GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
9.02°
Kapalı
DOLAR 8.87
EURO 10.48
ALTIN 499.05
BİST 1.385

Bir yerden başlamak!

30 Aralık 2019 Pazartesi , 20:18

Ülke gündemine bomba gibi oturan yerli otomobil sayesinde yerli üretim ve bunun desteklenmesi için içimize umut doğdu.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Bilişim Vadisinde tanıtılan Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) otomobilleri herkesin beğenisini kazandı.

Dünyanın otomotiv sektöründeki kabuk değişimi elektrikli otomobile doğru evrilirken, bizim de bunu zamanında yakalayabilmemiz çok önemliydi.

Bu tanıtımla birlikte "Fikri Sina Mülkiyet Hakkı" kavramını duymayanlar duydu, anlamayanlar anladı.

Artık her şeyin bu topraklarda üretilmesi değil, aslında tüm haklarına sahip olmanın ürünü yerlileştirdiği daha iyi anlaşılabildi.

Elinizde ulusal anlamda diğerleri ile rekabete girebilecek bir ürün ve hakları size ait bir marka varsa, tasarımınızı kime yaptırdığınızın, parçalarını nereden temin ettiğinizin pek bir önemi yok. Herkesin Amerikalı bildiği, elinden düşürmediği Apple'ın, imalat süreçlerinin büyük bir kısmının Çin'de yapıldığı, bununla birlikte 30 farklı ülkede 600'den fazla farklı tedarikçisi olduğunu söylemekte fayda var. Günün sonunda siz bu ürünü teknoloji devi ABD'li Apple olarak biliyorsunuz.

Yerli üretim, yerelden ulusala ve globale uzanabilen marka yaratma süreçleri aslında üzerinden en fazla durmamız gereken konular olmalı.

Öyle ki bu katma değerli ürün üretiminde gerçekleşirse, ekonomimize katkısı muhteşem olur.

İşte bu rüzgarı almışken yeni istihdam sahaları sağlamak ve genç işsizlerin ekonomiye katkı sunmaları için daha fazla çabalamalıyız.

Kaliteden ödün vermeden, iyi bir Ar-Ge ile ve gerekli ulusal patent süreçleri tamamlanmış ürünlerin uluslararası piyasada tutunmaması için önümüzde hiç bir engel yok.

İşin özeti; artık bir yerden başlamak, üretmek ve dünya pazarına açılmak için hala çok geç değil.

***

Bu arada, uzun süredir planladığım YouTube üzerinden Bursa'daki girişimcilerin hikayelerini sizlerle buluşturma konusunu hayata geçirdim.

"Girişimci Hikayeleri"nin ilk bölümünü yayınladık.

Girişimcilik serüvenine Bursa'da başlayıp, ulusala açılan bir hikayeyi anlattığımız ve ilk bölümünü geçtiğimiz hafta tamamladığımız "Turan Almammadov'un Hikayesi"ni aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları