göre değil!

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

Tıbbi hatada hasta hakları nelerdir?

Ticaret karşılıklık, çek karşılıksız

Eşim, ben, üçüncü kişi, zina ve tazminat

Caydım caydım, cayamadım cezai şart var!

Hamileyim, İş Kanunu benim için ne diyor?

Kadınlar artık boyun eğmesin!

Velayet eşimde çocuk bende

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

Orijinali pahalı, hem bizim sattığımız da aynısı

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

Seçimlere olağanüstü itiraz nedir?

İbraname imzaladım, hakkım zayi oldu mu?

Eyvah boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Seçim suçları ve cezaları

Eğer sigortam yatsaydı, şimdi emekliydim!

Güzele rızası olmadan güzel demek suçtur!

3 kuruş ucuz olsun, temelden olsun!

Çek nasıl yazdırılır?

Araba senin, ev benim, altınlar kimin?

İşten haksız yere çıkarıldım, geri dönmem lazım!

Hesaplar sahte; hakaretler, tacizler gerçek!

Eyvah, aldığım bilgisayar bozuk çıktı!