GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
28.02°
Açık
DOLAR 8.57
EURO 10.12
ALTIN 496.18
BİST 1.349

Dünya bunu konuşuyor!

29 Mart 2020 Pazar , 01:03

Dünyanın, üzerinden yaşayan herkesi istemsizce sürüklediği, bizlerin daha önce eşi benzerini yaşamadığımız, eskilerin tecrübelerinden faydalanamadığımız, sanki bir rüyadayız ve uyanacakmışız gibi gelen günleri yaşıyoruz. Bu gün yaşadığımız durum, dünyada olan ne ilk ne son salgın olacak. Bunu öğrendik...

Her akşam TV başında vaka sayılarını beklemek gibi bir rutinimiz oldu. Evde çalışmaya başlayan bizler gibiler gece uykularının yerini internette haber okuyarak, sosyal medyayı takip ederek geçirmeye bıraktı.

Salgın, karantina, entübe gibi hayatımızda belki de daha önce hiç bu kadar günlük hayatta ardı ardına duymadığımız, kullanmadığımız bir sürü kavramı en ince ayrıntısına kadar öğrendik.

Sahip olduğumuz alışkanlıklarımızın bir çoğunu artık yapamaz olduk. Özgürce sokakta dolaşmak, dostlarımıza sarılmak, bir bardak çay eşliğinde iki lafın belini kırmak artık yaşayamadığımız özlemlerimiz gibi kaldılar.

Herkes için artık dünya, bambaşka doğruların olacağı ve şu günlerde yaşayarak öğrendiklerimizi daha fazla uygulayacağımız zamanlara gebe.

İş yapma süreçlerimiz, alışveriş alışkanlıklarımız, bu büyük ve psikolojimizde derin değişimlere sebep olan sürecin sonunda evrimini tamamlayacak.

Bizim sunumlarımızda hep anlatığımız "bir gün gelecek ofisler kalmayacak, mekan bağımsız çalışma yaygınlaşacak, marketlerin yerini sadece online alışveriş siteleri alacak, sanal para hayatımıza girecek" gibi dijitalleşmenin yaygınlaşacağını belirttiğimiz söylemleriz için hep bir zaman unsurumuz vardı. Bu sürecin tamamlanabilmesinin kolay olmadığını, toplumların teknolojiyi sindirebilmeleri gerekliliği olduğunu anlattık. Normal şartlarda 5-10 yılda olabilecek bu alışkanlık değişiminin, toplumu eve kapatan bir virüsün 3-5 ayda gerçekleşitirebileceğini hiçbir zaman tahmin edemezdik.

Şimdi artık bu yaşananlardan tecrübe edinmeli ve ekononik olarak güçlenebilmek için ülkece değişen dünyaya daha hızlı adapte olma zamanı geldi. Bill Gates'in 2015 yılındaki konuşmasında söylediği gibi, savaşlarla değil bu tip salgınlarla büyük kayıplar verilebileceği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Artık teknolojiye ve bilime en büyük yatırımı yapmamız gerektiğini anlamalı ve buna göre hareket etmemiz gerekli, hiçbir şey için geç değil.

Bu hayal gibi gelen kötü günler geride kalacak,

Güneş yine bizim için güzel bir güne doğacak.

Her şey değişmiş olarak...

#evdekalın dostlarım!

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları