GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
12°
Sisli
DOLAR 8.46
EURO 10.29
ALTIN 502.23
BİST 1.441

Yeni yargı paketi neler getiriyor?

02 Ekim 2019 Çarşamba, 10:47

Enbursa.com'dan herkese merhabalar.

Bugünkü konumuz detayları henüz açıklanan yargı paketi neleri getiriyor, ne gibi yenilikler öngörülüyor?

Yargı paketine genel olarak bakacak olursak, büyük ölçüde mahkemelerdeki yükü ve dava yoğunluğunu azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmış. Geçtiğimiz yıl iş davalarında bu yıl ise ticari davalarda zorunlu hale gelen arabuluculuk kurumu ile başlayan mahkemelerdeki yükü azaltma çalışmaları ivme kazanarak devam ettiğini görüyoruz. Bu çalışmalar farklı kurumlar getirilerek daha da artacağa benziyor.

Yargıda reform paketinde en göze çarpan değişikliklerden bir tanesi savcıların yetkilerinde genişleme. Bilindiği üzere savcının bizim hukuk sistemimizde cezalarda değişiklik yapabilme veya karar verebilme gibi bir yetkisi yok. Fakat yargı reform paketi ile artık savcılarımız izlediğimiz yabancı dizilerde ki savcılara benzer bir misyon üstlenecek. Seri muhakeme dediğimiz usule göre savcı henüz hangi suçlardan olacağı belli olmasa da bazı suçlarda indirim teklif edebilecek. Yani yabancı dizilerden alışık olduğumuz 15 yıl itiraf etmesi halinde 10 yıl veya kasıtlı değil kasıtsız adam öldürmeden yargılanman için talimat vereceğim gibi diyaloglar bizi bekliyor.

Yine savcıların görev tanımında bir değişiklik daha bizi bekliyor. Savcı şu an için soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan üst sınırı 1 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren suçlar bakımından şüphelinin kasıtlı bir suçtan sabıkası olmaması ve suç işlemeyeceğine inanması, mağdurun zararını gidermesi halinde kamu davasının açılmasını 5 yıl süre ile erteleyebiliyordu. Şimdi ise bu üst sınır değiştirilerek 2 yıla çıkartılmış durumda. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus ise üst sınırı 2 yıl veya daha az da olsa terör faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar,kamu görevlisi tarafından veya kamu görevlisine karşı görevi sebebiyle işlenen suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda bunun uygulanmayacak olması.

Yine dikkat çeken başka bir değişiklik ise seri muhakeme usulü adı altında yeni bir sistem getiriliyor oluşu. Peki bu sistem neler getiriyor ona bakalım. Belirli suçlarda savcı şüpheliye bu usulün uygulanmasını teklif edebilecek şüphelinin bunu kabul etmesi halinde kanunda suça ilişkin öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında bir ceza belirleyip bunun yarısını yaptırım olarak belirleyebilecek. Koşulları uygunsa erteleyebilecek. Burada bir nevi savcılara karar verme yetkisi getirilmiş gibi gözüküyor. Tabi bu durumda tek karar mekanizması yine de savcı olmuyor. Savcılar bu durumda mahkemeye bu usul gereği hüküm kurulmasını talep ediyor, mahkemenin de şartların oluşup oluşmadığını bakarak ya aynı doğrultuda hüküm kuracak ya da genel hükümlere göre dava açılması için savcıya geri gönderecek. Ayrıntısı daha sonradan netleşecekte olsa genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, mühür bozma, kumar oynanması için yer ve mekan sağlama gibi suçlar bu kapsamda yer alacak.

Örnek vermek gerekirse, kişinin bir promil üstünde alkollü araç kullanarak trafik güvenliğini tehlikeye soktuğunu düşünelim. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını gerektiren bu suçtan savcı karşısına gelen şüphelinin seri muhakeme usulünü kabul etti ve savcı cezayı 4 ay olarak belirledi. Bu durumda bu cezayı mahkemeye bildirip seri muhakeme usulünü uygulanmasını talep edecek. Mahkeme şartların oluşup oluşmadığına bakarak cezayı kabul edecek ve hüküm kuracak. Fakat mahkeme şartların oluşmadığına kanaat getirdi. Bu durumda savcıya dosyayı gönderip genel hükümlere göre dava açılmasını isteyecek ve şüpheli bu durumda suçunu itiraf dahi etse bu ifadeler genel hükümlere göre açılan davada kullanılamayacak.

Görüldüğü üzere dava aşamasına gelmeden özellikle basit suçlar olarak tabir ettiğimiz suçların savcılık aşamasında çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Bu gibi suçların savcılık aşamasında çözüme kavuşturulması pek tabi mahkemelerin yükünü azaltacaktır. Bu suçların bir nevi yargılama dışı bırakılması hali hazırda devam eden dosyaların da daha kısa sürede karara çıkmasında önemli rol oynayacak gibi gözüküyor. Haftaya yeni bir konu ile görüşmek üzere

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları

Kadir için adalet!

Depremde hukuki ve cezai sorumluluk kime ait?

EYT'liler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne nasıl başvurabilir?

Hukuk sisteminde yeni kavramlar: Arabuluculuk, uzlaşma, seri muhakeme

Sibel Ünli'nin kaybı ve siber zorbalık!

Haksız tahrik bitti, şimdi bir de iyi hal indirimi mi?

Nedir bu haksız tahrik?

Bir haksız kazanç sağlama yöntemi: Şantaj suçu

Hak aramada sosyal medya

Kişisel verilerin korunması

Modern çağın işkencesi: Mobbing

Teknolojik tetikçilik: Künyesiz internet gazeteleri

Kentsel dönüşememek! Batan müteahhitler...

30 olsun, 40 olsun; olmaz hemşerim, 50 olsun!

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru

Benim arabam, benim sigaram...

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'na açık mektup

Artık kadınlar ölmesin!

Sahaya girmek basit, cezası ağır!

Çocuklara dokunmayın!

Haklısın, ama İş Kanunu'na göre değil!

AİHM, EYT mağdurlarının lehinde karar verirse ne olacak?

Bir Tweet 7 yıl eder mi?

O eli bir indir! Trafikte tacize son...

Tıbbi hatada hasta hakları nelerdir?

Ticaret karşılıklık, çek karşılıksız

Eşim, ben, üçüncü kişi, zina ve tazminat

Caydım caydım, cayamadım cezai şart var!

Hamileyim, İş Kanunu benim için ne diyor?

Kadınlar artık boyun eğmesin!

Velayet eşimde çocuk bende

Toplumsal şiddetin son durağı: Hayvanlar

Orijinali pahalı, hem bizim sattığımız da aynısı

Sosyal medyada konuşulan sosyal medyada kalıyor mu?

Seçimlere olağanüstü itiraz nedir?

İbraname imzaladım, hakkım zayi oldu mu?

Eyvah boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Seçim suçları ve cezaları

Eğer sigortam yatsaydı, şimdi emekliydim!

Güzele rızası olmadan güzel demek suçtur!

3 kuruş ucuz olsun, temelden olsun!

Çek nasıl yazdırılır?

Araba senin, ev benim, altınlar kimin?

İşten haksız yere çıkarıldım, geri dönmem lazım!

Hesaplar sahte; hakaretler, tacizler gerçek!

Eyvah, aldığım bilgisayar bozuk çıktı!