GÜNCEL BURSA BURSASPOR EKONOMİ DÜNYA MAGAZİN YAŞAM SAĞLIK KÜLTÜR-SANAT SPOR TEKNOLOJİ COVİD-19
Bursa
18.02°
Kapalı
DOLAR 8.55
EURO 10.09
ALTIN 495.39
BİST 1.352

Pandemiden teknolojinin payına düşen

2 Temmuz 2021 Cuma , 16:31

Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi sonrası hayatımız sadece eve kapanmakla kalmadı, bir çok değişkenlik gösterdi.

Bu büyük etki yaratan olayın ardından en çok büyüyen sektörler arasında e-ticaret geliyor.

Düne kadar interneti sadece sosyal medya kanallarında fotoğraf paylaşmak ve birbirlerine yorum yapmak için kullanan 60 yaş üstü kitle bile pandemi sürecinde mobil uygulamalar ve e-ticaret siteleri ile eve siparişi keşfetti. Ve bu keşif çok kısa sürede alışkanlık haline geldi.
 
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %159 büyüme ile pandemi dönenimde eve kapanan kullanıcıların neredeyse tek alışveriş tercihi olan sanal mağazalar, pandemi sonrası da bu alışkanlığı sürdürebilmek için iş modellerini sürekli geliştiriyorlar. Tüketici anketlerine göre kullanıcıların %50'si gıda, içecek ve temizlik ürünlerini internet üzerinden almaya devam edeceklerini belirtiyorlar. Online alışveriş yapan kitlenin %60’ı da kalite ve güvenli alışveriş için daha fazla ücret ödemeyi tercih ediyor. E-ticaret hacminin perakende de %15 bandını aşması ile birlikte 2025 itibarı ile %20 payı geçmesi olası görünüyor.
 
Eğitim alanında uzaktan eğitim metodu, başta kullanıcılar açısından zorluklar çıkartsa da, uzun vadede oldukça fazla ve çok daha verimli kullanılacak şekilde gelişiyor. Sadece ders yayınları değil, kişisel gelişim, iş güvenliği ve sağlık alanları gibi bir çok dalda uzaktan erişimle anlık çözüm bulma imkanı sunan yazılımlar hayata geçiyor.
 
Buradan anlaşılan şu olmalı ki, teknoloji hayatımızın her anına girdi. Yaşam şeklimizdeki olağan dışı değişikliklere de hızlıca teknoloji ile adapte oluyoruz. Bu adaptasyon da yaş ve eğitim düzeyi fark etmeksizin öngördüğümüz süreden çok daha çabuk gerçekleşiyor. Değişime uyum sağlayan işletmeler büyüme hızlarını arttırırken, gecikenler ve uyum sağlayamayanlar tarihin tozlu raflarındaki yerlerini alıyor.
 
 

Yorum Yapın

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Yazarın Diğer Yazıları